reklamı kapat
  • BTC  :  34.556,71 ₺
  • ETH  :  2.095,66 ₺
  • BCH  :  4.014,43 ₺
  • XRP  :  2,53 ₺
  • NGC  :  2,88 ₺
  • BTC 34.556,71
  • ETH 2.095,66
  • BCH 4.014,43

Ethereum Tabanlı Merkezsiz Bilgi Kaynağı: Lunyr

14 Mart 2017
  • Coin TürkCoin Türk

Sorumluluk reddi: Bu makale ücretli bir basın bültenidir. Cointürk, aşağıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Lunyr, altyapısında Ethereum blockchain teknolojisini kullanan kitle kaynaklı katkıda bulunan veya denetleyen katılımcılara token olarak ödül verilen bir bilgi kaynağı, bir ansiklopedidir.

Projenin ana amacı, internet üzerinde doğru ve güvenilir bilginin kaynağı olmaktır. Gelecekteki temel amaç ise bilgi tabanlı API’ler geliştirmek ve geliştiricilere sanal gerçeklik, yapay zeka ve arttırılmış gerçeklik konularında yeni jenerasyon merkezi olmayan uygulamaların yaratmasını teşvik etmektir.

Lunyr temelde 3 ana aşamada çalışır: 1-Bilgi paylaşımı 2-Onaylama 3-Ödül dağıtımı

Bilgi paylaşımı aşamasında katılımcılar makaleler yayınlar veya yayınlanmış önceki makale veya yazıların düzenlemelerini yaparlar. İşlem tamamlandıktan sonra hakemler yeni yayınlanmış makaleye veya düzeltilen yayına güvenilirliği ve doğruluğu konusunda onay verir. Son aşamada ise, onaylanan içeriklerin hak sahipleri LUN ve HNR tokenlarını ödül olarak kazanır. Süreç temelde bu şekilde gerçekleşmektedir. LUN, platforma reklam yerleştirmek için kullanılan token’dır. Katkıda bulunma, gözden geçirme, anlaşmazlık ve kalite çözümlemesi için teşvik sisteminin bir parçası olarak işlev görmektedirler.

Bilindiği gibi Ethereum uygulamalar için token’lar yaratarak aracıların olmadığı bir sistem inşa etmek için çok iyi bir araç. Lunyr sisteminde yaratılacak token’lar ekonomik teşviklerde anahtar rol oynuyor. Wikipedia’da katkı sağlayan herkes zamanlarını doğru ve güvenilir bilgi oluşturmak için feda eder. Lunyr’da ise katkı sağlayan her katılımcı yaptığı iş karşılığında bu token’larla ödüllendirilir. Sistemin temeli de aslında budur.

Lunyr ekibi alanlarında uzman ve yetkin 8 kişiden oluşmaktadır. İçerisinde girişimciler ve yöneticiler bulunmaktadır. Ekip ayrıca Ethereum topluluğuna aktif olarak katkıda bulunmaktadır. Şimdi kısaca ekibi tanıyalım:

Arnold Pham – Proje Lideri: Arnold, Silikon Vadisi tabanlı bir teknoloji girişim şirketi olan Leandigest’de kurucu ortaklığı yaptı. Bir Ethereum aktivisti olarak, Silikon Vadisi’nde merkezsiz uygulama geliştirmeyi öğretiyor. Kaliforniya Üniversitesi ve Pensilvanya Üniversitesi’nden mezun oldu.

Andrew Tran – İş Geliştirme, Kurucu ortağı: Andrew, Leandigest Inc’de kurucu ortaklığı yaptı. Kaliforniya Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri okudu ve MBA yaptı.

Ekibin diğer üyeleri ise şu şekilde: Benjamin Bamberger (Blockchain Yazılımcısı), Christopher Smith (Blockchain Mühendisi), Steve Yu (Yazılım geliştirme), Holly Hernandez (Pazarlama),  Duc Pham (Güvenlik Danışmanı) ve Grant Fondo (Hukuk Müşaviri).

Lunyr projesinin iş planı ise şu şekilde açıklanıyor: 

2017 1. çeyrek: ICO (halka arz)
2017 2. ve 3. çeyrek: Testnet Alpha sürümü
2017 4. çeyrek: Testnet Beta sürümü
2018 1. çeyrek: Mainnet Beta sürümü
2018 2. çeyrek: Peer Review sistemi
2018 3. çeyrek: Çözüm sistemi
2018 4. çeyrek: Reklamcılık sistemi

Projenin ilk aşaması olan ICO 29 Mart 2017 tarihinde başlayacak ve 26 Nisan’a kadar yaklaşık 1 ay boyunca devam edecek. ICO boyunca 1 ETH 20 LUN değerinde olacak konuyla ilgili detaylar için lunyr.com

White Paper – GithubTwitter Slack Reddit Blog – Bitcointalk

ETİKETLER
loading...