X


G20 Sona Erdi: Kapanış Bildirisinde Kripto Paralar Da Var

1 Aralık'ta sona eren G20 Liderler Zirvesi'nin yayımlanan son bildirisinde kripto paralar da yer aldı...
15:00
3 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bazı ülkeler kripto paraları çeşitli yönlerden düzenlemeye başlamış olsa da çoğu ülkede kripto para düzenlemeleri hala belirsiz. Ancak bu durum, tüm dünyadan üst düzey yetkililerin katıldığı G20’nin hükümetlere yaptığı düzenleme baskılarıyla yakın zamanda değişebilir.

Arjantin Buenos Aires’de düzenlenen G20 Liderler Zirvesi devlet başkanları tarafından kabul edilen adil ve sürdürülebilir kalkınma ortak bildirisi ile 1 Aralık Cumartesi günü sona erdi. Yayımlanan bildiride, açık bir finansal sistemin ekonomik büyümeyi destekleme açısından çok önemli olduğu belirtildi. Aynı zamanda kripto para birimleri gibi yeni teknolojileri düzenlemeye yönelik uluslararası standartlar gerektiği de ifade edildi.

G20 liderleri bildiride şu ifadelere yer verdi:

Finansal sistemde ortaya çıkan riskleri ve zayıf noktaları ,eğer gerekirse, izlemeye devam edeceğiz; düzenleyici ve denetleyici işbirliğine devam ederek kısımlara ayırmayı ele alacağız. Dayanıklı ve banka dışı finansal aracılık sağlama konusunda ilerlemeyi sürdürmeyi umuyoruz. Riskleri azaltırken finans sektöründeki bu teknolojinin potansiyel faydalarının sağlanabilmesi için gösterilen çabaları arttıracağız. Kara para aklamanın önlenmesi ve terörizm finansmanın önüne geçinilmesi için FATF (Finansal Eylem Görev Gücü) standartlarına uygun olarak kripto varlıkları düzenleyeceğiz. Gerektiğinde diğer tepkileri de dikkate alacağız.

Buenos Aires’in rotası

G20, dünyadaki en büyük 20 ekonomiden hükümet yetkililerinin ve merkez bankası yetkililerinin toplandığı uluslararası bir forum. G20 üyeleri küresel ekonomik çıktının %85’ini, dünya nüfusunun %66’sını ve uluslararası ticaretin %75’ni temsil ediyor.

Şubat ayında Fransa ve Almanya’dan yüksek rütbeli yetkililer, G20 ülkelerinin maliye bakanlarına kripto paralar ve token’ların düzenleyici etkileri hakkında tartışma çağrısında bulunmuştu.Mart ayında da kripto para benimsenmesi konusunda önde gelen ülkelerde biri olan Japonya’nın düzenlemeler üzerinde uzlaşmaya vardığı ortaya çıktı. Son olarak Temmuz ayında G20 üyesi ülkelerin maliye bakanları ve merkez bankası yetkilileri kripto para birimlerinin finansal istikrara karşı bir risk oluşturmadığı konusundaki görüşlerini dile getirdi.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar