Fırsat Kolluyorlar! Kritik ABD Enflasyon Verileri Öncesi Bitcoin Balinaları Harekete Geçti!

Özet

  • Bitcoin (BTC) fiyatı 21 bin 500 dolara kadar geriledikten sonra, 14 Şubat'ta TSİ 16.30'da açıklanacak olan ABD enflasyon verileri öncesinde yeniden büyük bir alım fırsatı sunuyor gibi bir görünüm veriyor.
15:43
13 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin (BTC) fiyatı 21 bin 500 dolara kadar geriledikten sonra, 14 Şubat’ta TSİ 16.30’da açıklanacak olan ABD enflasyon verileri öncesinde yeniden büyük bir alım fırsatı sunuyor gibi bir görünüm veriyor. Derin cepli yatırımcılar olarak nitelendirilen Bitcoin balinalarının fiyattaki her düşüşte harekete geçtiği ve bu düşüşleri birer alım fırsatları olarak değerlendirdikleri görülüyor.

Balinalar Bitcoin Fiyatındaki Düşüşü Satın Alıyor

On-chain (zincir üstü) veri platformu Santiment’e göre, Bitcoin balinalarının gerçekleştirdiği işlemlerin sayısı göstergesi 1 milyon ABD dolarının üzerindeki balina işlemlerinin sayısının son 3 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını ortaya koyuyor. Bu durum, Bitcoin fiyatının 21 bin 500 dolara düşmesiyle balinaların fiyattaki düşüşe ilgi gösterdiğine işaret ediyor. Dahası, MVRV Oranı da önemli ölçüde düşerek balinalar için fiyattaki düşüşte alım fırsatına işaret etmiş durumda.

BTC fiyatındaki yükseliş trendi ayrıca 7 Şubat’ta günlük zaman diliminde 50-MA’nın (kırmızı) 200-MA’nın (mavi) üzerine çıkmasıyla bir “altın kesişim” formasyonunu tamamlamış oldu. “Altın kesim” Bitcoin’in Ocak ayındaki yüzde 40’lık rallisini devam ettirmesini sağlayabilecek bir yükseliş formasyonu olsa da, mevcut piyasa koşulları yukarı yöndeki hareketi sınırlandırıyor.

Ünlü kripto para analisti Michael van de Poppe kısa süre önce Bitcoin fiyatının hala düzeltme trendi içinde olduğunu ve 21 bin dolardaki destek seviyesine gerileyebileceği öngörüsünde bulunmuştu. Bu öngörü yatırımcıların alım yapmaları için önemli bir giriş bölgesi olarak değerlendirilebilir. Balinalar muhtemelen bu seviyeyi dipten alım fırsatı olarak değerlendiriyor olacaklar.

Van de Poppe ve diğer analistler balinaların düşüşü satın aldıktan sonra Bitcoin fiyatının 25 bin dolara kadar yükselebileceği üzerinde duruyor. Ayrıca dip sezonu nedeniyle uzun vadeli alımlara başlamak için harika bir dönemde olunduğuna da vurgu yapıyorlar. İlginç bir şekilde, 14 Şubat’ta açıklanacak olan ABD enflasyon verilerinin güçlü bir ralliyle sonuçlanabileceği çünkü enflasyonun beklentilerin altında kalacağı öngörülüyor.

ABD’li Kurumlar Sektörü Baskı Altına Aldı

Öte yandan Bitcoin ve altcoin fiyatları, ABD’li düzenleyici SEC’in ABD’deki kripto para şirketleri tarafından sunulan kripto para hizmetlerine karşı baskısını artırdığı haberlerinin ardından düşüşe geçti. Uzmanlar, kripto para endüstrisi ve bankalar arasındaki bağı koparmak için birden fazla ABD’li kurum tarafından koordine edilen ve yaklaşan bir Boğma Noktası 2.0 Operasyonu konusunda yatırımcıları uyarıyorlar.

SEC, dev kripto para borsası Binance‘ın stablecoin’i Binance USD’nin (BUSD) kayıt dışı bir menkul kıymet olduğunu iddia ederek stablecoin’in ihraççısı Paxos’a karşı bir Wells bildirimi mektubu göndermiş olması bu yöndeki iddiaları destekliyor. Paxos, ayrıca New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı’nın açtığı soruşturmayla sarsılmış durumda.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI