X


IDEG, Asya’nın Grayscale Mi Oluyor?

IDEG iki yeni trust ürününü piyasaya sürdü...
16:00
10 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

The Block’un haberine göre varlık yönetim firması IDEG Yatırım, iki ürün için toplam 200 milyon dolar büyüklüğünde olduğunu ifade ettikleri iki yeni Bitcoin trust ürününü (Asya Bitcoin Trust I ve Atlas Mining Trust I) piyasaya sürdü.

Yeni BTC Trust Ürünleri

Hong Kong merkezli IDEG yapılan açıklamalarda, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) gibi pasif olarak yönetilen ürünlerden farklı olarak, Asya Bitcoin Trust I’i aktif olarak yönetilen bir ürün olarak piyasaya sürdü. IDEG’in CEO’su Kevin Yang yaptığı açıklamalarda, IDEG’in yatırımcıların geri dönüşünü sağlamak ve “düşüş riskini etkin bir şekilde kontrol etmek” için “hedge etme ve arbitraj stratejileri” uygulayacaklarını ifade etti.

Diğer ürün olan Atlas Mining Trust I ise “yatırımcıların Bitcoin madenciliği faaliyetlerinden kar elde etmelerini ve karlarını paylaşmalarını sağlayan bir yatırım aracı” olarak tanıtıldı. IDEG, Bitcoin madenciliğinin piyasa katılımcılarının yıllık gelirlerine 4 ila 8 milyar dolar katkı sağlayacağını ifade etti.

Öte yandan her iki trust ürünün de kurumsal yatırımcılara yönelik olduğu ifade edildi. 200 milyon dolarlık fonun ise yatırımcılar tarafından halihazırda taahhüt edilip edilmediği açıklanmadı.

Asya’nın Grayscale’i

Şu anda Bitcoin trust ürünü sunan bir diğer önemli piyasa oyuncusu ise Digital Currency Group destekli Grayscale Investment… Firmanın GBTC ürünü popülerliğini koruyor ve Eylül ayında sona eren 12 ay boyunca ürüne toplamda 304.4 milyon dolarlık toplam giriş oldu. Ayrıca Grayscale’in 2018’in üçüncü çeyreğinde de rekor Bitcoin hacmine sahip olduğunu bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Charles Schwab’ın yakın tarihli bir raporuna göre 2013 yılında başlatılan GBTC, milenyumun ilk beş hisse senedinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

IDEG’in attığı bu adımlarla Asya’nın Grayscale’i olma yolunda ilerlediği yorumları yapılıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar