X

Hızlı Büyüyen Kripto Para Ekosistemi İçin Yeni Ödeme Aracı: PZM Cash

PZM Cash için temel stratejik başarı faktörü ise para arz ve talebinin artan ölçeklendirilmesi ve dengelenmesi konusundaki iddiası...
12:00
23 Nisan 2020
Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

PZM Cash, hızlı büyüyen ekosistemde ödeme aracı olarak oluşturulan bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor. PZM Cash için temel stratejik başarı faktörü ise para arz ve talebinin iyi ölçeklendirilmesi ve dengelenmesi konusundaki iddiası.

PZM Cash’in Avantajları

PZM Cash projesinin birçok avantajı bulunuyor. Ancak bunlardan üçü özellikle dikkat çekiyor:

 • Ana defter güvenliğini sağlayan yan zincirler
 • Proof-of-Stake Konsensüs Algoritması
 • Merkezi olmayan uygulama geliştiricileri (DApps) için maksimum yetenekler

Bunların yanında PZM Cash, temel stratejik başarı faktörü olarak arz ve talebin istikrarlı bir şekilde artması ve bunun yarattığı sinerjiye odaklanarak da farklı avantaj kapıları açıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

PZM Cash’in Temel Özellikleri

 • Yenilikçi teknoloji

Ana defter güvenliğini sağlamak için değiştirilmiş Proof-of-Stake konsensüs algoritması ve yan zincirlerin kullanılması.

 • Merkezsiz

PZM Cash, her kullanıcının karar almaya katılabileceği ve coin’in değerini artırabileceği adil bir ekosistem olarak tasarlandı. Güncelleme ve değişikliklerle ilgili kararlar, yerel cüzdanda ödeme seçeneği kullanılarak oyların çoğunluğu ile alınıyor.

 • Hız

Her 60 saniyede bir yeni blok oluşturmak için geçen ortalama süre, kararlılık ve ağ geliştirmelerine imkan sağlıyor.

 • Akıllı sözleşmeler

Platformda merkezi olmayan bankalar, borsalar, kredi hizmetleri, oyun salonları, oyun mağazaları, oyunlar ve uygulamalar oluşturmak için kripto para birimi kullanma yeteneği bulunuyor.

 • Javascript ve Web3.js Teknolojisi

Yapılan açıklamalara göre, PZM Cash’te JavaScript’te uygulanması, Web3.js teknolojisinin kullanılmasını sağladı. Web3.js, birleştirme nedeniyle PZM Cash Wallet’ın işlevselliğini ve yeteneklerini önemli ölçüde genişletiyor. Kullanıcılar, ödeme olarak kripto para biriminin kullanıldığı cüzdan üzerinden sitelere ve hizmetlere kayıt olmadan giriş yapabiliyor.

 • Açık kaynak

PZM Cash tabanlı üçüncü taraf uygulamalar için SDK sağlanarak tüm veriler GitHub’da serbestçe kullanılabilir.

PoS Madenciliğinde PZM Cash İnovasyonu

PZM Cash ekibi PoS konsensüs algoritmasını önemli ölçüde yükseltti. PZM Cash ağındaki işlem komisyonu sabit, bu da madencilerin ücretlerinin adil bir şekilde dağıtılmasını garanti ediyor.

Öte yandan PZM Cash ve “klasik” PoS konsepti arasındaki temel fark, ağdaki para arzı mekanizmasında yatıyor. PZM Cash ekibi ilk bloğu oluştururken premining kullanılarak başlatıldığında toplam token miktarının sadece %1’inin dağıtılmasına karar verildi. Kalan kripto paralar, PoS madenciliği sırasında verilecek ve dolayısıyla bu coin’ler ağı desteklemek için sadık PZM Cash sahiplerine teşvik ödemeleri olarak kullanılmış olacak.

PZM’deki PoS algoritmasının ana avantajı, %51 saldırılarına karşı garantili koruma sağlaması olarak karşımıza çıkıyor. Bir saldırı gerçekleştirmek için, mevcut toplam kripto para oranın %51’ini kullanmak gerekiyor. Aslında bir kullanıcının bu sistem için olası olmayan bir “kontrol hissesi” kullanması gerekiyor.

JavaScript ve Web3.js

PZM Cash’in JavaScript’te uygulanması, olası üçüncü taraf uygulama aralığını daha da genişletiyor. Ayrıca dilin göreceli sadeliği, çok çeşitli geliştiricilerin PZM Cash ekosisteminin işlevselliğini genişletme çalışmalarına katılmasına izin veriyor. Ayrıca PZM Cash ile ilgili tarayıcı çözümlerinin işlevselliğini önemli ölçüde genişletmenizi sağlıyor.

JavaScript kullanılarak piyasaya sürülen PZM Cash’in son avantajı, Web3.js cüzdan çözümünü kullanma yeteneği olarak karşımıza çıkıyor. Böylece çok çeşitli ortaklar bakiyeye erişebiliyor ve PZM Cash’i bir ödeme aracı olarak entegre edebiliyor.

Cüzdanınızdan ödeme olarak kripto para birimini kullandığınız sitelere ve hizmetlere kolayca geçmenizi sağladığı için Web3.js teknolojisi, büyük ve başarılı projeler arasında zaten popüler.

PZM Cash ve Node Yapısı

Full node, Blockchain’in tam güncel ve mevcut sürümünü saklayan PZM Cash yazılımına sahip bir cihaz olarak tanımlanıyor. Full node, bir konsensüs node’u olarak işlev görebilir. Ayrıca full node’un sahibi, gelen zincirleri sürekli olarak gruplara ayırarak ve bunları ağ üzerinden dağıtarak Blockchain’in oluşumuna aktif olarak katılabilir.

Öte yandan full node, bir denetim node’u görevi görüyor. Bu bağlamda bir node diğer node’ların sonuçlarını düzenli olarak kontrol ediyor ve yükü ağ üzerinden dağıtarak Blockchain verileri için bir tür içerik dağıtım ağı görevi görüyor.

İkinci node türü “hafif istemciler” olarak karşımıza çıkıyor. Node için sadece önemli veriler içeriyorlar. Bu, HDD’ye ve işlem gücüne bellek kazandırıyor. Bu yüzden özel bir kripto para cüzdanı düzenlemek için iyi bir seçenek olarak kullanılıyor.

PZM Cash’teki Kullanım Senaryoları

Herhangi bir PZM Cash kullanıcısı için iki kripto para birimi kullanım senaryosu var: Pasif ve aktif. Bu senaryolar ağın gelişimine katılım derecesine göre farklılık gösteriyor. Pasif bir senaryoda, bir ağ katılımcısı basit kullanıcı olarak karşımıza çıkıyor. Etkin katılımla, kullanıcı aynı zamanda bir ağ yöneticisi olur ve ağın geliştirilmesine ve genişletilmesine aktif olarak katılır.

Bu tanıma bakıldığında ağda iki tür katılımcı olduğu görülüyor. Sıcak cüzdan kullanan basit kullanıcılar, bilgisayarlarında ağın ihtiyaçları için yer ayırmazlar, node’ları dağıtmazlar ve yalnızca cüzdanlarında PZM Cash tutarak gelir elde etmezler. İkinci kullanıcı türü olan madenciler ise zincire yeni bloklar ekliyor.

PZM Cash Ödülleri ve Geliştirme Modelleri

PZM Cash’in ödülü iki bölümden oluşur:

 • Bloğa dahil edilen toplam işlem miktarından alınan komisyonlar
 • Blok için alınan sabit ücret (madencilik için)

PZM Cash’te ağın likidite ile doldurulması için makul bir algoritma ve ağın ölçeklenmesi için kanallar sağlanırsa, sistemin geliştirilmesi başarılı olacak. Özel projeler, bireysel kullanıcılar, proje ve uygulama geliştiricileri ile kamu yönetimi temsilcileri PZM Cash kamu ekosistemine katılabilir.

PZM Cash ekosistemine katılarak bir dizi rekabet avantajı elde edebilirsiniz:

 • Büyüyen bir çözücü müşteri tabanına erişiminiz oluyor. Böylece, işinizi ölçeklendirmek ve karınızı arttırmak için avantaj elde edebilirsiniz.
 • Karşılıklı ödeme sistemi, akıllı sözleşmeler sistemi, yüklenicilerin itibarının izlenmesi, bozulmalara karşı koymak suretiyle iş süreçlerinin otomasyonunu sağlayabilirsiniz.
 • Uzun vadeli ortaklıklar ve değer zincirleri oluşturma fırsatı elde edersiniz. Çevre geliştikçe iş itibarınız ve statünüz artabilir.

PZM Cash Başarı Tahminleri

PZM Cash paralarını ödeme birimi olarak kullanacak ortakların entegrasyonu sayesinde PZM Cash sisteminin talebinin artması planlanıyor.

Ayrıca PZM Cash Wallet‘ın Web3.js teknolojisine uygulanmış olması nedeniyle PZM Cash coin’leri, farklı ortak projelerde ve ödeme platformlarında kullanılabildiğinden evrensellik sağlıyor.

Öte yandan PZM Cash ekibi PoS konsensüs algoritmasını da önemli ölçüde değiştirdi. Ödüllerin madenciler arasında adil bir şekilde dağıtılmasını garanti eden PZM Cash ağı işlem komisyonu oluşturuldu.

PZM Cash sisteminin bu avantajlarını kullanarak, sadece aktif olarak kâr etmek ve pasif bir gelir yaratmakla kalmaz, aynı zamanda iş süreçlerinizi de otomatikleştirebilirsiniz. PZM Cash ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar