Reklam

ICO ile 300.000 Dolar Topladı, 18 Ay Hapis Cezası Aldı!

Yatırımcılardan sahte proje ile 300.000 dolar toplayan iş adamına 18 ay hapis cezası verildi.
10:00
19 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Maksim Zaslavskiy isimli bilgisayar mühendisi, 2017 yılında düzenlediği ICO projesi ile 1.000’e yakın yatırımcıdan toplamda 300.000 dolarlık bir fonlama elde etse de, ABD adaletinden kaçamadı ve tamı tamına 18 ay hapse mahkum edildi.

Yatırımcıları ICO İle Dolandırdı

Cointelegraph kaynağının aktardığı habere göre, Brooklyn’de yaşayan iş adamı sadece bir değil, iki adet bu tip sahtekar ICO projesi düzenledi ve bunların elmas ile gayrimenkule endeksli olduğunu dile getirdi. Tabii ki böyle bir şey olmadığı ortaya çıktı ve Zaslavskiy 2018 yılının Kasım ayında menkul kıymet sahtekarlığından yakayı ele verdi.

Düzenlediği ICO’ların profesyonel bir ekip tarafından yöneltildiği bilgisini de yatırımcılara paylaşan Zaslavskiy, aslında projenin arkasındaki tek kişiydi. New York Doğu Bölge Mahkemesi Vekili Richard P. Donoghue konu hakkında yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

”Zaslavskiy son model teknoloji şeklinde kamufle edilmiş eski usul bir menkul kıymet sahtekarlığı yaptı. Bu savcılık ofisi yatırımcıları geleneksel menkul kıymetler veya dijital paralar ayırt edilmeden korumaya, onları dolandıranları ise mahkum etmeye devam edecektir.”

Zaslavskiy’in avukatı Mildred Whalen ise dolandırılan yatırımcılara paralarının iade edilmek istendiğini ancak kendilerinden kaynaklı olmayan sebeplerle bunu yapamadıklarını iddia etti. Whalen’in iddiası ise PayPal’ın müvekkilinin hesabını kapatması yüzünden iadelerin yapılamadığı, PayPal’ın engeli olmasa bütün yatırımcılara paralarının iade edilmiş olacağı yönünde.

ABD içerisinde ICO’larla ilgili en son karar Telegram’a yönelik çıkmış ve SEC milyar dolarlık ICO’yu durdurmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar