X


Gizlilik Altyapısına Sahip Nym “Finney” Testnetini Başlatıyor

15:05
10 Haziran 2021

Yeni nesil gizlilik altyapısı olan Nym, “Finney” test ağının ayrıntılarını açıklayarak, ağda bir düğüm (Node) çalıştırmak isteyen herkese kapılarını açıyor.

Nym’in Finney test ağı, geçtiğimiz ay 7.600 Karma Düğümü’nün (Mixnode) üzerine çıkarak, birçok Bitcoin projesi tarafından kullanılan Tor yerleşik ağının büyüme hızına rakip oldu. Nym projesi; Tor ve VPN’lerin aksine, Mix Nodes paketleri bireysel düzeyde birleştirir ve tehlike oluşurabilecek sanal düşmanlara karşı modern bir gizlilik teknolojisi sunar.

Binance Labs ve Interchain Foundation tarafından desteklenen Nym, ilk testnet programını 2020’de başlattı. Ancak, Kasım 2020’de bir Sybil atağı, ağı bir gecede 12.000’den fazla düğüme çıkardı. Bu rakam, Tor’un iki katı büyüklüğündeki bir sayı anlamına geliyordu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

NYM ekibi, Sybil saldırılarını önlemek için; Tendermint blok zincirinden ve son teknoloji Rust-tabanlı Cosmos uygulamasından faydalanarak, testnet sırasında stake etmek için kullanılan HAL tokeni ile yeni “Finney” testnetine geçiş yaptı. Bu geçiş, Sybil düğümlerini önceki ağdan kaldırdı ve kendine ait bir Telegram hesabı olan herkesin bir Mixnode çalıştırmasına izin verilmesini sağladı.

Finney Mixnet ve onun HAL tokeni, 2009 yılında Satoshi Nakamoto’dan ilk Bitcoin işlemini alan ünlü bir cypherpunk olan Hal Finney’den almıştır. Hal, Bitcoin ağına gizlilik ve anonimlik eklenmesinin en güçlü savunucularından biriydi.

Kar amacı gütmeyen Interchain Foundation ve Cosmos’un arkasındaki isimlerden biri olan Sam Hart, “Nym, sivil toplumu güçlendiren bir teknolojiyi oluşturmak için, son teknolojiye sahip anonimlik araştırmasını ve dağıtılmış sistem mühendisliğini bir araya getiriyor. Interchain Foundation, birçok Cosmos projesinin, Nym’in ağ düzeyindeki anonimlik yeteneklerini kendisine entegre edeceğini tahmin ediyor. Bununla birlikte, Nym özel eşler arası iletişim (peer-to-peer) için bir kilometre taşı oluyor ve karma ağların nihayet ana akıma (mainstream) girmesi için bir fırsat sunuyor.” ifadelerini kullandı.

Nym, geliştiricilerin kullanıcılara hem ağ trafiği düzeyinde hem de kimlik doğrulama ve ödeme düzeyinde meta veri gözetimine karşı güçlü garantiler sağlayan uygulamalar oluşturulmasına olanak tanıyan bir teknolojiye sahip. Ayrıca NYM, tam yığın gizlilik sağlayan, açık kaynaklı, merkezi olmayan, izne ihtiyaç duymayan ve bir çok büyük grup tarafından desteklenmiş bir sistemdir. Nym’nin ekibi, alanında dünyanın önde gelen üniversiteleri olan Massachusetts Institute of Technology, KU Leuven ve University College London’dan araştırmacı bilim adamları ve geliştiricilerden oluşmaktadır.

Nym’in CTO’su Dave Hrycyszyn, “Bu, şimdiye kadar sunduğumuz en büyük sürüm. Cosmos SDK tabanlı bir para birimi kullanmak, ağı açık tutmamıza izin verecek, aynı zamanda Sybil ataklarına karşı dirençli kalmasını sağlayacaktır. Birkaç ay önce de bunlardan biriyle karşılaştık ve mimarimizin 500’den 12.000 düğüme çıkarken çalışmaya devam ettiğini görmek eğlenceli olsa da, işleri kontrol altında tutabilmemiz ve kullanıcılarımız için yüksek hizmet kalitemizi koruyabilmemiz gerekiyor.” dedi.

Nym’in Finney test ağı için bu ay boyunca atılacak sonraki adımlar, White Paper’da kendine yer bulan bulunan ödül paylaşımı ve proof-of-mixing algoritmasını uygulamak olacak. Bu da test ağında daha az sayıda yüksek kapasiteli nodelara dönülmesini ve yüksek hizmet kalitesine ulaşılmasını sağlayacak.. Bu aşamadan sonra, tüm düğümlerin en iyi performans gösteren düğümlere oy vermek için yetkilendirilmiş staking (delegate staking) kullanmasına izin verilecektir.

Türkçe Telegram kanalı için: Telegram

NYM ile ilgili en son güncellemeleri öğrenmek için aşağıdaki hesapları takip edebilirsiniz: TwitterMediumYouTubeLinkedin

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar