X

FCA, Bireysel Yatırımcılara Kripto Türevlerinin Satılmasını Yasaklayabilir

İngiltere’nin finansal otoritesi olası bir yasakla ilgili danışmanlık raporu hazırlıyor.
08:00
3 Temmuz 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

1 Temmuz’da yayınlanan resmi bir belgeye göre İngiltere’nin finansal gözlemcisi olan Finansal Yönetim Otoritesi (FCA), kripto türevlerinin bireysel yatırımcılara satışı ile ilgili olası bir yasak hazırlığında olduğunu belirtti.

Danışmanlık Raporu

Cointelegraph’ın haberine göre, “Bireysel müşterilere satılan farklı ürünler için kısıtlama sözleşmesi” başlıklı belgede FCA, düzenleyicinin yakında, Bitcoin vadeli işlemleri ve kriptolarla ile ilgili diğer yatırım ürünleri gibi kripto türevlerine yönelik olası bir yasağı konu alan danışmanlık raporu yayınlayacağını açıkladı.

Yapılan açıklamalarda konuyla ilgili FCA şu ifadeleri kullandı:

Kısa bir süre içinde, türev ürünlerinin bireysel müşterilere satışı ve kripto piyasasına örnek oluşturan belirli devredilebilir menkul kıymet ürünlerinin satışı hakkında olası bir yasakla ilgili danışmanlık raporu yayınlayacağız.

Bunun yanında FCA bu girişimin, Temmuz 2018’de yayınlanan ve Ekim 2018’de güncellenen İngiltere Kripto Varlık Görev Gücü Sonuç Raporu’ndaki kamu taahütlerini de takip ettiğini ifade etti. Ayrıca FCA yaklaşan danışmanlık raporundaki yeni kuralların, kripto tabanlı kur farkı sözleşmelerinin (CFD’ler) nihai düzenlemesinin yerini alacağını da belirtiyor.

Bir FCA temsilcisinin kripto para haber organı Crypto Briefing’e yaptığı açıklamalara göre FCA, kripto varlıklarıyla ilgili bazı ürünlerin perakende yatırımcılara yasaklanmasını “yakın zamanda” uygulamaya sokacak. Temsilci konuyla ilgili şunları dile getirdi:

Bu yıl belirli kripto varlıklarla bağlantılı türevlerin bireysel müşterilerine potansiyel satış yasağı konusunda danışmanlık yapacağız.

Karmaşık, Kaldıraçlı Türevler

CFD’lerin kısıtlanmasına ilişkin başka bir kamu politikası bildirisinde FCA CFD’leri, bireysel müşterilere yaygın olarak sunulan ve aşırı risk taşıyan “karmaşık, kaldıraçlı türevler” olarak değerlendiriyor.

Bunun yanında FCA Mayıs ayında, 2018-2019 arasındaki bir yıllık süreçte kripto para yatırımcılarının, kripto para birimi ve forex dolandırıcılıkları dolayısıyla 34 milyon doların üzerinde kayıp yaşadıklarını bildirmişti. Bu olayların %81’inden fazlasının kripto paralarla ilgili olduğu da rapordaki açıklamalarda yer alıyordu…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar