Grayscale GBTC Dönüşümü İçin Adım Attı

Grayscale tarafından sunulan bildirimin yayınlandığı tarihten itibaren 45 gün içinde, komisyon kural değişikliği kararını verecek.
16:00
4 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Grayscale, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunulmak üzere 19b-4 formunu doldurdu. Bu, ETF Hearsay’e göre gelecekteki görüşmeler için geri sayımın başladığı anlamına geliyor.

Başvuru Ne Anlama Geliyor?

Başvuru bildirimine göre, Grayscale tarafından Federal Register’da sunulan bildirimin yayınlandığı tarihten itibaren 45 gün içinde, komisyon kural değişikliğini onaylayacak, onaylamayacak veya kuralın onaylanmaması gerekip gerekmediğine karar verecek.

GBTC fonunun dönüştürülmesi, kripto para piyasasına 1 milyar dolardan fazla para getiren ilk ProShares vadeli işlem destekli Bitcoin ETF‘nin SEC tarafından onaylanmasından kısa bir süre sonra duyuruldu.

Grayscale’in Bitcoin fonunun potansiyel dönüşümüyle ilgili haberler, şirketin beklediği kadar hoş karşılanmadı. Sosyal ağlardaki yorumlara göre, kullanıcılar ve önceki Grayscale müşterileri, fonun işlem gördüğü negatif primden memnun değil.

Bitcoin Yatırımları

Doğrudan Bitcoin maruziyeti bireysel yatırımcılar  için daha uygun bir çözüm olduğundan, Grayscale’in ortalama %20 primli fonu, kurumsal yatırımcıların aynı riski daha düşük primler ve kullanıma sunma maliyetleri ile almak için ProShares ürünlerini kullanabilmeleri nedeniyle varlık önemini kaybediyor.

ETF’ye geçişle, Grayscale’in ürünü yatırımcılardan daha fazla ilgi görebilir ve bu da piyasaya ek fonlar getirecektir. Görüşmenin tarihi henüz her iki tarafça da teyit edilmedi ve yine herhangi bir nedenle ertelenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar