Geçtiğimiz Yılların (2013,2017 ve 2020) Verilerine Göre Bitcoin (BTC) Tahminleri!

Geçtiğimiz yılların verileri her zaman önemli fikirler vermiştir. Gelin 2013, 2017 ve 2020 verileri ışığında yapılan tahminleri inceleyelim.
21:30
16 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasaları bugün adeta kan ağlıyor. Piyasanın genel değeri %10’u aşan bir kayıp yaşadı. Bitcoin son 24 saatte %9’un üzerinde değer kaybetti. Fiyat bir süreliğine 60.000 doların altına gevşese de yeniden kritik desteği kazandı. Peki kısa ve orta vadede Bitcoin yatırımcılarını ne bekliyor?

Geçtiğimiz Yılların Verileri ve Bitcoin (BTC)

Kripto para analisti TechDev kısa süre önce moral veren paylaşımlarda bulundu. Bitcoin’in geçtiğimiz yıllarda yaptığı hareketlere göre günümüzü ele alan analist güçlü bir rallinin eşiğinde olabileceğimizi söylüyor. Eğer kripto para piyasalarına bu yıl dahil olmadıysanız, geçmiş yıllara ait verilerin mevcut grafikte önemli fikirler verdiğini biliyor olmalısınız.

Öncelikle aşağıdaki grafiği ele alalım. Fiyat 2020 yılının sonlarında bugüne benzer bir grafik çizdi. Konsolide olduğu 20.000 dolar bölgesi sonrasında 64.000 dolara kadar ulaşan yeni bir zirvenin zemini hazırladı.

“Bu döngüde son kez, BTC haftalık olarak ATH’yi (tüm zamanların en yüksek seviyesi) kırmaya çalıştı… Yukarı yönde güçlü bir kırılmadan önce Stoch RSI maksimuma çıkarken 3-4 hafta boyunca altında konsolide oldu”.

Üstelik daha fazlası da var.

2013 ve 2017 Bitcoin Grafikleri

Analist, tahminlerini desteklemek için 2013 ve 2017 verilerini günümüzle karşılaştırdı. Aşağıdaki grafikte göreceğiniz üzere henüz yuvarlak içine aldığı yerdeyiz. En azından anonim analistimiz TechDev böyle düşünüyor.

Orta vadede devasa bir zirve hedeflese de fiyatın bu bölgede konsolide olurken bazı düzeltmeler yaşayabileceğini de savunuyor. Eğer Bitcoin (BTC) 63.000 doları güçlü destek olarak koruyamazsa 54.000 dolara kadar gevşeyerek buradan talep toplayabilir. Elbette bu durum uzun vadeli yatırımcılara alım fırsatı verirken, piyasalara yeni giren yatırımcıları zarara sokacaktır. Acemi yatırımcıların maalesef zirvede alıp dipte satmak gibi kötü bir huyu bulunuyor.

PlanB ise bu ay için 98.000 dolarlık bir zirve hedefliyordu. Ayın sona ermesine 14 gün gibi bir süre kaldı ancak henüz piyasa bu denli bir yükselişe hazır değil gibi görünüyor. Belki de altı haneli Bitcoin fiyatı için 2021 ilk çeyreğini beklememiz gerekiyordu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar