X


Filistin’de Bitcoin Hayati Önem Kazanıyor

Filistin'de sınır ötesi para gönderimlerinde Bitcoin kullanımı yaygınlaşıyor.
17:00
18 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Gazze’de işgal altındaki filistin topraklarında küçük ama giderek büyüyen bir topluluk için Bitcoin hayati önem kazandı.

Gazze’de finansal analist olarak çalışan Ahmed İsmail’in tahminlerine göre yaklaşık 20 resmi olmayan kripto para borsası yerel halkla Bitcoin alışverişi yapıyor. İsmail de bizzat kendi 30’un üzerinde müşterisine yurt dışından Bitcoin almasına yardım etmiş. Yatırımcılar ülke içerisinde yatırım yapabilecek bir seçenek bulamadıklarından Bitcoin’e yönelmiş.

Filistin politik ve ekonomik olarak dünyanın bir kısmından izole olmuş gibi görünse de kripto paralar Filistin’in içine işlmemeye başlamış gibi görünüyor. Orta Doğu’ya baktığımızda İran ve Türkiye’de yatırımcıların toplamda oldukça düşük miktarda olsa da kripto para sahibi olduklarını biliyoruz. Diğer yandan Filistinliler Venezuela gibi hiper enflasyonla boğuşmuyor çünkü ulusal bir para birimleri bulunmuyor.

Filistin’de Bitcoin kullanılmasının en büyük sebebi Bitcoin’in sansürlenemez olması olabilir. Herhangi biri eşten eşe BTC gönderebilir, özellikle Filistin gibi küresel ekonomiye erişimi olmayan bir ülke için aracıların ortadan kalkması oldukça faydalı. Daha önce Batı’dan Filistin’e destek olmak için para gönderen banka hesapları birer birer kapatılmıştı.

En büyük sıkıntılardan biri ise yerel kripto borsalarının yerel bankalarla çalışamıyor olması. Bu yüzden Filistinli yatırımcı ancak tüccarlar aracılığıyla kripto para alabiliyor, alıcılar adil itibari para birimi kurlarını bulamayabiliyor.

Diğer yandan Filistin parasal otoriteleri ulusal kripto para birimi basma planları yapıyorlar. Bitcoin’i ödeme biçmi olarak kabul etmeleri pek olası görünmüyor. Bu yüzden Bitcoin’in günlük hayatta kullanılmasının önünde bir engel daha oluşmuş durumda. Şu anda Bitcoin Filistin’de sadece sınır ötesi para gönderimleri alanında sıkışmış durumda. Bazılarına göre Bitcoin dünyada yaygınlaştıkça Filistin’in de yaklaşımı değişebilir.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar