Haftanın Panoraması –3 Beklentiler (21-28 Nisan Haftası)

10:31
28 Nisan 2014
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yine Çin’in sahnede olduğu bir haftayı geride bıraktık. Teknolojik olarak önemli birçok gelişme yaşanmasına rağmen, The People’s Bank of China’nın exchange şirketlerine getirdiği kısıtlamalar tüm Bitcoin dünyasını rahatsız etmeye devam edecek gibi görünüyor. Eğer kısıtlamalar bu şekilde devam ederse yakın zamanda Çin’de Bitcoin kullanımının tamamen yasaklanması sürpriz olmayacaktır. Elbette ki kripto para dünyası Çin ile sınırlı değil, birçok ülke Bitcoin’in ardındaki teknolojiyi uzun zaman önce fark etti ve yatırımlarına hızla devam ediyor.

Haftanın teknoloji hamleleri; Hong Kong’da bulunan Bitcoin depolama ve güvenlik şirketi Xapo, dijital cüzdanlarla kredi kartları arasında bağlantı sağlayacak bir uygulama geliştirdiğini açıkladı. Geliştirilen araç ile artık Bitcoin işlemlerinin kredi kartları üzerinden yapılabilmesinin önü açılmış olacak. Diğer önemli bulduğumuz gelişme ise, BitVendo ve Marrion Vaults şirketlerinin işbirliği yaparak ultra güvenli soğuk depo hizmeti sunmaya başlamasıdır. Bu tür uygulamalar kripto paralarda çok önemli olan güvenlik konusunun artık daha fazla üzerinde durulduğunun kanıtı olma özelliği taşıyor.

Haftanın regülasyon ve yaygınlaştırma çalışmaları: Atlas ATS şirketinin ABD Menkul Kıymetler Borsası ile işbirliği yaparak, ABD’de Bitcoin kullanımıyla ilgili yasal düzenlemelerin oluşturulması için çalışmalara başladığını duyurdu.  MIT’den birçok hoca ve öğrenciden oluşan MIT Bitcoin grubu, kripto para teknolojisinin gelecek için büyük yenilikler getireceğini ve çoğu teknolojiye öncülük edeceğini vurguladı. Son olarak da, Amerika Birleşik Devletleri Seçim Komisyonu, politikacıların seçim kampanyalarında Bitcoin ile bağış kabul edebileceklerini ve bunun üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Beklentiler

Haftanın ilk günleri 500 dolar seviyelerinden işlem gören Bitcoin, PBOC’nin kısıtlama uyarısının ardından 440 dolar seviyelerine kadar geriledi ve haftayı 450 ortalamasıyla bitirdi. Yayın saati itibariyle bakıldığında 420 seviyelerinde işlem gerçekleştiğini görmekteyiz.

Son gelişmelerden, Çin hükümetinin kısıtlama kararlarında oldukça ısrarlı olduğu görülmektedir. Bu şekilde devam ettiği takdirde, kısa süre sonra Çin’de Bitcoin’in tamamen yasaklanabileceğini göz ardı etmemek gerekir. Böyle bir gelişme olduğunda zaten çok hassas olan Bitcoin borsalarında, büyük düşüşler yaşanabilir ve bu yüzden de şuanda düşüş trendinde olan Bitcoin, yatırımcılarını hayal kırıklığına uğratabilir. Sonuç olarak, Çin oyun dışı kaldığında, bunun olumlu etkileri bile gözlenebilir; fakat Bitcoin’i yalnızca kısa vadede düşünmemek gerekir, uzun vadede teknolojisiyle her zaman bu işin içerisinde yer alan kullanıcılara kazandıracağını düşündüğümüz Bitcoin’i daha da yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
 • Levent Kurt
  Levent Kurt
  9 sene önce

  Bize göre, eğer Çin yakın zamanda tamamıyla bir yasaklama yoluna giderse (bu her an olabilir), büyük düşüşler gözlenebilir (hatta 200 dolar seviyesine kadar). Sonrasında ise bunun etkisi yavaş yavaş azalacaktır, Bitcoin’e benzersiz teknolojisi ile birçok ülke ve şirket tarafından büyük yatırımlar yapılmaktadır, bu nedenle uzun vadede dediğiniz rakamlara elbette ulaşılacaktır; ama çok kırılgan olan uluslararası borsalarda bunun zamanını kestirebilmek gerçekten çok zor olmakla birlikte, ancak çok fazla uzun sürmeyeceğini söyleyebilirim.

  İlginiz ve değerli katkılarınız için teşekkürler.

  39
 • Hakan K.
  9 sene önce

  Hocam kısa vadede düşünmeyelim fakat uzun vade bekleyeceksek tahmini ne kadar süre sonra bitcoin çin’in yasaklama etkisinden bi nebze olsun kurtulur? Tekrardan 550$ – 600$ üstü seviyeleri görür? ya da görebilir mi?

  39
  • Mustafa
   4 sene önce

   20.000$ kadar çıkacak sonra 3.500$ kadar düşecek gerisini bilmem

   34
  • Emre Oğuz
   Emre Oğuz
   9 sene önce

   Elbette bu tahminleri yaparken şu an dünya çapında hiç kimsenin BTC fiyatının ne zaman, ne miktarda ne yöne gideceğini yüksek bir başarı oranıyla kestiremeyeceğini hatırlamakta fayda var. En iyi ihtimalle tahminde bulunabiliriz. Ben kendi adıma fiyat konuşmayı doğru bulmasam da gerek şans gerek içgüdü gerekse öngörüler ile doğru zamanda yatırım yapanların bu işten iyi kar sağladıkları bir gerçek, fakat en az bir o kadar da bu işin cazibesine kapılıp hatırı sayılır miktarda para kaybeden ya da en azından ciddi manada stres yaşayan insan var, bunu da göz önünde bulundurmak lazım her zaman.

   Her şeyden önce yatırım yapacakların Bitcoin’in hala gelişme aşamasının en başında ve kısmen halen “deneysel” denilebilecek bir olgu olduğunu hatırlamalarında fayda var, çünkü elimizdeki şimdilik en somut gerçekler bunlar.

   46