X


Haberler Kripto Para Fiyatlarını Etkiliyor Mu?

Kripto paralarla ilgili haberler dolaylı ya da doğrudan kripto para fiyatlarını etkileyebiliyor.
19:00
11 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto paralar da diğer değerler gibi sürekli değişime uğruyor. Fiyatların artması veya düşmesi bazen açıklanamıyor. Birçok zaman fiyatlar sadece satışlar ve alışlara bağlı olarak değişiyor. Ancak en büyük değişimleri önemli haberlerin yayılmasından sonra görüyoruz.

Peki haberler neden önemli? Haberlerin kripto para fiyatlarına etkisini bir örnek üzerinden açıklayalım. Farz edelim Japonya’da bir adamın Bitcoin cüzdanı hack’lensin ve adam bütün varlığını kaybetsin. Buna bağlı olarak bunalıma giren Japon dostumuz bir binanın tepesine çıkıp haberlere konu olsun. Olayların sonucunda Japonya hükümetinin bir kanadı kripto paraları yasal olarak kısıtlamaya gidebilir. Bu da tabii ki büyük bir pazarın etkisinin azalmasına ve hatta kaybolmasına yol açabilir.

Yukarıda verilen örnek sadece bir felaket senaryosu. Bazen haberler forex takvimlerinde analiz edilir, ve bu haberlerin fiyatlara ne derece etkisi olabileceği tahmin edilmeye çalışılır. En basit örnekleme ile bir finansal analist fiyatların düşeceğini veya yükseleceğini ifade ettiğinde bu analiste inananlar ya da saçma bulanlar olacaktır. Aslına bakarsanız şimdiye kadar analistlerin söylediklerinde büyük tutarsızlıklar gözleniyor. Bununla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde CNBC analistlerinin Bitcoin’in ters indikatörü olduğu hakkında bir haber yayımlamıştık.

Diğer yandan “haberlere ne gerek var” diye düşünülebilir. Şunu belirtmeliyiz ki piyasalar her zaman değişim içinde ve bazen piyasa üzerindeki etkilerin doğrudan finansla ilgili olması gerekmiyor. Örneğin SEC Elon Musk’a dolandırıcılık suçlaması yapmıştı, bu haberin yayılmasından sonra birçok yatırımcı Elon Musk’ın güvenilirliği sarsılacağına inandığı için Tesla’nın ürettiği arabaların satmayacağını düşünüp ellerindeki hisseleri çıkardılar. Sonucunda Tesla hisse fiyatları büyük düşüş yaşadı. Kripto paraların şu an için daha kırılgan olduğunu düşünürsek belki de haberler bu yüzden daha yoğun bir etkiye sahip. Geçtiğimiz günlerde Bytecoin’in Binance listesinden çıkarıldığı haberi Bytecoin fiyatına -tabii ki borsadaki hacmini kaybetmesiyle de bağlantılı olarak- bıçak gibi saplanmıştı.

Haberler birçok farklı tipte olabiliyor. Çin’in elektrik fiyatlarını artırması, Bitcoin’e artan talep, Blockchain kullanımının yaygınlaşması ve benzeri haberler fiyatlara değişik şekillerde yansıyabilir. En nihayetinde haberdar olmak bihaber olmaktan her halükarda iyidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar