X

Geçen Hafta %120 Ralli Yapan Altcoin’de Tehlike Çanları Çalıyor

2022'deki ayı piyasasının en düşük fiyat noktası olan 12,47 dolardan yüzde 120 ralli yapmayı başaran Ethereum Classic'de (ETC) tehlike çanları çalıyor.
13:05
25 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Ethereum Classic (ETC), son üç aydaki en çok yükseliş yaptığı haftasını tamamladı. ETC, 2022’deki ayı piyasasının en düşük fiyat noktası olan 12,47 dolardan yüzde 120 ralli yapmayı başardı. Altcoin böylesine ciddi bir rallinin ardından normal olan kâr realizesinden dolayı potansiyel geri çekilme belirtileri gösteriyor.

Satış Baskısında Artış

Ethereum Classic’in etkileyici rallisi, 50 günlük hareketli ortalamanın üzerinde toparlanmayı kolaylaştırdı ve kısa süreli de olsa 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıktı. Daha da ilginç olanı, ETC boğalarının Ocak ayında kripto paraların en düşük seviyelerinin üzerine çıkmayı başarması oldu. Özellikle, pek çok kripto para son yükseliş hareketi sırasında Ocak ayının en düşük seviyelerinin üzerine çıkmayı başaramadı.

ETC, son zirvesi olan 28,19 dolardan hafif bir gerilemenin ardından 24 Temmuz’da 26,20 dolardan işlem gördü. Bu fiyat seviyesi, 0.382 Fibonacci düzeltme seviyesine karşılık geliyor Fibonacci çizgisinin yakınındaki hafif geri çekilme ve yükseliş ivmesinin düşmesi artan satış baskısının bir işareti olarak kabul edilebilir.

Öte yandan daha büyük bir geri çekilmenin geldiğine dair bazı işaretler de var. Örneğin, RSI düşerken fiyat daha yüksek bir yerel zirveye çıkmayı başardı. Bu, trend zayıflığının bir göstergesi. Bu nedenle yükseliş trendi zaten tükenmenin eşiğine gelmiş durumda. MFI tarafında kaydedilen çıkışlar, trendin en üstünde yer alan kârı yansıtıyor.

Düşüş beklentileri, balina adreslerinden gelen çıkışlarla da destekleniyor. Balinalar tarafından tutulan toplam arz metriği, 21 Temmuz’dan bu yana önemli çıkışlar kaydetti. Bu sonuç, ETC’nin önümüzdeki günlerde daha fazla satış baskısı görmeye devam edeceği anlamına geliyor. Bu aynı zamanda geliştirme faaliyetindeki bir düşüşle de destekleniyor.

ETC Boğaları Mücadele Edebilir mi?

ETC’nin Binance fonlama oranı, türev piyasasından hala sağlıklı bir talep seviyesi olduğunu gösteriyor. Bu, spot piyasadaki mevcut sonucu yansıtıyor olabilir, ancak balinalar mevcut hareketlerinin tersi yönünde hareket etmeyecek olursa ayılar sonunda boğaları yenecek. Organik talep şu anda ETC boğalarının lehine değil. Toplam NFT ticaret hacimleri bile son yedi günde önemli ölçüde düştü.

Ethereum Classic‘in önemli bir geri çekilme olmaksızın yükseliş momentumunu sürdürebilmesinin tek yolu, piyasanın toparlanmaya devam etmesidir. Aksi takdirde, kâr almak yükselişin yeniden başlamadan önce bir satışı tetikleyecek.

Ethereum’un yaklaşan The Merge güncellemesi Ethereum Classic’in fiyat hareketini etkileyip etkilemeyeceği ise henüz belli değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar