X


Holdefi, DeFi Piyasasındaki Yeniliklerine Devam Ediyor!

09:35
6 Ocak 2021

Holdefi, DeFi protokollerinde daha önce görülmeyen yeni bir özellik tanıttı. Ayarlanabilir kredi mekanizması, Holdefi’nin neden DeFi sektöründe diğer projelerden farklı olduğunu ortaya net bir şekilde koymakta.

Merkezsiz finans sektörü görülmeyen bir hızla yükselmeye devam ediyor ve blockchain üzerindeki akıllı kontratların her geçen gün yeni bir kullanımı ortaya çıkıyor. DeFi sektörü özellikle son birkaç ay içerisinde oldukça dinamik bir dönemden geçti ve önde gelen kredi protokollerinin çoğu inanılmaz bir ilgi ile karşılaştı.

Holdefi de DeFi sektöründeki kredi verme protokollerinden birisi olarak biliniyor ve akıllı kontratların merkezsiz finans dünyasında nasıl yararlı bir şekilde kullanılabileceğini ortaya koyuyor. Holdefi ekibi bütün gerekli önlemleri alarak güvenliği ön plana çıkartıyor ve kullanıcıların en büyük korkularından arınmalarını sağlıyor. Holdefi, Ethereum ve Open Zeppelin gibi şirketler ile ortaklıklara imza atarak çeşitli güvenlik denetimleri düzenliyor. Bunlara ek olarak yazılımsal hata bulma programları ile beraber de ekosistemin güvenlik seviyesinin hiç olmadığı kadar yüksek seviyelere ulaşması hedefleniyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Holdefi’nin Kredi Protokolünde Neler Var?

Holdefi’nin bütün işlevselliği ve kullanımı akıllı kontratlara dayanıyor. Akıllı kontratlar kripto para yazılım geliştiricilerinin oldukça karmaşık algoritmalar tasarlayabilmelerini ve bu sayede DeFi sektörüne yeni özellikler getirilebilmesini sağlıyor. Akıllı kontratlar aracılığıyla kripto para gönderip almanın yanı sıra borç alma, borç verme ve belirli şartlarda ödeme yapma gibi hedeflere de ulaşılabiliyor. Akıllı kontratlar mevduat biriktirme, kredi alıp verme, alım satım ve hatta sigorta sektöründe bile birçok şeyi değiştirmekte. İnternete veya bilgisayar ile akıllı telefon gibi cihazlara erişimi olan herkes, hiçbir aracı olmadan DeFi dünyasına girip geleneksel finans sistemlerinden faydalanabilir5.

Holdefi’nin temelinde yatan özellik ise aynı bir bankanın sunduğu kredi verme ile kredi alma protokolünü andırıyor. Ethereum ağı tabanlı olan Holdefi, açık kaynaklı ve depolaması olmayan bir DeFi protokolüdür. Depolamasının olmaması kullanıcıların kendi kripto paralarını güvende tutmasını ve olası hacklenmelere karşı risk oluşmamasını sağlıyor. DeFi tabanlı kredi platformunda ortada bir aracı bulunmuyor ve borç alan ile borç veren birebir karşı karşıya geliyor. Kullanıcılar USDC, DAI, USDT, TUSD ve BUSD gibi stablecoinler de dahil birçok kripto para birimini kullanarak borç alabilir veya verebilir.

Protokolün bu bağlamda piyasaya sürdüğü yeni bir özellik de bulunuyor. Yeni sunulan mekanizma, kredi alanlara ve verenlere faiz oranlarını belirleme şansı veriyor. Krediyi alan kişi bu sayede çok daha stabil bir oran üzerinden krediyi ödeyebilir ve diğer DeFi protokollerindeki risklerden kaçınıyor.

Holdefi’nin sunduğu bir başka eşsiz özellik ise arz ile teminat havuzlarının ayrılması şeklinde açıklanabilir. Bu durum kullanıcıların varlıklarını korurken borç alan kişilere de ayrı bir garanti sunuyor.

Holdefi’nin kredi platformu elde ettiği teminat fonlarını başka havuzlarda tutuyor ve tek bir saldırıya karşı platformun her şeyini kaybetmesinin önüne geçiyor. Bu mekanizma teminatların merkezsiz kanallar kullanılarak güvence altına alınmasını sağlıyor. Fonların farklı kaynaklara aktarılması kullanıcıların istedikleri zaman teminatlarını çekebilmelerini de sağlıyor. Normalde diğer DeFi projelerinde bunun için likiditenin beklenmesi gerekmekte.

Ağ Tabanlı Referans Programı

Holdefi birçok kripto para projesinin uyguladığı referans programının da özel bir versiyonunu oluşturdu. Geleneksel referans sisteminden farklı olan bu mekanizma, oldukça şeffaf ve blockchain tabanlı olarak ön plana çıkıyor. Bu özellik sayesinde birçok ortaklık, referans anlaşması ve bunun gibi gelişmeler takip edilebilir. Ekosistem ise bu sayede büyüyebilir.

Merkezsizliğin Geleceği

Holdefi doğası gereği tamamen merkezsiz olarak biliniyor. Ancak tam merkezsizliğe ulaşmak için kredi platformunun kendi tokenine sahip olması gerekiyor. Holdefi Token (HLD) isimli bu yönetim tokeni Ethereum tabanlı bir ERC-20 tokeni olarak biliniyor. HLD sahipleri ağdaki herhangi bir değişiklik hakkında söz sahibi olabilir ve ağın gerçek temsilcileri olarak görülebilir.

Holdefi’ye Yatırım Yapmak

İlk yatırımcılar özel yönetim tokeni satışına katılabilir. Toplam token arz 100 milyon olarak belirlendi ve 3 milyon token çoktan çekirdek fonlama için ayrıldı. 13 milyon token ise özel satışa katılan yatırımcılara aktarılacak. Holdefi buna ek olarak 20 milyon HLD tokenini de kendi kurucu vakfına ayırıp, 47 milyon HLD tokenini ekosistem büyüme havuzuna gönderecek.

Katılımcılar buna özel 0,49 dolarlık fiyattan token alabilirler. Önümüzdeki halka açık satışta ise token fiyatı 0,625 dolar olacak.

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar