Fantom (FTM) Artık Polygon (MATIC)’i Geçmeye Hazır! Sırada Avalanche (AVAX) Mı Var?

Fantom (FTM) yükselişi daha ne kadar devam edebilir? Ethereum (ETH) yeni bir dişli rakip kazanıyor.
19:24
26 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yüksek performanslı blockchain Fantom, tüm aktif dApp protokollerinde kilitlenen toplam değerde hızlı bir artışa tanık oluyor. Ölçeklenebilir EVM uyumlu blockchain Fantom, 2021 yılının 4. çeyreğinin sonlarında kayda değer bir ilerleme gösteriyor. Görünüşe göre Ethereum’un (ETH), Terra’nın (LUNA) yanında bir tane daha tehlikeli “yeni nesil” rakibi var.

Fantom (FTM) dApps Ekosistemi Güç Kazanıyor

Son yedi gün içinde, dört üst düzey akıllı sözleşme platformu, kilitli toplam değer (TVL) (yani müşterileri tarafından yatırılan tüm kripto para varlıklarının USD cinsinden piyasa değeri) açısından çift haneli artışlara tanık oldu. Terra (LUNA), Fantom (FTM), Solana (SOL), Polygon (MATIC), TVL sıralamasında en iyi performans gösterenler arasında yer alıyor.

Kilitlenen toplam değeri 5,6 milyar dolar olan Fantom, deneyimli akıllı sözleşmeler platformu Tron‘u (TRX) geride bıraktı. Ayrıca, dApps istemcilerinden 100 milyon dolar daha çekmesi durumunda, düşük ücretleri ve hızlı işlem gerçekleştirmesiyle tanınan Polygon Network‘ü (eski adıyla Matic Network, MATIC) geçebilir.

FTM Fiyatı Neden Yükseliyor?

Token fiyatı sadece 5 gün içinde %70 arttı. Aynı zamanda, bir sonraki rakipleri Solana (SOL) ve Avalanche‘ı (AVAX) geçmek için Fantom’un TVL’sini %100’den fazla artırması gerekiyor. Fantom’un DeFi ekosisteminde 1 milyar dolardan fazla kilitli bir tek Unicorn bulunuyor. Multichain, tüm EVM uyumlu blok zincirlerin üzerinde çalışan bir dApp’dir. SpookySwap ve Tomb Finance ise büyümeye devam ediyor.

Fantom Blockchain’in yerel tokeni FTM 21 Aralık 2021’den bu yana neredeyse %70 oranında artış gösterdi. Yazı hazırlandığı sırada FTM %10 artışla 2,25 dolardan alıcı buluyor. Piyasa değeri 5,7 milyar dolara ulaştı ve en büyük 36’ncı kripto para oldu.

Toplam arzının %80’i dolaşımda olan FTM henüz bu yılında başında 0,018 dolardan alıcı buluyordu. Ekim sonunda ise 3,13 doların üzerine çıkarak ATH yaptı. Çok zaman geçmeden Kasım 11 tarihinde ATH seviyesini bir miktar daha yukarı çıkardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar