X


Ethereum London Güncellemesi ETH’u “Ultrasound Money” Yapabilir Mi?

Ethereum (ETH) kurucu ortağı Joseph Lubin, London hard fork ile Ethereum'un "ultrasound para" statüsüne geçtiğini ima etti.
11:00
5 Ağustos 2021

ConsenSys kurucusu ve Ethereum (ETH) kurucu ortağı Joseph Lubin, 5 Ağustos saat 12:30 (UTC) civarında etkinleştirilmesi planlanan London hard fork’undan önce Ethereum’un “ultrasound para” (ultrasound money) statüsüne geçtiğini ima etti.

Ultrasound Para: Ethereum

Bloomberg TV ile yaptığı bir röportajda Lubin, Ethereum’un teklif tabanlı bir ücret piyasasından sabit bir fiyat ve yakma mekanizmasına geçişini sağlayacak olan EIP 1559 güncellemesine dair düşüncelerini paylaştı.

Lubin, London hard fork’unun ilk adımın “Dünyanın demokratikleşmesi” olduğu ve ikinci adımın, merkezi olmayan finans (DeFi) sisteminin demokratikleştirilmesi ve ultrasound paranın tanıtılması olduğu daha geniş küresel bir hareketin parçası olduğunu belirtti:

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Şu anda etkin olan ikinci adım, küresel merkezi olmayan finans sisteminin demokratikleştirilmesidir. Ve bu adım, insanların ultrasound para dediği bir şeyin tanıtımıdır.

“Ultrasound Para” terimi, 21 milyon sınırlı arzı nedeniyle BTC’yi “sağlam para” olarak tanımlayan Bitcoin‘cilerle deyim yerindeyse dalga geçen Ethereum topluluğunun uzun zamandır gündeme getirdiği bir olgu olarak nitelendirilebilir.

Bu olgu, EIP 1559 ile yaratılandan daha fazla ETH yok edildikten sonra Ethereum‘un arzının deflasyonist hale gelmesine neden olabilecek yanma mekanizmasına atıfta bulunuyor. Her işlem bir temel ücret yakacak ve bu da varlığın arzının azalmasına neden olacak. Bazı isimlere göre bu durum ETH’un Bitcoin’den daha değerli olmasını sağlayacak.

ETH Token Yakımı

Lubin konuyla ilgili yaptığı açıklamalarında, “Yani gezegende sabit bir miktarda altın var. Ve sabit Bitcoin arzı, bazı insanlar için sağlam parayı temsil eder. Ethereum 2.0’da kilitli 13 milyar dolar değerinde ETH ve merkezi olmayan finansta kilitli 70 milyar dolar ile ETH token’ına muazzam bir talep var. Şimdi Londra hard forkunun tanıtımıyla Ether tokenini yakıyoruz.” sözlerini kullandı.

Ultrasound Para Eleştirileri

Bir Bitcoin maksimalisti olan Peter McCormack, Lubin ile aynı fikirde görünmüyor ve Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, “Ultra sağlam para, dilin samimiyetsiz bir şekilde kullanılmasıdır. Ethereum’un Bitcoin’den daha iyi para olduğu anlamına gelir.” sözlerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar