reklamı kapat

Hibrit Borsa Qurrex ile İlgili Çarpıcı Gerçekler

6 Nisan 2018
  • Coin TürkCoin Türk

Hibrit borsa özellikleri taşıyan Qurrex ile keyifli ve bir o kadar da bilgilendirici bir röportaj gerçekleştirdik. “Geleceğin borsası” özelliklerini taşıyan Qurrex’i yakından inceleyelim..

1. Neden hibrit bir kripto para borsası kurmak istediniz, Qurrex fikri nasıl ortaya çıktı?

Bu fikir ilk olarak iki yıl önce iş ortağım Vyacheslav Baykalov ve partnerlerinin başının altından çıktı. O zamanlar AB ve ABD’den çeşitli kurumsal fonların katkıda bulunduğu ilk düzenlenmiş kripto para fonunun kurulması üzerine çalışmalara başlayan Rus kökenli Avrupalı yatırımcıların bu yönde bir talebi üzerine akıllarında şimşek çaktı. Kripto para piyasasının hızla geliştiği, popülaritesinin arttığı zamanlardı; Bitcoin fiyatı tüm direnç seviyelerini bir bir aşıyordu ve piyasada girişimci patlaması yaşandı. Neredeyse tüm aktif katılımcılar kendi ICO’sunu düzenlemeye, kripto para fonu kurmaya ve kripto para borsası kurmaya çalışıyordu.

Kripto paralarda lisanslı korumanın olmayışı ve yasal düzeneğin iyi işlememesi sebebiyle düzenlenmiş bir fonun oluşturulması planı rafa kalktı. Ancak bu konu üzerinde çalışan kişiler olarak kripto para piyasasına ve kripto para borsalarına yönelik birçok tespitte bulunduk:

  • Piyasada gerçek bir işlemcilik tecrübesine sahip hiç profesyonel ekip yoktu.
  • Kripto para borsası kuracağını iddia eden tüm mevcut ve müstakbel piyasa oyuncuları stratejilerini az düzenlenmiş B2C (işletmeden tüketiciye) piyasa ortamına (perakende) göre belirliyordu ve herkes 2 – 3 aylık bir süre içinde bir borsa kurup kısa yoldan para kazanma hayalleri kurmaya başlamıştı.
  • O zamanlar kimse itibari para temelli, aktif olarak işleyen B2B (işletmeden işletmeye) piyasasına yanaşmıyordu. Bu piyasanın temsilcileri, müşterileri sebebiyle kripto paralara giderek artan bir ilgi ve talep gösteriyordu, ancak çeşitli sebeplerle kripto para borsalarına veya piyasasına atılmadılar.

Coin’lerden, token’lerden ve dağıtımlı defterlerden bağımsız olarak merkezi platformlar çok uzun zamandır standart olarak kullanılıyor ve şu an piyasanın hakimi konumunda. NASDAQ, NYSE gibi platformlar müşterilerine, hisse senetleri ve benzeri varlıklarda kısa bekleme süresi, likidite ve marjin gibi avantajlarla işlem yapma fırsatı sunuyor. Bu durum bireysel ve (daha da önemlisi) kurumsal yatırımcıların bu platformlara rağbet göstermesine yol açıyor.

Ancak kripto para borsası için CEX (merkezi borsa) bir hayli ikircikli ve sorunlu bir tabir. Çünkü tüm alım ve satım emirleri üçüncü kişilere yönlendiriliyor ve yatırımcılar çoğu durumda özel anahtarlarını borsaya emanet etmek zorunda kalıyor. Bu üçüncü kişilerse devletten ve hack saldırılarından kolay bir şekilde etkilenebiliyor. Merkezi borsaları, yapıları gereği belirli bir ekip işletmek ve çevirmek zorunda ve bu kişiler devlet düzenlemelerine ve sömürü düzenine boyun eğmek durumunda kalabiliyor.

Merkezsiz borsalarda gizli anahtarların kontrolü tamamen kullanıcıların elinde olduğu için gizlilik sorunu tamamen ortadan kalkıyor. Merkezi borsaları kullanıcılardan bilgi toplamaya zorlayan devlet boyunduruğu merkezsiz borsalardaki yazılım temelli sistem sebebiyle devre dışı kalıyor. Buna ek olarak; merkezsiz borsalarda kullanıcıların varlıkları borsanın kendi deposunda tutulmadığından hack ihtimali büyük oranda azalıyor ve merkezi borsalara kıyasla daha güvenli bir ortam sağlanıyor.

Merkezsiz borsalar deposunda ne herhangi bir kripto para ne de alım – satım emirlerini içeren merkezi bir defter tutuyor. Dolayısıyla merkezsiz borsalar kurumsal yatırımcıların ilgisini çekecek enstrümanlar, gecikme süresi ve likidite gibi araçlarla hizmet veremiyor.

Qurrex borsası merkezi borsaların sunduğu likidite ve işlevsellikle merkezsiz borsalarda mevcut güvenlik ve gizliliği tek bir platformda topluyor.

Emirleri yönlendiren merkezi node’uyla ve vadettiği şeffaflıkla övünen Qurrex kurumsal yatırımcılardan büyük ilgi görüyor. Söz konusu node’un merkesiz bir ağa bağlı olması, sıradan yatırımcıların platforma (ve piyasaya) katılmasına, işlemleri doğrulamasına ve şayet isterlerse özel anahtarlarını saklamasına olanak tanıyor. P2P (eşten eşe) işlemlerin rahatlıkla yapılması ve blockchain’de emir kaydının tutulmasıyla merkezi ve merkezsiz borsaların en iyi özellikleri kaynaşmış oluyor.

Qurrex kulllanıcılarına tam olarak şunu sağlıyor: Hibrit bir kripto para alım satım tecrübesi.

2. Şu ana kadar yalnızca bilindik kripto para borsalarında işlem tecrübesine sahip kullanıcıların borsanızı kullanmaya başladıklarında gözüne çarpacak ilk değişiklikler neler?

Piyasada faaliyet gösteren tüm kripto para borsaları performans, güvenlik, şeffaflık, itibari para geçidi ve kurumsal müşteriler gibi konularda birçok problemle boğuşuyor. Kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamada hep ama hep yetersiz kalıyorlar. İşte bu yüzden Qurrex projesi büyük bir potansiyele sahip. Çünkü kullanıcılara hız, güven ve şeffaflık gibi özellikler vadediyoruz.

3. Peki ya kurumsal yatırımcılar? Alışkın oldukları platformlarla sizin platformunuz ne kadar farklı?

Finansal piyasanın kurumsal oyuncuları yüz milyonlarca müşteriye ve trilyonlarca dolar desteğe sahip. Kripto para piyasasında standartların ve şeffaflığın olmayışı, çok fazla zayıf noktanın oluşu ve klasik, düzenlenmiş al sat sistemlerine kıyasla kripto para borsalarının ve altyapının teknolojik olarak yetersiz kalışı sebebiyle kurumsal oyuncular kripto para sektörüne bir türlü güvenemiyor. Öte yandan finansal kuruluşlar ve bankalar kripto paralara her geçen gün daha çok ilgi duymaya başlıyor. Özellikle koruma fonlarının ilgisi büyük; Bitcoin’le bağlantılı projelere koruma fonlarından gün geçtikçe daha fazla yatırım yapılıyor. Saxo Bank uzmanlarına göre 2018 yılında kripto para fonlarına yatırılan miktar bir önceki yıla göre %1500’lük bir artış gösterebilir.

Kurumsal oyuncuların kripto paralara ilgili oluşu Qurrex projesi için büyük bir fırsat. Platformumuzun öncelik verdiği konulardan birinin kesinlikle kurumsal müşteriler olduğunu söyleyebilirim. Qurrex kurumsal oyunculara hızlı, güvenilir ve şeffaf bir kripto para yatırım enstrümanı sunuyor.

4. Fiziksel cüzdanlara yönelik ne söylersiniz? Hangi cüzdan(lar) için API (uygulama programlama arayüzü) geliştirmeyi planlıyorsunuz? Yatırımcılar kendi Trezor veya Ledger cüzdanlarını Qurrex’te kullanabilecek mi?

Son teknolojik gelişmelere ayak uydurmak ve müşterilerimize eşsiz bir konfor sunmak adına, piyasa liderlerinin de aralarında bulunduğu birçok donanım cüzdanını destekleyeceğiz. İşlem sürecini müşterilerimiz için olabildiğince elverişli ve kolay bir hale getirmeye çalışıyoruz.

5. Biraz da platformdaki node’lardan ve kayıtlı işlemlerden konuşalım.. Yatırımcılar işlemlerinin merkezi node’dan mı yoksa merkezsiz node’dan mı geçtiğini nasıl ayırt edebilir?

Çok basit. Kullanıcılar kripto varlıklarının depolamasında merkezi borsayı kullanıyorsa merkezi borsanın motoru devrede olacaktır. Kripto varlıklarını kendi yazılımları ve donanım cüzdanlarında depolayan kullanıcıların işlemleri ise QDEX ağında işlenir. Yani telefon veya bilgisayar için üretilmiş bir yazılım parçasından ibaret (müşterilerin) client node’ları otomatik olarak QDEX ağıyla etkileşime geçer.

6. Merkezi node’lardaki işlemlerle merkezsiz node’larda işlemlerin farkı nedir?

Sanırım merkezi borsadaki işlemlerle merkezsiz borsadaki işlemler arasındaki farklar hakkında konuşuyoruz. Eğer işlemlerinizin hızlı ve güvenilir bir şekilde tamamlanmasını istiyor ve kripto paralarınızın üçüncü kişilerce depolanmasından rahatsız olmuyorsanız, seçiminiz merkezi borsadan yana olacaktır. Kriptolarınızı kendi cüzdanınızda tutmak istediğinizde ise merkezsiz borsayı seçersiniz. Merkezsiz borsa merkezi borsa kadar hızlı değil, ancak piyasanın yapısı sebebiyle merkezsiz borsa daha güvenli.

Tam bu noktada sunduğumuz merkezi borsa hizmetlerinin halka açık bir şirket misali şeffaf olacağını vurgulamak isterim. Kullanıcılar fon yönetimi ve finansal durumları hakkında şeffaf bilgilere erişebilecek ve bağımsız, teknik ve finansal incelemelerin sonuçlarını görüntüleyebilecek.

7. Sosyal işlemcilik özelliklerinden bahsedecek olursak.. Kullanıcılar bağımsız olarak sinyal gönderen yatırımcıların başarı oranından nasıl emin olabilir?

Platformumuzda başlatmayı planladığımız sosyal işlemcilik dahilinde şunlar olacak: (i) İşlem strateji performansının yayımlanması ve işlem sinyallerinin dağıtımı, (ii) İşlem sinyallerini takip eden bir sistemin kurulması, yatırımcıların emirlerinin otomatik olarak kopyalanması.

Sosyal işlemcilik hem bireysel hem de kurumsal yatırımcıların ilgisini çekecek. Bireysel yatırımcılar fonlarının güvenli bir şekilde yönetilmesi adına kısmen veya tamamen fonlarını teslim etmek isterlerse, engin işlem tecrübelerini başkalarıyla paylaşmak isteyen profesyonel yatırımcılarsa verdikleri kararlar sonucu bonus kazanmak isterlerse sistemden yararlanabilir.

Fon yönetimi yapan bir kullanıcının komisyonu “yatırımcıların” işlem hacmiyle orantılı. Bir finansal dönemden fazla pozitif kar oranı yakalayan “yöneticiler”in komisyonları da oransal olarak artar.

Qurrex sosyal işlem mekanizmalarında şu ilkeleri benimser:

  • (i) güven yöneticilerinin istatistiklerinin olabildiğince detaylı ve titiz bir şekilde oluşturulması (istatistiklerin ne kadar detaylı olduğuna dair küçük bir kanıt: 20’den fazla indikatör bulunur)
  • (ii) sağlanan verilerin güvenilirliği ve korunması
  • (iii) sunulan stratejiler arasından yatırımcı seçimi sürecine borsanın müdahale etmemesi

Platform yatırımcıların başarısını otomatik olarak değerlendirir. Bu değerlendirme sürecinde yatırımcıların borsaya üye olduğu tarihten bu yana yaptığı tüm işlemler hesaba katılır. Yatırımcıların performansı her gün güncellenir, dolayısıyla kullanıcılar eş zamanlı olarak yatırımcıların performansını takip edebilir. Kullanıcılar bunun yanı sıra yatırımcıların işlem tarihini de görüntüleyebilir.

8. Yatırımcılar platform üzerinde birbiriyle mesajlaşabilir mi? Cevabınız evetse, nasıl?

Platformumuz uzun yıllar boyu işlem analizi bağlantı uçlarını kullanmış profesyonel yatırımcılardan oluşuyor. Bu tecrübeye dayanarak, kripto para tutkunlarından spekülasyon peşindeki uzmanlara kadar farklı kategorilerdeki kullanıcılara hitap edecek özellikler geliştirdik.

Qurrex işlem platformunun arayüzü; işlevsel özellikleri, ayrıntılı oluşu ve kripto para piyasasında mevcut tüm çözümleri kapsaması bakımından diğer platformları geride bırakıyor.

Platformumuzun en öne çıkan özelliklerinden birinin de sosyal iletişim araçları olmasını istiyoruz. Bu doğrultuda chat, platform içi messenger, forum, bilgilendirme amaçlı veri tabanı ve eğitim portalı gibi araçları platforma ekleyeceğiz.

Kullanıcılar birbirleri arasında kolaylıkla iletişim kurabilecek. Sosyal işlemciliği kullanan yatırımcılar kullanıcılarıyla iletişebilecek. Bunun kullanımı kolay ve interaktif olacağının garantisini verebilirim.

9. Piyasanın geneline bakarsak, merkezsiz borsaların kağıt üzerinde yatırımcıların gizliliğini koruyacak şekilde tasarlandığını görürüz. Sosyal işlem sistemini göz önünde bulundurarak Qurrex’in bu konudaki yaklaşımını nasıl yorumlarsınız?

Bu çok önemli ve güzel bir soru. Önceden de belirttiğim gibi, yatırımcıların başarı değerlendirmesini platform otomatik olarak yapar. Bu değerlendirmede yatırımcıların platforma kaydolduğu günden bu yana yaptığı tüm işlemlerin kaydı göz önünde bulundurulur. Sosyal işlem hizmetlerinden faydalanmak isteyen yatırımcılar KYC (Müşterini Tanı) prosedürünü tamamlamak ve işlem tarihinin herkesle paylaşılmasına izin vermek zorunda. Dolayısıyla merkezsiz borsa kullanıcıları anonim olarak kalmak istiyorsa, sosyal işlem hizmetlerinden kısıtlı oranda faydalanabilirler.

10. Önümüzdeki beş yıl içinde Qurrex’i kripto para piyasalarının neresinde görüyorsunuz?

Amacımız ilk olarak 5 yıl içinde piyasa payımızı %5’e çıkarmak (geliştirdiğimiz modelde %1 ve %5’lik iki oran sunuyoruz, her ikisi de oldukça karlı). Bu başarıya ancak üstün performans, güvenlik ve istikrarla ulaşabiliriz. Bugün piyasada Nasdaq’ın verdiği hizmetin yanına yaklaşabilen tek bir platform bile yok ve Qurrex kesinlikle bu seviyeyi yakalayacak.

Qurrex

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.