Fed , Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine Artık Daha Pozitif Bakıyor

Fed yönetim kurulu üyesi Fed'in artık CBDC'lere daha pozitif baktığını ve bunların önemli gelişmeler olduğunu dile getirdi.
18:00
6 Şubat 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Federal Rezervi yönetim kurulunun bir üyesi, kurumun merkez bankası dijital para birimi fikrine artık daha pozitif baktığını dile getirdi.

Birkaç Fed komitesine başkanlık eden Lael Brainard, 5 Şubat’ta Stanford İşletme Enstitüsü’nde düzenlenen ödemelerin geleceği üzerine bir sempozyumda yaptığı konuşmada Fed ve merkez bankası dijital para birimleri ile ilgili açıklamalar yaptı. Brainhard konuşmasında Fed‘in “dağıtık defter teknolojileri ve CBDC’lerin (merkez bankası dijital para birimi) potansiyeli de dahil olmak üzere dijital para birimleri için potansiyel kullanım durumu ile ilgili araştırma ve deneyler yürüttüğünü” ifade etti.

CBDC Çalışmaları

Brainhard yaptığı açıklamalarda,Bank for International Settlements tarafından yakın zamanda yapılan bir ankette Ocak 2020’den itibaren dünya çapındaki merkez bankalarının %80’inin bir çeşit CBDC çalışmasıyla meşgul olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti. Bu rakam bir önceki yıla göre %10 arttı.

Doların küresel piyasalardaki önemli rolü göz önüne alındığında Brainhard, Fed’in “CBDC ile ilgili araştırma ve politika geliştirme sınırında” kalmasının gerekli olduğunu savundu.

Bunun yanında Fed yönetim kurulu üyesi, yeni dijital ödemeler, kripto para birimi ve uzlaştırma araçlarının artık çoğaldığını, Facebook’un Libra projesinin ve Çin’in geliştirdiği dijital yuanı’nın dünya çapında özel ve kamu sektördeki önemli gelişmeler olduğunu dile getirdi.

Dolarizasyon

Öte yandan Amerikan dolarının küresel çaptaki etkisini görmezden gelmediğini belirten Brainhard yeni özel ve kamu projelerinin potansiyel etkisine dikkat çekti ve şu sözleri kullandı:

Küçük ekonomiler için, özel sektör dijital para birimlerinin yanı sıra yabancı merkez bankası dijital para birimlerinin para politikası üzerinde önemli etkiler olabilir. Birçok açıdan bu etkiler, daha hızlı bir ilerleme ve daha geniş bir benimseme kapsamı potansiyeli taşıyan ‘dolarizasyonun’ dijital versiyonu olabilir.

Bunların yanı sıra Fed’in para basma faaliyetleri ve bunun Bitcoin üzerindeki etkilerini bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar