Immutable X Coin Nedir?

Özet

  • Immutable X, Ethereum'daki NFT'ler için ilk katman iki ölçekleme çözümü olarak kendisini konumlandırıyor.
13:33
11 Ocak 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Immutable X, Ethereum’daki NFT’ler için ilk katman iki ölçekleme çözümü olarak kendisini konumlandırıyor. Immutable X’e göre, blok zinciri, Ethereum’un düşük ölçeklenebilirlik, zayıf bir kullanıcı deneyimi, likidite azlığı ve yavaş bir geliştirici deneyimi gibi sınırlamalarını ortadan kaldırıyor. Bunun yerine, kullanıcılar, kullanıcı veya varlık güvenliğinden ödün vermeden NFT’lerin basımı ve ticareti için sıfır gas ücretinin keyfini çıkarırken, anında alım satım ve büyük ölçeklenebilirlikten yararlanır. Bunu başarmak için Immutable X, Vitalik Buterin’in Ethereum’u “hepsi bir arada” olarak gördüğü bir teknoloji olan STARK zk-rollup’ları ile oluşturulmuştur.

Immutable X (IMX) Nedir?

Bu teknoloji sayesinde kullanıcılar, ERC-20 ve ERC-721 tokenları gibi varlıkları büyük ölçekte oluşturabilecek ve dağıtabilecek. Halihazırda Immutable X üzerine inşa edilen bir proje olan Ddrektör of Gods Unchained oyunu Chris Clay, Immutable X’in Gods Unchained’in daha önce imkansız olan yeni bir meta sistemi uygulamasına izin verdiğini belirtti. Bu şekilde Immutable X, hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için birinci sınıf bir deneyim yaratmayı hedefliyor.

Immutable X, zk-roll-up’larını kullanan ve yalnızca NFT’lere odaklanan ilk katman-iki çözümlerden biri olmanın avantajlarından yararlanır. Ölçeklendirme çözümü olarak önemi artan zk-rollup’ları ile proje, Ethereum ekosistemindeki gelişimin en uç noktasında bulunuyor. Immutable X, vaat edilen 9.000 tps’den fazla işlem hızına ulaşılabilmesi koşuluyla gelecekte varsayılan “NFT blok zinciri” olma şansına sahip olarak görülüyor.

Bu vaadi gerçekleştirmenin çok önemli bir bileşeni, API soyutlama katmanıdır. REST API’leri sayesinde, para basma, ticaret ve transfer gibi NFT ile ilgili her etkileşim, Immutable X üzerinde basit bir API çağrısıdır.

Ayrıca yapılan açıklamalara göre kullanıcıların cüzdanlarını bağlarken ağları değiştirmeleri gerekmeyecek. Protokol ayrıca, NFT’ye özgü bir cüzdan deneyimi sağlayan ve Immutable X’in güvenlik riskleri olmadan üçüncü taraf pazar ekosistemini desteklemesine olanak tanıyan “Link” adlı bir ara katman sağlar.

Protokol likiditesini kolaylaştıran paylaşılan küresel emir defteri ile NFT pazar yerleri Immutable X üzerine kurulabilir. Sonuç olarak, üçüncü taraf pazaryeri çözümleri, protokolün yerel pazarıyla birlikte var olabilir. Protokol ayrıca bu çözümle içerik oluşturucular ve daha küçük geliştiriciler için giriş engellerini azaltmayı umuyor.

IMX Coin Yorum

IMX coin özellikler Binance listelenmesi sonrasındaki fiyat performansı ile ilgili çekti. Ancak zk-rollup’ların kullanılıyor olması da yatırımcıların ilgisini çekiyor gibi görünüyor. Bu noktada piyasada yaşanan düşüşler sebebiyle yatırımcıların temkinli olduklarını belirtmekte de fayda bulunuyor.

Yatırımcıların beklentilerini güncel fiyat hareketlerine bakarak daha net bir şekilde anlayabiliriz.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yayına hazırlandığı sırada dolar karşısında 3,41 USD ile işlem gören Immutable X coin, Bitcoin (BTC) karşısında da 0.00008142 BTC ile işlem görüyor. Immutable X coin’in 26 Kasım 2021’de 9,50 dolar ile en yüksek seviyeyi gördüğünü belirtmekte fayda var.

Bunlara ek olarak IMX coin toplam arzının 2,000,000,000 IMX Coin olacağı da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Immutable X Coin Nasıl Alınır?

IMX Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

IMX Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından IMX Coin’in işlem gördüğü Bitcoin (BTC), Binance Coin (BNB), Tether (USDT) ve BUSD alarak IMX işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI