Reklam

Göstergeler, Bitcoin İçin Ne Diyor?

Son bir haftadır yüksek volatiliteye sahip olan Bitcoin'de, güncel durum ne? Göstergeler yatırımcılara piyasa hakkında neler anlatıyor?
18:15
14 Eylül 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Genel alım ve hodl talebi bu hafta emsal teşkil ederken, düşüş eğilimi gösteren satıcılar, yükseliş dalgasını durdurmaya çalışıyor gibi gözüküyor.

Piyasa Verileri ve Göstergeler Pozitif

Yeni veriler, Bitcoin satıcılarının “tükendiğini” ve bu hafta zararına satış yaptıklarını doğruladı. Decentrader analisti Philip Swift, Salı günü attığı bir tweette, harcanan çıktı kâr oranında (SOPR) devam eden yükseliş eğilimine dikkat çekti.

Birçok pozitif göstergenin yanı sıra Bitcoin piyasalarındaki aşırı satım dönemlerini belirlemede kullanılan ve klasik bir metrik olan SOPR, geçen hafta, Temmuz’dan bu yana ilk defa “satın alma”ya döndü. Yakın bir zaman önce BTC/USD paritesi, son ayların en yüksek seviyesi olan 53.000 dolar seviyelerine yükselmişti. Göstergeler, Bitcoin’in aynı fiyat hareketini tekrar yapacağına yönelik umutları yükseltiyor. Swift, konuyla ilgili ifadelerine bu sözlerle devam etti:

“Bu veriler ve göstergeler, agresif yaz satışlarından sonra yükseliş eğilimi gösteriyor. Satıcılar tükeniyor. Bitcoin, yakın zamanda tekrardan yükseliş trendine girebilir.”

Ayrıca SOPR, piyasanın yükseliş eğiliminde olduğu ipuçlarını veren tek gösterge de değil. Birçok veri, yatırımcıların geçen haftaki fiyat düşüşüne rağmen, hem büyük hem de küçük pozisyonlarına ekleme yapıtığını gösteriyor. Güncel göstergeler, piyasanın yukarı yönlü hareketlere tekrardan başlayabileceğini gözler önüne seriyor.

MicroStrategy Ek Alım Yaptı

Pazartesi günü, halihazırda potföyünde yüksek miktarlarda Bitcoin bulunduran MicroStrategy, 5.000 adet civarında ek BTC alımı yaptı. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, şirketin BTC’leri hodl (günlük tabirle uzun vadeli elinde tutmak, satmamak)  edeceğini ve kesinlikle satış yapmayacağını sık sık dile getiriyor.

Bitcoin’in güncel durumunun piyasa adına negatif bir nitelik taşımamasına rağmen piyasanın hangi yöne hareket edeceği, fiyat volatilitesinin düşmesi ve istikrarlı fiyat hareketlerinin başlamasıyla birlikte daha da netlik kazanacktır.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmasından dolayı risk barındırdıklarını unutmamalı ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar