X


Finansal Kurum Yöneticilerinin Kripto Para Piyasası Beklentileri

Yapılan bir anket ile finansal kurumların kripto para piyasası beklentileri tespit edildi.
07:00
13 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bir danışmanlık firması Greenwich Associates tarafından yapılan anket sonucunda kurumsal finans yöneticilerinin %70’inin kripto paraların gelecek endüstride yeri olacağını düşündüğü ortaya çıktı.

Raporun yazarı ve piyasa ve teknoloji araştırmacısı Richard Johnson anket sonuçlarının kripto paralarının lehinde sonuçlandığını belirtti. Ankete 141 kurumsal yatırım firmasının yöneticisi katıldı, çoğu yönetici kripto paraların düzenlemeler etrafında şekilleneceğini savundu. Verilen yanıtlar arasında sadece birkaç kripto paranın hayatta kalabileceğine dair söylemler de bulunuyordu. Katılımcıların %10’u kripto değerlerin değer saklama aracı olarak kalacağını ve günlük hayatın içerisine giremeyeceği yanıtı verdi. Diğer bir %10’luk dilimse düzenleme ve yasaların kripto piyasasını ortadan kaldıracağını düşünüyor.

Bu yıl kripto paralar açısından oldukça zor geçiyor. Piyasa ocak ayındaki değerinden neredeyse %80 daha düşük durumda. Düzenlemelere dair belirsizliğin gölgesi halen piyasanın üzerinde. ICO’lara güven giderek yitiyor ve ICO sayısı gün geçtikçe azalıyor. Bu yüzden yeni projeler ortaya çıkmıyor. Diğer yandan SEC yüksek profilli ve iyi ortaklıklara sahip 9 Bitcoin ETF’sini reddetti. ICE’ın Bakkt girişimi, Northern Trust’ın yakın zamandaki Blockchain araştırmaları ve Citigroup’un kripto para çözümleri araması iyi haberler gibi görünse de kripto paralara kurumsal ilgi halen düşük seviyelerde.

Rapora göre geliştirmesi devam eden 2 alan kripto paraları daha ulaşılabilir kılabilir: Biri finansal hizmetler, örneğin ETF ve vadeli işlemlerin kurumlar tarafından ilgi görmesi. Diğeri ise gözetim, yani kripto para sahiplerinin daha güvenli bir ortamda değerleri saklayabilmesi.

Kaynak: Forbes

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar