İlk SMS NFT Oluyor! Hamle Hangi Telekomünikasyon Devinden Geldi?

Günümüzde artık pek çok şey NFT olarak üretiliyor ve satışa sunuluyor. Bu sefer de ilk SMS’in bir NFT olarak satılacağı açıklandı. 
14:23
15 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Son zamanlarda pek çok şeyin non-fungible token yani NFT olarak üretildiğine ve satışa sunulduğuna şahit oluyoruz. Son olarak İngiliz telekomünikasyon şirketi Vodafone, NFT ekosistemine adım attığını açıkladı.

İlk SMS NFT Oluyor

İngiliz telekomünikasyon şirketi Vodafone, 3 Aralık 1992’de Vodafone ağı aracılığıyla dünyanın ilk metin mesajı olarak gönderilen “Merry Christmas” SMS’ini NFT olarak yayınladığını duyurdu.

İlk  “Merry Christmas”  cep telefonu mesajı 29 yıl önce Vodafone çalışanı Richard Jarvis tarafından alınmıştı. Bu yıldönümünün şerefine Vodafone, Ethereum blok zincirinde NFT  şeklinde bir mesaj oluşturacağını duyurdu.

Yapılan açıklamalara göre bu NFT satışından elde edilen gelir,  BM Mülteci Ajansı olan UNHCR’ye bağışlanacak. Bu sayede Vodafone, yardıma ihtiyacı olan kişilere teknolojinin desteği ile yardımcı olmayı amaçlıyor gibi görünüyor.

NFT Satış Detayları

Yapılan açıklamalara göre NFT satışı 21 Aralık’ta ve Fransız müzayede evi Aguttes tarafından gerçekleştirilecek. Vodafone’un ilk SMS NFT’si ETH ile satışa sunulacak. Kazanan kişi, üzerinden mesajın iletildiği orijinal iletişim protokolü metninin benzersiz bir kopyasının mülkiyetini alacak.

Öte yandan UNHCR Özel Sektör Ortaklıkları Başkanı Christian Schaake, NFT teknolojisinin dünyayı daha iyi hale getirebileceğine ve Vodafone NFT satışının, bazı mülteciler ve sevdikleri için daha iyi bir gelecek yaratılmasına yardımcı olacağına inanıyor.

Ayrıca Vodafone İngiltere CEO’su Ahmed Essam, şirketin ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için geçmişten gelen teknolojik yenilikleri günümüzün en son teknolojisiyle birleştirmeyi planladığını dile getirdi.

Müzayede evinin kurucusu Maximilian Aguttes da yaklaşan etkinlik hakkında yorum yaptı ve “İlk basılı kitap, ilk telefon görüşmesi, ilk e-posta… Tüm bu icatlar hayatımızı ve iletişim dünyasını değiştirdi. 1992’de alınan bu kısa mesaj, insani ve teknolojik ilerlemenin tarihsel kanıtı olarak adlandırılabilir. Bu NFT’nin satışına katılabildiğimiz için mutluyuz.” sözlerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar