Ethereum Name Service Coin Nedir?

Ethereum Name Service (ENS), Ethereum blok zincirine dayalı dağıtık, açık ve genişletilebilir bir adlandırma sistemidir.
13:42
10 Kasım 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Ethereum Name Service (ENS), Ethereum blok zincirine dayalı dağıtık, açık ve genişletilebilir bir adlandırma sistemidir.

Ethereum Name Service (ENS) Nedir?

ENS’nin işi, ‘alice.eth’ gibi insan tarafından okunabilen adları Ethereum adresleri, diğer kripto para birimi adresleri, içerik karmaları ve meta veriler gibi makine tarafından okunabilen tanımlayıcılarla eşlemektir. ENS ayrıca, kurallı adlar veya arayüz açıklamaları gibi meta verileri Ethereum adresleriyle ilişkilendirmeyi mümkün kılan ‘ters çözünürlüğü’ destekler.

ENS, İnternet’in Alan Adı Hizmeti olan DNS ile benzer hedeflere sahiptir, ancak Ethereum blok zinciri tarafından sağlanan yetenekler ve kısıtlamalar nedeniyle önemli ölçüde farklı bir mimariye sahiptir. DNS gibi, ENS de etki alanı adı verilen, noktayla ayrılmış hiyerarşik adlardan oluşan bir sistem üzerinde çalışır ve bir etki alanının sahibi, alt etki alanları üzerinde tam denetime sahiptir.

“.eth” ve “.test” gibi üst düzey alan adları, kayıt şirketleri adı verilen ve alt alan adlarının tahsisini yöneten kuralları belirleyen akıllı sözleşmelere aittir. Herkes, bu kayıt şirketi sözleşmelerinin koyduğu kurallara uyarak, kendi kullanımı için bir alan adının sahipliğini elde edebilir. ENS ayrıca, ENS’de kullanılmak üzere kullanıcının zaten sahip olduğu DNS adlarının içe aktarılmasını da destekler.

ENS’nin hiyerarşik yapısı nedeniyle, herhangi bir düzeyde alan sahibi olan herkes, alt alan adlarını istediği gibi yapılandırabilir. Örneğin, Alice ‘alice.eth’e sahipse, ‘pay.alice.eth’ oluşturabilir ve onu istediği gibi yapılandırabilir.

ENS, Ethereum ana ağında ve birkaç test ağında konuşlandırılır. ensjs Javascript kitaplığı veya bir son kullanıcı uygulaması gibi bir kitaplık kullanırsanız, etkileşimde bulunduğunuz ağı otomatik olarak algılar ve o ağda ENS dağıtımını kullanır.

Buna ek olarak ENS .eth kayıt kuruluşu Mayıs 2019’da geçiş yaptığında, .eth kayıt kuruluşu, ERC721 uyumlu bir NFT sözleşmesi haline geldi, yani .eth kayıtları diğer NFT’lerle aynı şekilde aktarılabilir.

ENS Coin Yorum

Domain kullanımı ve domain haklarına sahip olma durumu günümüzde oldukça önemli. Bu sebeple Ethereum Name Service, dikkat çeken bir proje. Ayrıca platformun yaptığı airdrop ve ardından Binance’de listelenmesi pek çok yatırımcının ilgisini çekti. nükü bu sayede yatırımcıların ciddi kazançlar elde ettikleri görülüyor. Bu durumu ENS’nin güncel verilere bakarak daha net bir şekilde anlayabiliriz.

CoinMarketCap verilerine göre Ethereum Name Service Coin, 861,035,997 dolar ile piyasa hacmi bakımından 224. sırada kendisine yer buluyor. Bunun yanında yazının yayına hazırlandığı sırada 59 dolardan işlem gören Ethereum Name Service Coin’in 24 saatlik işlem hacminin 981,157,334 USD olduğu görülüyor. Ayrıca Ethereum Name Service Coin, 9 Kasım 2021’de 22,92 dolar ile dip seviyeyi görürken 10 Kasım 2021’de de 066,97 dolar ile tüm zamanlar rekorunu kırdı.

Bunlara ek olarak şu anda dolaşımda 14,566,540 ENS bulunuyor ve ENS Coin toplam arzının 100,000,000 ENS olacağı ifade ediliyor.

Ethereum Name Service Nasıl Alınır?

ENS Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

ENS Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından ENS Coin’in işlem gördüğü Bitcoin (BTC), Binance Coin (BNB), BUSD ve Tether (USDT) ENS işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
  • Mustafa
    1 sene önce

    Ens tanımı yaptıktan sonra gala coini nereden alacağımızı bilgisini vermişsiniz bunu anlamadık ? 🙂

    40