reklamı kapat

Gelecek Vaat Eden Merkezsiz Blockchain Reklamcılık Platformu: AdShares

23:23
17 Ağustos 2017

Adshare ağı programa dayalı reklamcılık için kurulmuş merkezsiz, eşten eşe bir piyasadır. Ağ üzerindeki reklamcılar ve yayıncılar, merkezi şekilde yapılan reklam değişimine ve aracılara ihtiyaç duymaksızın direkt olarak birbirleri arasında işlem yapabilirler.

Adshares tüm piyasa katılımcılarına şeffaflık, güvenlik ve düşük masraflar gibi fırsatlar sunar. ESC blockchain’i üzerinde çalışan ve reklam ödemeleri için Adshares token’lerinin kullanıldığı Adshares’te ödemelerin işlenmesi sonucu toplanan ücretler token sahipleri arasında dağıtılır. Başka bir ifadeyle elinizde ADS token tuttuğunuz sürece kardan pay alırsınız..

Günümüzde internet reklamcılığı

Günümüzde internet reklamcılığı bir hayli karmaşık ve parçalı bir şekilde işlemektedir. Reklamcılarla yayıncılar arasında çok fazla aracı bulunur. Fiyat konusunda büyük bir sıkıntı doğuran bu durum sonucu yayıncılara ait paranın büyük bir kısmı aracılara gider. Örneğin Google Adsense, size uygun reklamcıları ararken sizden yüzde 32’lik bir kesinti yapar. Zaman zaman yüzde 70’lere çıktığı dahi gözlemlenen bu fahiş rakam, ortalama olarak yüzde 50 civarında karşımıza çıkar. Bunu örneklendirmek gerekirse; Bir reklamcı 1000 gösterim için 3 dolar öderken yayıncıya bu paranın yalnızca 1.5 veya 0.9 doları geçer. Biraz da sektörde tek standardın olmayışından kaynaklanan bu sorunlu düzenin değişmesi şarttır.

Adshares: merkezsiz reklam ağı

Reklamcılıkta kullanılan Gerçek Zamanlı Teklif modeli oldukça masraflı olduğu için bu modeli uygulamak zordur. Adshares ise bundan farklı bir model kullanır: Platformda her reklamcı kendi entry’sini oluşturur ve entry’ler blockchain’e eklenir. Girilerde genellikle yaratıcı içerik (banner, metin, video), fiyat ve hedeflenen seyirci kitlesi bilgisi bulunur. Eklenen hangi bilgilerin halka açık, hangilerinin gizli olacağı reklamcının inisiyatifindedir. Yayıncılar platform üzerinde istediği reklamcıya ulaşabilir ve içerik keşfine çıkabilir. İnteraktif Adshares platformunda tüm taraflar farklı kişilerin itibarını değerlendirmek ve gün geçtikçe kendisinin öğretmeni olmak durumundadır.

Adshares ağının başlıca avantajlarına kısa kısa göz atalım..

Aracıların ortadan kalkması: Platformda herkes kendisini temsil eder. Hedef kitle bir başkasının temsili değildir ve hiçbir aracı bulunmaz.

Düşük masraflar: Geleneksel reklamcılığa kıyasla Adshares’te yüzde 90’a varan tasarruf yapmak mümkündür.

Uygunluk: Platforma girmek için herhangi bir engel yoktur. Bu durum, özellikle de küçük çaplı oyuncuların avantajınadır.

Tek para birimi (ADST token’i), sıfır sansür, herkesin analiz edebileceği açık veri, yapay zekâ ve adblock direnci platformun diğer önemli özellikleri arasında yer alır.

ESC blockchain’i ise platformu değerli kılan bir başka etmendir. ESC blockchain’inde saniyede 10 bin işlem ve 100 binin üzerinde transfer yapılabilir. Disk gereklilikleri işlem hacimlerine bağlı olmadığı için blockchain’de şişme sorunu yaşanmaz. Sorunsuz sistem sayesinde tüm kârlar token sahiplerine eşit olarak dağıtılır. Ucuz işlemlerin yanı sıra iki faktörlü kimlik doğrulama ile token’lerin güvenliği sağlanır.

Adshares ICO

Devam etmekte olan Adshares ICO’su süresince minimum hedef, 4000 ETH toplamaktır. 4000 ETH, 10 milyon ADST token’ine eşittir. Yani bir ADST token’inin fiyatı 0.0004 ETH olarak belirlenmiştir. 10 milyonuncu token’den sonra token fiyatı güncellenecektir (artacaktır).

Öte yandan Adshares ağının ICO’sunda farklı bir yaklaşıma gidilmektedir. Basılabilecek token sayısında bir limit bulunmasa da belirli bir miktardan sonra token fiyatı artacağı için token basımı eskisi gibi hızlı olmayacaktır. Token sahipleri için riski azaltmak ve geliştirici ekibi ödüllendirmek için token’ler için geri satın alma politikası benimsenmiştir. Tüm token’ler geri satın alma politikasına tabidir. Geliştiriciler için çekilecek token sayısı toplam miktarın yüzde 1’i olup token’ler her zaman ether hesapları arasında transfer edilebilecektir. Erken token sahipleri platformdan hoşlanmaz ve yatırımdan vazgeçerse token’lerini daha yüksek fiyattan satarak hem platformdan çıkabilir hem de kâr fırsatı yakalar.

Adshares platformunun ICO’suna katılmak için ICO sayfasını, platforma dair daha fazla bilgi almak için Adshares websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Şu ana kadar $1,2 milyon toplayan ICO’ya katılım için, tek yapmanız gereken Myetherwallet cüzdanınızdan ICO sayfasında verilen adrese Ethereum göndermek, ADS token’lar adresinize otomatik olarak gönderilecektir.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.