“ETH’in Çöküşü Kaçınılmaz” Yazısına Vitalik Buterin’in Cevabı Ne Oldu?

Dünyaca ünlü TechCrunch sitesinde Ethereum’un gidişatı hakkında olumsuz bir yazı kaleme alındı. Yazı Vitalik Buterin’in de dikkatinden kaçmadı.
23:00
3 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

TechCrunch sitesinde yayımlanan bir yazıda ETH’in çöküşünün kaçınılmaz olduğu ve ETH fiyatının (Ethereum ağının değil) bir gün sıfırı görebileceği kaydedildi.

Stellar teknik danışmanı ve MIT Digital Currency Initiative’in kurucu ortağı Jeremy Rubin yazıyı kaleme alan isim. Rubin ETH’in değerinin olmayacağı gerçeğine rağmen Ethereum ağının başarılı olacağını düşünüyor. Ethereum’un başarısızlığını açıklamak içinse Ethereum’un özgün değer önerisinden yola çıkıyor.

Öneriye göre Ethereum akıllı sözleşmelerin çalıştığı merkezsiz bir platform. Yani ağda uygulamalar aksama süresi, sansür, dolandırıcılık veya üçüncü parti olmadan, tam da programlandığı gibi çalışıyor.

Bu uygulamalar özel olarak geliştirilmiş, küresel çapta etkili ve paylaşımlı bir altyapı olan Blockchain üzerinde çalışıyor, böylece hem değer taşınıyor hem de mülkün mülkiyeti temsil ediliyor.

Öte yandan Rubin Ethereum ağında geliştirilen ERC-20 token’larının “gas” ödemesinin ETH cinsinden yapıldığını belirtiyor. Bunun üçüncü kişilere bağımlı olma ve altyapı olarak kullanılan token’a düşüş yönünde yapay bir baskı yapılması gibi çeşitli risklere sahip olduğunu dile getiriyor ve bu durumu eleştiriyor.

Rubin’in yazısı internette övgüden çok eleştiriyle karşılaştı. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin de Reddit’te yazıya “umarsız bir ton” takınarak cevap verdi:

Buna karşı çıkmak için birçok sebebim var, ama bence yazıda göz ardı edilen çok sayıda kritik ekonomik ve teknik detay bulunuyor. Muhtemelen tam anlamıyla bir “ekonomik soyutlama” yapmıyoruz.

İsteyen kişi aracı çözümleri de kullanabilir, yani üçüncü partilerin “kağıda sarılmış işlemler” yaptığı ve bunun karşılığında kullanıcılardan spank [şaplak] chain token’larıyla ödeme aldığı çözümler. Ve üçüncü partiler bloğu teklif eden kişiye ETH verir.

Kaynak: btcmanager.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar