X


Gnosis Coin Nedir?

2015 yılında projesi başlatılan Gnosis, Ethereum protokolü üzerine kurulmuş merkezi olmayan bir tahmin piyasasıdır. 
10:57
11 Eylül 2021

2015 yılında başlatılan Gnosis, Ethereum protokolü üzerine kurulmuş merkezi olmayan bir tahmin piyasasıdır. Platformda üçüncü taraf geliştiriciler de kendi hizmetlerini tanıtabiliyor. Gnosis ekibi, Martin Köppelmann (CEO), Stefan George (CTO) ve Dr. Friederike Ernst (COO) tarafından yönetiliyor.

Gnosis (GNO) Nedir?

Platform, ikili bir token yapısı kullanır: Gnosis (GNO) ve OWL. GNO, ekibin ICO’ları sırasında sattığı ERC-20 token’larıdır. OWL token’ları, GNO’yu stake ederek kazanılır. Alınan OWL miktarı, kilit süresinin uzunluğuna ve piyasadaki toplam OWL token arzına bağlıdır.

Öte yandan Gnosis, vizyonunu gerçekleştirmek için üç ayrı platform kullanıyor:

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.
  • Apollo: Kullanıcıların kendi token’larını (bilgi, teşvik veya fikirleri temsil eden token’lar) oluşturabilecekleri bir tahmin piyasası platformu
  • DutchX: Kullanıcıların tokenlerini alıp satabilecekleri merkezi olmayan bir borsa
  • Gnosis Safe: Bir kripto para cüzdanı ve Ethereum uygulamalarıyla etkileşime giren bir tarayıcı.

Ek olarak, Gnosis’in mimarisinde bu platformları bir araya getiren üç katman vardır:

  • Çekirdek Katman: Platformun temeli, olayları, sonuç token’larını, ödemeleri ve piyasa mekanizmalarını destekleyen akıllı sözleşmeleri içerir.
  • Hizmet Katmanı: Sohbet robotları, ödeme işlemcisi entegrasyonu ve sabit paralar gibi ek hizmetler sunar. Bu katman işlem ücreti modelini de kontrol eder. Gnosis, çoğu tüketici uygulamasının bu katmandaki özelliklerle etkileşime gireceğini tahmin ediyor.
  • Uygulamalar Katmanı: Gnosis üzerine kurulu tahmin piyasası uygulamalarını içerir. Gnosis, tahmin pazarları için bazı uygulamalar oluştururken, bu katmanda erişilebilen uygulamaların çoğu, hizmetleri için kullanıcılardan ücret alabilen üçüncü taraflarca oluşturulur.

Bunlara ek olarak Gnosis kripto para birimi GNO, Gnosis ICO sırasında satılan Ethereum tabanlı bir token’dır. GNO’nun birincil kullanım durumu, stake yoluyla OWL token’ları oluşturmak içindir. Kullanıcılar, ödül kazanmak için GNO’yu belirli bir süre (bir yıla kadar) kilitleyebilir. Toplam GNO arzı 10 milyon token olarak sabitlenmiştir.

OWL token’ları, Gnosis tahmin piyasası platformunda ücret ödemek için kullanılır. Sonunda Gnosis, OWL’nin tahmin piyasasında işlem ücretlerine harcanmasına da izin verecek. OWL token’ları ABD dolarına sabitlenir, böylece her OWL jetonu 1 $ değerinde olur. Gnosis, sabitlenmesini sağlamak için OWL dağılımını ayarlayacaktır.

Daha da önemlisi, kullanıcılar OWL yerine çeşitli Ethereum tokenleri ile ücret ödeyebilirler. OWL’de ödenmeyen tüm ücretler toplanır, GNO için satılır ve yakılır.

GNO Coin Yorum

Tahmin piyasalarının popülerliği arttıkça Gnosis platformuna ve dolayısıyla GNO token’a olan talep de artıyor. Ancak günümüzdeki belirsiz piyasa koşulları sebebiyle yatırımcıların şu an için temkinli davrandıkları görülüyor.

CoinMarketCap verilerine göre Gnosis Coin, 413,718,053 dolar ile piyasa hacmi bakımından 141. sırada kendisine yer buluyor. Bunun yanında yazının yayına hazırlandığı sırada 274 dolardan işlem gören Gnosis Coin’in 24 saatlik işlem hacminin 7,050,249 USD olduğu görülüyor. Ayrıca Gnosis Coin, 13 Mart 2020’de 7,05 dolar ile dip seviyeyi görürken 5 Ocak 2018’de de 461 dolar ile tüm zamanlar rekorunu kırdı.

Bunlara ek olarak şu anda dolaşımda 1,504,587 GNO bulunuyor ve GNO Coin toplam arzının 10,000,000 GNO olacağı ifade ediliyor.

Gnosis Coin Nasıl Alınır?

GNO Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

GNO Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından GNO Coin’in işlem gördüğü Bitcoin (BTC), Binance Coin (BNB), BUSD ve Tether (USDT) GNO işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar