Fortune Dergisinden Korkutan Bitcoin Raporu: Yıl Sonunda Hazır Olun!

Kripto para piyasası zor günler geçirirken, uzmanlar Bitcoin (BTC) fiyatının daha fazla ivme kaybedeceği konusunda uyarıyor. 
19:30
29 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika
Kripto para piyasası zor günler geçirirken, uzmanlar Bitcoin (BTC) fiyatının daha fazla ivme kaybedeceği konusunda uyarıyor.

Fortune Dergisi, Volatiliteye Dikkat Çekti

JP Morgan ekibi tarafından hazırlanan bir grafik, Bitcoin’in şu anda altının fiyat hareketini izlediğini gösteriyor. Aşağıdaki grafik, Bitcoin’in altına karşı üç aylık ve altı aylık gerçekleşen volatilitesinin oranını ortaya koyuyor. Fortune dergisindeki kripto para ekibi, bu hafta ilgi çeken bir Bitcoin analizi yaptı. Fortune ekibinin raporu, aynı amaca hizmet ettikleri için Bitcoin ve altının toplam piyasa değerinin sonunda eşitlenebileceğini tahmin ediyor. Ancak, rapora göre kurumsal yatırımcılar tarafından tutulan Bitcoin, volatilite sabitlenene kadar kısa vadede artmayacak. Fortune ekibi, şu açıklamayı yaptı:
Risk yönetimi, kurumsal yatırımcılar için önemli bir etken. Bitcoin’de volatilite  hala çok yüksek olduğundan kurumsal yatırımcının elindeki Bitcoin miktarı, volatilite azalıncaya kadar muhtemelen artmayacak. Bu konuda altına yetişmesi mümkün görünmüyor.
Fortune Magazin ekibinin raporu, Bitcoin’in kısa vadeli fiyat hareketiyle ilgili olarak, BTC‘nin bu yılın sonundan önce 20 bin doların altına düşebileceğini ortaya koyuyor. ABD ve Avrupa Birliği ülkelerindeki yüksek enflasyon rakamlarının merkez bankalarını faiz oranlarını artırmaya zorlaması, hisse senetlerini ve kripto para piyasasını derinden etkiledi. Orta vadede daha fazla faiz artışı beklenirken, kripto paralar da dahil olmak üzere riskli varlıklar büyük satış baskısı yaşıyor. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq, 2022’de %27 düşerken, Bitcoin ise %39 değer kaybetti. BTC, geçen yıl 10 Kasım’da tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasından bu yana %58 oranında düştü.

Uzmanlar Uyardı: Düşüş, Devam Edecek

Haziran ayına girerken, Genesis Global Trading’den Noelle Acheson ve Konrad Laesser, Bitcoin fiyatının oldukça değişken kalacağına inanıyor. Uzmanlar, Bitcoin‘in önümüzdeki birkaç hafta boyunca 29.000 ila 31.000 dolar arasında işlem göreceini vurguladılar. Bensignor Investment Strategies başkanı Rick Bensignor da önümüzdeki ay büyük bir yükseliş olacağını düşünmüyor. Yöneticiye göre, Haziran ayı da durgun ve riskli geçecek. Grafiklere bakıldığında Bensignor, BTC‘nin 28.900 ABD dolarında güçlü bir desteğe sahip olduğunu söyledi.
Bitcoin, bahar aylarında hayal kırıklığı yaratırken, kripto para yatırımcıları Haziran ayında BTC fiyatının hangi yöne gideceğine dair merak içerisinde. Fundstrat Global teknik stratejisti Mark Newton, kripto para yatırımcılarının uygun fiyata Bitcoin satın almak için ABD hisse senedi piyasalarını yakından takip etmeleri gerektiğini söyledi ve şunları ekledi:
 S&P 500 biraz daha düşerse, Bitcoin için harika bir satın alma fırsatı yaratacak. Önümüzdeki aylarda da çok fazla düşüşe tanık olacağız.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar