reklamı kapat
  • BTC  :  36.016,86 ₺
  • ETH  :  2.397,21 ₺
  • BCH  :  4.188,01 ₺
  • XRP  :  2,48 ₺
  • NGC  :  1,77 ₺
  • BTC 36.016,86
  • ETH 2.397,21
  • BCH 4.188,01

ICO ve Gelişen Merkeziyetsiz Kitle Fonlamaları

15 Kasım 2016
  • Coin TürkCoin Türk

İnternetin sessiz köşelerinde, finansın adım atmaya cesaret edemediği yeni bir trend: ICO (Initial Coin Offering).

vdice-thumbICO Nedir? Aslına bakılırsa henüz yeterince tanınmamış ve gelişmekte olan bir terim ICO. Genel olarak Fonlama mantığına dayalı bir girişim anlamına geliyor olsa da, aslında belirli bir amaç için belirli değere sahip token’ların (btc, Eth, Ltc..vb) sisteme hibe edilmesi ve proje takvimine bağlı olarak belirli bir süre sonra sistem tarafından yaratılan yeni token’ların yatırım getirisi olarak geri alınması anlamına geliyor. Token ise, Ethereum gibi blockchain platformlarında yaratılabilen kendi alt kod zincirine sahip değerlerdir. (Evet, biraz karışık görünüyor biliyoruz, ancak zamanla anlayacaksınız.)

Token bazlı bir çok proje günümüzde altyapı olarak Ethereum’u tercih ediyor. Çünkü Ethereum’un komut dizilimi ICO’lar için mükemmel imkanlar sunuyor. Ethereum ile karmaşık ilişkileri, olasılıkları ve sonuçları kurgulamak tamamen token geliştiricilerinin inisiyatifinde. Bu durum aslında kitle fonlamasının evrimi gibi görülebilir. Bir sonraki adımda Kickstarter modelindeki gibi fakat “merkezi olmayan” bir platformun oluşturulması çok uzak bir ihtimal gibi görünmüyor.

ICO’lar tüm dünyada yeni pazarlar için talepleri arttırıyor ve ilginç fırsatlar sunabiliyor. Bir sonraki canlı Ethereum Dapp’i ve ICO’su gelecek ay çıkacak olan vDice üzerinden yapılacak.

Jason Cloby, (Ethereum’un ilk gelişitirici ekibinden) şu anda vDice ekibinde çalışıyor. Cloby gelişmekte olan bu trend hakkında şunları söylüyor:

vDice’ın kullanımını kısa süre önce başlattık. vDice, Ethereum Dapp’la çalışan ve canlı oynanan oyunların ilki diyebilirim. Bu teknolojiyi ICO ile destekleme imkanı bulduk ve bu durum geliştirdiğimiz teknolojinin fonlanmasında önemli bir yer tutuyor.

İlk kez Haziran ayında piyasaya sürülen vDice, üzerinde onbinlerce oyun oynanmış ve kendisini kanıtlamış bir platform. Vdice’ın, dünyanın ilk “merkezi olmadan oynanan oyunu” olma unvanını da taşıdığını belirtelim.

Ethereum blokzinciri üzerinde tamamen online olarak çalışan bir sistem şu anda neredeyse yok denecek kadar az. Fakat vDice’ın diğerlerinden farklı olan yanı, her an online ve çalışır vaziyette olması. Sistemin sürekli blokzinciri üzerinde online çalışması arkasındaki ekibin konuya ne kadar ciddi eğildiğini gösteriyor.

Bildiğiniz gibi Ethereum, başarılı bir Dapp’ın büyümesini destekleyecek kadar büyük bir platform.  Bu konu hakkında Jason şöyle diyor:

Biz bu şekilde çalışabileceğimiz kanaatine, detaylı analizler ve araştırmalarla geldik. Bütün mantık temelde ağ üzerinde saklı. Ağ, doğası gereği hiç bir konuma ve servere sahip değil.  Şu anda hali hazırda online olarak çalışan sistem, ciddi bir ekibimiz olduğunu herkese kanıtlıyor. Kullanıcılarımızdan aldığımız olumlu geri bildirimler de bunun göstergesi.

İsviçre’de çeşitli otoriteler, Zug gibi trendleri desteklemek için çalışıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi vDice, SatoshiDICE gibi Bitcoin’nin ilk zamanlarında piyasaya sürülmüş ve milyonlarca işlem yapılmış Bitcoin blockchain oyunlarının başarısından yararlanmak istiyor.

Bir çok projede Ethereum kullanılması mevcutta çalışan bir sistem ya da prototip olmamasına rağmen fon toplamayı oldukça arttırdı. Örneğin, oyun platformu FirstBlood basit bir fikre dayanan token’ları için bir kaç dakikada 5 milyon dolardan fazla yatırım topladı. ICO dağıtımından sonra ise token’ların fiyatı 2 katından fazla bir değerde işlem gördü. Bu ICO kazançlarından yalnızca bir örnek.

ICO’lar geleneksel kitle fonlamalarının aksine blockchain üzerinde gerçekleştirirler. Bunun ilk örneği de Ethereum üzerinde yapılmış ve oldukça fazla gündeme gelmiştir.

Bugün ekosistemde yüzlerce ICO yapılmış ve bu ICO’lar sistemi erken benimseyip yatırım yapanlara ve destekçilere doğrudan kar yaptırmıştır. Örneğin Facebook’a milyarlarca dolara satılan Oculus Rift, ilk fon toplama kampanyasında 2,4 milyon dolar toplamıştı. Fakat bu fon toplamaya katılan yatırımcıların hiç biri, şirket Facebook’a satıldığında kardan payını alamadılar. ICO’larda ise erken yatırımcılar her zaman kazandılar..

Bu yazı bir basın açıklamasıdır ve vDice’ın görüşlerini yansıtmaktadır. 

ETİKETLER
loading...