reklamı kapat

Globale Açılan Türk Kripto Para Borsası Thodex ile Özel Röportaj

11:15
25 Mart 2020

Türk kripto para borsası Koineks bu ayın başında Thodex olarak ismini değiştirmişti. Ayrıca borsa ABD’den aldığı Fincen MSB lisansı ile küresel kripto para borsası olma yolunda büyük bir attı. Thodex ile ilgili detaylı bilgi için bu makalemize göz atabilirsiniz.

CoinTürk olarak Thodex‘in değişim sürecinde merak edilenleri sorduk. Bu yazımızda Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajı bulabilirsiniz.

Rekabetin son derece yoğun olduğu yerli borsalardan sıyrılarak global bir marka olmaya nasıl karar verdiniz?

Kripto paralara ve özellikle de Bitcoin’e ilginin en çok arttığı zaman olan 2017 yılında Koineks ismiyle şirketimizi kurduğumuzda dahi bir gün global pazara açılma fikri aklımızın bir köşesinde daima duruyordu. Ama ilk hedefimiz öncelikle Türkiye’nin en iyilerinden biri olmaktı. Kısa denilebilecek sürede bunu başardığımızı düşünüyorum. Hacmimiz, güvenli altyapımız, Türkiye’deki ilk Bitcoin ATM’sini kurmamız ve kullanıcıların güvenini kazanmamızla yerli pazardaki hedefimize ulaştık. Durum böyle olunca başından beri aklımızın bir köşesinde olan globalleşme fikrini su yüzüne çıkarmaya karar verdik. Kripto paralar, sınırları olmaması ve teknolojinin tüm güzelliklerini önümüze sunmasıyla günümüzün ve geleceğin en önemli sektörü haline geldi. Biz de “Kripto paranın sınırları yokken biz neden kendimizi Türkiye’yle sınırlı tutalım?” diyerek globalleşmenin ilk adımını attık. Öncesinde önemli bir pazar araştırması yaparak stratejimizi titizlikle belirledik, sonrasında ise ABD’den FinCen MSB lisansını alarak globalleşme yolundaki ilk adımımızı atarak şirketimizi tam anlamıyla bir dönüşüm sürecine doğru ilerlettik. Şimdi de Thodex olarak hedeflerimizi bir bir gerçekleştirmenin heyecanını duyuyoruz.

Thodex’in globale açılan bir marka olduğunu açıkladığınız andan beri birçok yeni özelliğinizi de tanıttınız. En çok hangisi ses getirdi?

Özelliklerimizi belirlerken kendimize sık sık “kullanıcıların neye ihtiyacı var” ve “global bir borsa olarak muhakkak neyi yapmalıyız” sorularını sorarak cevaplara ulaşmaya çalıştık. Kredi kartıyla alımdan mobil uygulamaya, Affiliate (Ortaklık) Programından stop loss’a kadar pek çok özelliği kullanıcılarımıza sunduk ve adımızı ilk duyurduğumuz andan itibaren yeni özelliklerimizi açıkladık. Her yeni özellikle birlikte özellikle sosyal medyadan olumlu dönüşler aldık. Henüz en çok hangi özelliğin daha çok tercih edildiğine dair bir data çıkarmadık. Ama Thodex’in hatta biraz daha geri gidip Koineks’in sosyal medya hesaplarına baktığımızda en çok karşılaştığımız soruyu söyleyebilirim: Mobil uygulama ne zaman geliyor? Kullanıcılarımızın uzun zamandır mobil uygulama beklediğini biliyoruz. Biz de tam olarak bu ihtiyaca yönelik hem iOS hem de Android için mobil uygulamalarımızı hazırladık. Bunun yanında Affiliate Programı da çok kısa sürede sevildi. Ortaklık programını duyurduk ve bir baktık ki Telegram’dan Twitter’a kadar her yerde insanlar bu özellikten bahsederek kodları arkadaşları ya da takipçileriyle paylaşıyor. Affiliate’in sevileceğinden emindik ama bu kadar hızlı bir şekilde dönüş alacağını tahmin etmiyorduk.

Bitcoin kripto paraların yıldızı olsa da altcoinler de hayli rağbet görüyor. Thodex’te yeni altcoinler görecek miyiz?

Kripto paraların ilki olması sebebiyle her ne kadar sektörün en popüler para birimi Bitcoin olsa da yatırımcılar işin içerisine dahil oldukça altcoinler de hayli rağbet görmeye başladı. Biz 2017 yılında şirketimizi kurduğumuzda Türkiye’de bir ilke imza atarak ilk kez 5 farklı kripto parayı üyelerimize sunan borsa olduk. Sonrasında da kısa süre içerisinde bu sayıyı 18’e kadar çıkarmayı başardık. Böyle bir konuda “ilk”e imza atmış bir borsa olarak bu durumu devam ettireceğimizi rahatlıkla söylüyoruz.

Biz en başından beri özellikler geliştirirken ya da yenilikleri getirirken kullanıcılarımızın geri dönüşlerini dikkatli bir şekilde inceleyen bir borsa olduk. Farklı kripto paraların listelenmesi konusunda da üyelerimizin oldukça fazla talebinin olduğunu görüyoruz. Bu çerçevede Thodex’te yakın zamanda 20’nin üzerinde kripto para çeşidinin olacağını söyleyebilirim.

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin’de ciddi düşüşler yaşandı. Buna paralel olarak sektörün büyümesi yavaşlayacak mı?

Evet, Bitcoin cephesinde uzun zamandır böylesine bir düşüş yaşanmamıştı. Ben de bu süreçte gelişmeleri dikkatle takip ettim. Aslında devam eden süreçte de bu gözlemimiz devam ediyor diyebilirim. Tabii bu noktada herhangi bir yatırım tavsiyesi vermiyoruz, herkes işim uzmanlarını takip edip son aşamada yine yapacağı yatırıma kendisi karar vermeli. Bitcoin ya da diğer kripto paralardaki düşüşe baktığımızda ise bunun sektöre doğrudan olumsuz bir yansıması olacağını düşünmüyorum. Sonuçta kripto paralar günümüzde büyük bir ekosistemi oluşturuyor ve her geçen gün günlük kullanımda dahi geniş bir kitleye ulaşıyor. Günlük kullanımın yanı sıra sınırları ortadan kaldırarak insanların ülkelerinden bağımsız olarak ortak para birimleri üzerinden yatırım yapmasına olanak sağlıyor. İlk başlarda kripto paranın ya da blockchain teknolojisinin ne olduğunu bilmeyen pek çok kişi günümüzde yatırımlarını bu yönde yapıyor. Hatta günümüzde tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında da kripto paraların önemini gördük ve görmeye devam ediyoruz. Dokunduğumuz her bir paranın üzerindekileri düşündüğümüzde en güvenli yollardan birinin kripto paralar olduğunu yakından tecrübe ediyoruz. Durum böyle olduğu için sektörün belli dönemlerde yaşanan düşüşlerden çok da etkileneceğini düşünmüyorum.

Globale açılmanız Türkiye’deki mevcut üyeleri nasıl etkiliyor?

Globale açılmaya karar verdiğimizde önceliklerimizi belirlerken Türkiye’deki mevcut üyelerimiz her zaman ilk sıralarda yer aldı ve Thodex’i tanıtmamızdan bu yana durumda bir değişiklik olmadı. Çünkü borsamızı kullanarak yatırımlarını yapan birçok kullanıcımız var. Biz yeni sistemimize geçiş yaparken arayüzümüzün tasarımından getireceğimiz yeni özelliklere kadar pek çok önemli detayda mevcut kullanıcılarımızın geri dönüşlerini dikkatli bir şekilde analiz ettik. Yatırımcılarımızın verdiği her yeni fikri dikkatle dinledik ve mevcut sitemizde kullanıcı deneyimini en üst noktalara taşımak için yepyeni tasarımımızı hayata geçirdik. Artık global bir marka olduğumuz için tabii ki Amerika’dan Avrupa’ya pek çok ülkeden yeni üyelerimizi de Thodex’e dahil ederek yolumuza devam etmek istiyoruz. Ancak bu esnada mevcut üyelerimizin hiçbirinin de mağdur edilmeyeceğinin altını çiziyoruz.

Global çapta Thodex’i kullanan yeni üyelerle ilgili beklentiniz nedir? Sizce Türkiye’deki mevcut kullanıcılardan daha fazla yabancı kullanıcılar mı olacak?

Dünya çapında hizmet vermek istediğimiz için hedefimiz tek ülke odaklı bir şekilde ilerlemiyor. Globalleşmek denildiğinde akıllara ilk olarak Amerika gelir ama biz kendimizi sadece Amerika ile sınırlı tutmuyoruz. Asya’dan Avrupa’ya kadar pek çok bölgede yeni üyeler kazanma hedefindeyiz. Kullanıcı sayısındaki dağılım nasıl olur konusunda yorum yapmak için şimdilik biraz erken. Ancak bir süre sonra belli aralıklarla hangi ülkeden yeni üyeler kazandığımızın datalarını çıkarmaya başlayacağız.

Şu an hem dünyada hem de Türkiye’de etkisini hayli hissettiren koronovirüs salgını var. Bu durum sizleri nasıl etkiledi?

Şu an ne X ne de Y jenerasyonunun daha önce hiç karşılaşmadığı büyük bir global krizle karşı karşıyayız. Dolayısıyla biz de her bir detayı takip ederek hızlıca kendi önlemlerimizi aldık. Türkiye’de vaka sayıları açıklandıktan sonra ekibimizle toplantı yaptık ve hızlıca aksiyon alarak evden çalışma sistemine geçiş yaptık. Şu an Thodex ekibi “Evde Kal” hareketini son derece ciddiye alarak evlerinde güvenle çalışıyor. Günlük çalışma rutinimiz de ofisteki gibi devam ediyor aslında. Her an Slack, Jira ve Skype’tan işlerimizi takip ediyor ve iletişimimizi de maksimumda tutuyoruz. Sonuçta teknoloji çağında yaşıyoruz ve teknolojinin hayatımıza kattığı en önemli sistem olan blockchain ve kripto paralar üzerine çalışıyoruz. Bu sebeple bizim gibi bir şirketin böyle bir sisteme kısa sürede adapte olması kaçınılmazdı. İşlerimizin devamlılığı açısından Thodex olarak yaşadığımız herhangi bir sorun yok ama hepimiz bu zor dönemin en kısa sürede geçip gitmesini umuyoruz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

  • Cemil Duyarlı
    5 ay önce

    Globale açılmanız Türkiye’deki mevcut üyeleri nasıl etkiliyor? sorusu globalleşme fikrini duyduğumuzdan beri aklımızda olan bir soruydu. Röportaj yapmanız ve bilgilendirmeniz faydalı oldu.

    4