X


Ethereum’u Ocak Ayında Neler Bekliyor?

İki haftada bir düzenlenen Ethereum geliştiricilerinin toplantısında beklenen gerçekleşti.
11:00
8 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum core geliştiricileri iki haftada bir düzenlenen toplantıların sonuncusunda, 7 Aralık’ta uzun süredir beklenen Contantinople hard fork’unu 7.080.000. blokta başlatma konusunda anlaşmaya vardı. Ekim ayında Ropsten test ağında yükseltme denemesi esnasında yaşanan “konsensüs sorunu” sebebiyle geliştiriciler fork’u Ocak sonuna ertelemişti. Son toplantıda bu karar değişmedi.

ETH blok zamanı 14 saniye ve kalan blok sayısı 234 bin civarında. Yani Ethereum Blokchain Explorer Etherscan’in verilerine göre Constantinople yükseltmesi 38 gün sonra gerçekleşecek, yani 14 Ocak 2019’da.

Yaklaşan Constantinople hard fork’unda yer alan 5 EIP (Ethereum Geliştirme Teklifi) ile proof-of-work’ten (PoW) enerji bakımından daha verimli proof-of-stake (PoS) konsensüs algoritmasına geçişin hafifletilmesi amaçlanıyor. Hard fork aktive olduktan sonra senkronize node’ların tüm ağda güncellenmesiyle Ethereum Blockchain’i tamamen değişecek.

Herkese açık, açık kaynaklı bir Blockchain platformu Ethereum’da akıllı sözleşmeler özelliği öne çıkıyor ve kripto para olarak ‘Ether’ kullanılıyor. Haberimizin yayıma hazırlandığı sırada ETH 95,40 dolarlık fiyatı ve yaklaşık 9,8 milyar dolar piyasa hacmiyle kripto paralar listesinin 3. sırasında yer alıyor.

Geçtiğimiz günlerde Ethereum’un kurucularından Vitalik Buterin’e Basel Üniversitesi (aynı zamanda İsviçre’nin en eski üniversitesi) tarafından fahri doktora belgesi verilmişti. Buterin kripto paralar, akıllı sözleşmeler ve kurum tasarımı alanlarında üstün başarılarından ötürü bu ünvana layık görüldü.

Öte yandan Kasım ayında Norteastern ve Maryland üniversitelerinden analistlerin hazırladığı bir raporda, Ethereum akıllı sözleşmelerinde çeşitliliğin olmayışının tüm Ethereum ekosistemini tehdit ettiği iddia edildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar