İki Güney Amerika Ülkesinde Bitcoin İşlemlerinde Rekor Kırıldı

Ekonomisi kötü olan ülkelerde Bitcoin’e olan ilgi artmaya devam ediyor. 
16:00
11 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Açıklanan yeni verilere göre, Bitcoin işlemleri geçtiğimiz hafta iki Güney Amerika ülkesinde adeta rekor kırdı.

CoinDance’ten 10 Kasım’da elde edilen verilere göre geçtiğimiz hafta Bitcoin Venezuela ve Arjantin’de bugüne kadar olmadığı kadar çok işlem gördü.

Merkez Bankası Bitcoin’i Popülerleştirdi

Cointelegraph’ın haberine göre açıklanan son istatistikler, peer-to-peer işlem platformu olan Localbitcoins‘inden elde edilen verileri kapsıyor. Bu verilere göre bir yandan kullanıcı talepleri artarken bir yandan da sorunlu iki ekonomideki Bitcoin himayesi sürmeye devam ediyor.

Toplamda Venezuela’da geçen hafta 142.9 milyar bolivar’lık (VES) Bitcoin işlemi gerçekleştirilirken, Arjantin’de bu rakam 19.4 milyon peso’yu (ARS) buldu. İki rakamda daha önce rekor olarak anılan seviyelerin üzerinde bulunuyor.

Ancak Bitcoin’in toplam işlem hacmi açısından bakıldığında büyük artışlar yaşanmadığı görüldü. Bu da iki ülkenin para biriminin de ciddi anlamda değer kaybettiğini kanıtlıyor. Venezuela’da 627 BTC’lik (5.5 milyon dolar) işlem yapılırken, Arjantin’de toplamda 30 BTC’lik işlem gerçekleşti.

Enflasyon Sorunu

Daha önce ortaya çıkan haberlere göre enflasyon hem Caracas hem de Buenos Aires‘teki hükümetler için büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Bunun yanında Arjantin’de gerçekleşen hükümet değişikliği de yalnızca ekonomiyi düzeltmeye hizmet ediyor. Arjantin’de geçtiğimiz hafta merkez bankası tüketicilerin kredi kartlarını kullanarak Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın almalarını resmen yasakladı.

Öte yandan Venezuela’da da Petro üzerinden zorunlu olarak uygulanan ekonomi politikaları devam ediyor.

Bitcoin finans start-up’ı Ledn’in kurucusu Mauricio Di Bartolomeo, “Fiziksel olarak değersiz olan kağıt paraları basmak hem pahalı hem de lojistik olarak zor. Bu yüzden Venezuela Petro kullanıyor.” açıklamasını yaptı.

Bunların yanında daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi protestoların devam ettiği Hong Kong’da da Bitcoin işlemlerinde rekorlar kırılıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar