Reklam

Ethereum Yorumları: ETH/USD Teknik Analizi 16/12/2020

Ethereum fiyatı teknik analizine göre ETH hala yükseliş şansına sahip.
14:11
16 Aralık 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kurumsal yatırımcıların artan Ethereum (ETH) talebi, fiyatın yukarı yönlü hareketini desteklemeye devam ediyor. Özellikle Grayscale Ethereum Trust fiyatlarında görülen %275’lik artış, kurumsal yatırımcının hiç olmadığı kadar çok ETH alımı yaptığını göstermekte. Tabii ki bunda Ethereum 2.0’nin başarılı lansmanının da etkisi olduğu göz ardı edilmemeli.

Ethereum Yorumları

Ethereum fiyatı lider kripto para birimi Bitcoin’in 17.000 dolara kadar gerilemesi ile yeniden 400 dolar bandın adım atsa da burada kalıcı olmadı. ETH/USD paritesi 400 dolar bandına kadar geriledikten sonra yeniden 500 dolar desteğinin üzerine çıktı ve yükselişini sürdürdü. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 585 dolar seviyesine ulaşan ETH, Bitcoin ile olan korelasyonu sayesinde yükselişini devam ettirme potansiyeli taşıyor.

Lider kripto para birimi Bitcoin ve ETH arasında her zaman güçlü bir korelasyon oldu ve fiyatın BTC’nin yükselişi ile beraber kritik direnç noktasına ilerlemesi olası. ETH için ilk direnç noktası 595 dolar olarak gözükürken bunun devamında çok daha önemli 625 dolar yer alıyor. Daha önce ETH fiyatının 625 dolara birkaç kere çıkıp burada başarısız olup düşüş yaşadığı görülmüştü.

ETH/USD Grafiği

Ethereum teknik analizine ve ticari hacmine bakıldığında da piyasa katılımcıları arasında bir belirsizlik olduğu görülüyor. Hacmin büyük bir kısmı alım için kullanılsa da yapılan yüklü satışlar fiyatın yükselmesini engelliyor. Eğer ETH fiyatı yeniden 625 doların üzerine çıkarsa bu belirsizliğin de kısa vadede biteceği tahmin edilmekte.

Ethereum için satış baskısının artması durumunda ise 550 dolar desteği kritik rol oynayacaktır. Eğer ETH fiyatı 550 doların altına gerilemezse bir tehlike hiç başlamadan bitebilir. Ancak 550 dolar desteğinin altına gerileme yaşanması, 375 dolara kadar düşüşün önünü açacaktır.

Ethereum Alınır Mı?

400 dolar seviyesi ise 375 dolara inişin önündeki en yakın engel olarak gözüküyor. 400 dolara daha önce yaşanan düşüşlerde fiyatın ani sıçramalarla karşılık verdiği görülmüştü. Mayıs ayında yaşanan sert düşüşün devamında ETH fiyatı 680 dolara kadar yükseldi. Bu durumun tekrarlanıp tekrarlanmayacağı ise 400 dolar desteği ile 595 dolar  dirençlerine bağlı. Alım yapacakların ise bu direnç ve destek noktalarına dikkat etmesi gerekiyor.

Not: Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar