Fetch.ai ile Türkiye’ye Özel Röportaj

22:58
12 Aralık 2019
Okuma Süresi: 5 Dakika
Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Sayın Sheikh kendinizi tanıtır mısınız lütfen?

Merhaba ben Humayun Sheikh, karmaşık problemleri çözmek için yapay zekâ tabanlı merkeziyetsiz uygulamalar geliştiren bir şirket olan Fetch.ai’nin CEO’su ve kurucu ortağıyım. Ben bir girişimciyim, DeepMind’daki ilk yatırımcı ve çelik sektöründe devrim yaratan ticari bir geçmişte sahibim. Fetch.ai aracılığıyla, blockchain ve diğer kriptografik teknolojilerle yapay zekayı birleştirerek işlem sayısında, turizmde ve ekonomide faydayı en üst düzeye çıkaran yeni bit yönteme sahibiz.

1-) Fetch.ai şirketi nerededir ve şirketin yapısı nasıldır?

Fetch.ai İngiltere Cambridge’de yerleşiktir. Ekibimiz 40 kişiden fazladır ve oradaki ofislerimizde çalışmaktadır. Araştırma, yazılım mühendisliği, ekonomi, iş geliştirme ve daha fazlasını kapsayan muhteşem bir ekibe sahip olduğumuz için şanslıyız. Tüm yazılımlarımızı kendi bünyesinde geliştirdik.

2-) Binance IEO sürecini ve Fetch.ai’ye faydalarını açıklayabilir misiniz?

IEO, endüstrinin daha olgun hale gelmesinin harika bir örneğidir. Takas usulüne uygun token satışı insanlara ekstra güven veriyor. Bizim durumumuza gelirsek, Binance özen gösterilmiş, geniş kapsamlı bir rapor oluşturmuş ve katılanlar için uygun, temiz ve net bir kullanıcı deneyimi için altyapı sağlamıştır. Bu durum bizim için teknolojiye ve uygulamalarına odaklanmamızı sağladı.

3-) Fetch.ai blockchain herkese açık mı? Örneğin popüler kaynak kod deposu Github’da kodlarınız yayınlandı mı?

Evet. Tüm kodlarımız açık kaynak kodlu ve insanların uzun süredir görüntüleyebilmesi için mevcut. Yaptığımız çalışmalarla gurur duyuyoruz. 2019 Kasım’ında ERC20 tabanlı projelerde geliştirme faaliyeti sıralamasında dünyada 5. sıradayız: Fetch’in benzersiz vizyonunu ve teknolojisini sunmak için büyük çaba gösteriyoruz.

4-) Üzerinde çalıştığınız bir prototip, asgari uygulanabilir ürün veya deneme sürümü var mı?

Ağımız aktif ve çalışıyor. Bir süredir çeşitli testler uyguluyoruz. 19 Aralık 2019’dan itibaren ana ağımıza (mainnet) geçiyoruz, bu da gerçek dünyadaki uygulamaların tamamen uygulanabileceği, borsalarda işlem yapabilme, token oluşturma, yapay zekâ temelli akıllı sözleşmeler yapma ve otonom sistemlerin tamamıyla kullanılabileceği anlamına geliyor! Ayrıca, gelişmemizin bir parçası olarak ve partnerlerimizle üzerinde çalıştığımız birkaç projemiz var.

5-) Piyasa, Fetch.ai’nin iyi bir fikir olduğunu düşünüyor mu?

Kesinlikle! Birçok büyük kuruluşla ortaklık yaptık ve uygulamalar geliştirdik. Bosch, T-Labs ve Share&Charge ile birlikte yaptığımız projelerden biri ödül aldı. Bu projede, otomobillerde otonom sistemler kullandık ve elektrikli şarj ile seyahatte ortalama yolculuk süresini % 30 azalttık: önemli bir başarı.

6-) Projenin, büyük yatırımcılar, mevcut teknoloji şirketleri veya diğer şirketler ile ortaklıkları veya destekleri var mı?

T-Labs, Gray Swan Digital ile yaptığımız çalışmalar ve elbette Baştuğ Metallurgy de dahil olmak üzere bir grup önde gelen Türk çelik üreticisi ve tüccarıyla ortaklığımız gibi birçok ortaklığımız var. Bunların tümü Fetch.ai’nin teknolojisinin heyecan verici uygulamalarıdır ve büyük, karmaşık sorunlara daha iyi, daha ölçeklenebilir çözümler sunmak için yapay zekâ temelli akıllı sözleşmeler ve otonom sistemler kullanırlar. 2019 boyunca, elektrikli araçlarda aracıların yolculuk sürelerini nasıl % 30 azaltabileceğini göstermek için Bosch, T-Labs ve Share&Charge ile çalıştık, trafik yoğunluğunun optimizasyonunu, nesneleri anında belirleyebilme yeteneğini ve birçok şeyi gösterdik. Bu teknolojinin nasıl bir devrim değere sahip olduğunu gösteriyor.

7-) Proje seçilen pazarda hangi rekabetle karşı karşıya?

Merkeziyetsiz alanında, birçok büyük, hızlı ve daha verimli olduğunu iddia eden blockchain projesi var. Birçok durumda bu tür uygulamaların ne olduğu açık değildir, ancak performans ve ölçeklenebilirlik konusunda birçok yenilik var. Aynı zamanda, örneğin yapay zekâ tedarikçilerini bir araya getirme, gizlilik ve kimlik alanında pek çok şeyi birbirine bağlama yöntemleri olduğunu görüyoruz. Fetch’te yaptığımız işler, bu projelerden bazıları ile kesişir, ancak toplu olarak, kolektif zekâyı kullanmak ve bir şeyi akıllıca birbirine bağlamak için makine öğrenmesini kullanmak, yararlı işler yapmak için büyük ölçüde keşfedilmemiş bir alandır. Fetch.ai’nin fayda tokeni (utility token) tüm bunların yakıtıdır: aktif arama ve keşif sağlar ve büyük çaplı sorunları en iyi duruma getirebilen ve blok zinciri üstünde makine öğrenmesi yapabilen yapay zekâ destekli akıllı sözleşmeler sunar.

😎 Fetch.ai’nin ana hedefi nedir? Yani, kripto para birimi olarak, piyasada iyi bilinen bir token olmak mı yoksa geleneksel teknoloji pazarının bir parçası olmak mı?

Fetch.ai, işleri birbirine bağlamak için uygun bir mimarisi sayesinde benzersiz akıllı sözleşme sistemi, işlemcinin yoğun zincirleme işleminde ilk kez yapılmasını sağlar. Emtia borsalarında devrim yapmak söz konusu olduğunda, ekonomiyi merkezileştirilmiş oyuncuları uzaklaştırarak piyasa paylaşımını mükemmel kılıyor. Aynı zamanda, ekonomideki az kullanılan veya kullanılmayan ürün / hizmetlerden yararlanmak için de ihtiyaç sahiplerine insan müdahalesi olmadan ve hepsine otonom olarak ulaşır Bu, değerin daha verimli kullanılmasıdır ve FET tokeni bunların hepsini gerçekleştirir!

9-) Türkiye’nin potansiyeli ve Türkiye Kripto Pazarı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye pazarı birçok düzeyde inanılmaz derecede önemli. Yukarıda da belirttiğim gibi, emtia perspektifinden, verimliliği artırmak ve mevcut süreçlerin potansiyelini en üst seviyeye çıkarmak için Fetch.ai gibi teknolojilerle yapılabilecek çok şey var ve bu konuda var olan planlı ve gelecekteki ortaklığımızla çok heyecanlıyız. . Kripto alanında özellikle büyük bir oyuncu olan, potansiyelini tanıyan, ekonomik ve gelecekteki faydalar için kaldıraç yapma konusunda aktif olarak çalışan bir pazar. Bu sürecin bir parçası olduğumuz için çok heyecanlıyız.

10-) Türkiye piyasası ile ilgili Fetch.ai olarak gelecek planları var mı?

Kesinlikle. Kendini organize eden teknolojiden faydalanabilecek işletmelerle doğrudan ilgilenmeye devam ediyoruz. Ticaret ve tedarik zincirlerinde neler olup bittiğini genellikle biliyoruz. Bu çok parçalı bir süreçtir. Bileşenleri belirleme, iletişimi, bağlantıları ve değer değişimlerini otomatikleştirme, açık ve belirgin faydalara sahiptir. Bu özelliklere sahip bir pazarda çalışmak bir ayrıcalıktır. Verimliliği ve hizmet sunumunu artıran çözümler geliştirmek çok önemlidir.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI