X


Hector DAO Merkezi Paraların Yerine Yeni Bir Merkezsizlik Çağı Getiriyor

13:26
23 Kasım 2021
Okuma Süresi: 4 Dakika

Bugün kripto piyasası, tüm zamanların en yüksek seviyede benimsenmesiyle ana akım haline geldi. Bununla birlikte Satoshi Nakamoto Bitcoin’i icat ettiğinde, gerçekten merkezi olmayan bir sistem olmasını bekliyordu. Bugün kripto pazarının çoğunluğu bir şekilde merkezileştirilmiş olarak nitelendiriliyor. DeFi pazarları bile, doğası gereği oldukça merkezi olan birkaç protokolden oluşuyor. Hector DAO bu durumu, kendine ait gerçekten merkezi olmayan bir ekosistemle değiştirmeyi hedefliyor. Hector DAO, USDT ve USDC gibi merkezileştirilmiş olanları kullanmak yerine algoritmik merkezi olmayan sabit paraları tanıtacağını ifade ediyor. HECTOR, Fantom ağı üzerine kurulmuş bir OHM çatalıdır ve bu da Fantom’un sunduğu hız, güvenlik ve ölçeklenebilirlikten faydalanmasını sağlar.

Yapılan açıklamalara göre piyasa volatilitesi sırasında sıklıkla fiyat hareketleri yaşayan stablecoin’ler ve diğer yandan desteklendiği ABD Doları, yükselen enflasyon nedeniyle değer kaybetmeye devam ediyor. Stablecoin’ler giderek artan bir şekilde pazar için önemli bir likidite sağlayıcısı haline geldi. İşlemler için, popüler kripto tokenlerinin çoğu USDT gibi sabit paralarla eşleştiriliyor. Bununla birlikte pazarın boyutu büyüdükçe, stablecoin piyasaya sürmenin etrafını çevreleyen karmaşıklıklar da artıyor. Öte yandan dolaşımdaki 60 milyar doları aşan en büyük stablecoin ihraççısı olan Tether, şeffaf olmayan fon yönetimi ve USDT tokenlerinin desteklenmesini çevreleyen belirsizlik nedeniyle düzenleyici kurumların radarlarındaydı.

Bu nedenle, gerçek merkezsiliği sağlamak için Hector, $HEC biçiminde bir rezerv para birimi kullanacaklarını ifade ediyor. Hector DAO protokolü ile desteklenecek ve teminatlandırılacak. Fiyat istikrarını korumak için Hector, diğer merkezi olmayan varlıklarla desteklenecek olan Algoritmik Rezerv Para Birimi algoritmasını kullanacak. Yapılan açıklamalara göre $HEC sabit bir para değil. Gerçek değeri çıkarmak için kısmi hazine rezervlerini kullanacak. Algoritmik bir rezerv para birimi haline gelen Hector, bu nedenle serbest volatil değer sağlayacak.

Hector DAO’nun Temel Alanları

Hector DAO, bir DEFI yönetişim token’dırı ve bu nedenle, her yönü merkezi olmayan ve yerel token tarafından yönetilir. HECTOR DAO’nun arkasındaki topluluk, en güçlü bileşenlerinden biri olarak nitelendiriliyor. Geliştirme ekibinin toplulukla etkileşim şekli ve topluluğun geliştirme ekibine nasıl tepki verdiği, potansiyel bir yatırımcının bir proje hakkında fark edeceği ilk şeylerden biridir.

HECTOR Ekibi her zaman açık, duyarlı, dürüst ve bilgili olmayı bir öncelik haline getirdiklerini ifade ediyor. HECTOR Ekibi, yardımsever, olumlu ve anlayışlı olmak için topluluk üyelerini ve grupları teşvik etmek, ödüllendirmek ve tanımak için kampanyalar geliştirdi ve özelleştirdi.

Ayrıca Likidite Havuzu ücretleri ve Tahvil satışları, Hector’un hazine gelirini artırır. Ayrıca, likiditeyi kilitleyerek HEC arzını kontrol etmeye yardımcı olurlar. Tahviller, yatırımcıların HEC tokenlerini indirimli fiyattan satın almalarını sağlar. Burada önemli bir nokta ise satın alınan HEC token’larının 5 günlük bir süre boyunca talep edilebilecek olmasıdır. Sürekli hazine girişi, Hazine Bakiyesini artıracak ve HEC tokenlarını destekleyerek APY’nin stake edilmesini düzenleyecek.

Öte yandan APY, Yıllık Yüzde Verimi ifade ediyor ve bileşik faiz yoluyla gerçek bir getiri oranı kullanıyor. APY, yeni HEC tokenlerini basmak için DAI tahvillerinin satışına güveniyor. Yeterli tahvil satılırsa, yüksek APY oranları sürdürülebilir. Protokol %10,000 APY’yi hedefliyorsa ve 10.000 HEC token’ı stake edilirse, APY’yi SHEC’ye ulaşmak için her gün 20dow to HEC token’ın basılması gerekiyor. Tahvil satışlarından protokole getirilen en az 200 HEC token’ı varsa, APY sürdürülebilirdir. APY, bileşik faiz nedeniyle yüksek olabilir.

Hector DAO Stake ve Pasif Ödül Sistemi

Merkezi olmayan bir protokol olan staking, Hector DAO‘nun temel işlevlerinden biridir, kullanıcılar HEC’lerini hazine destekli bir token ile stake edebilir ve bileşik getiri elde edebilir. Şu anda, her dönem yaklaşık %0,8’lik bir verim ödeniyor. Günde 3 dönem bulunuyor (Her 8 saatte bir). Mevcut APY %800,636.6 civarında bulunuyor. Bu, %12,8481’lik 5 Günlük ROI’ye ve %0,8492’lik bir dönem verimine eşittir.

Yapılan açıklamalara göre HEC bir kez stake edildiğinde, kullanıcının bakiyesi dolaşımdaki arz ile paralel olarak artacaktır, bu da daha düşük bir fiyatı kaçırsalar bile, stake protokolünün bir sonucu olarak HEC bakiyelerinin yükseleceği anlamına gelir. Sonuç olarak, daha yüksek bir fiyata bile, risklerini azaltarak bir stake geliri elde edeceklerdir.

Protokol, staking ödüllerini ödemek için daha fazla HEC token’ı basacak ve basılan her yeni HEC token’ı hazine tarafından desteklenecek. Şu anda HEC’nin 5 bağ türü bulunuyor ve yakında daha fazlası eklenecek. Bu aşamada, HEC, OHM sözleşmelerinin bir çatalı olduğundan, Hector’un denetlenmesine gerek yoktur, ancak gelecekte bir denetim daha yapılacaktır. Bu, protokolün halihazırda iki kez denetlendiği anlamına gelir: Biri Peckshield tarafından ve diğeri Omniscient’den.

TwitterTelegramInstagramDiscordRedditGithubDocsYouTube

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar