X


Ethereum için 1.900 doların Altı Alım Fırsatı Mı?

Ethereum blokzincir verileri yatırım için doğru zaman diyor.
17:21
27 Haziran 2021
Ethereum Fiyat Görünümü

Kripto para piyasalarının en büyük ikinci varlığı Ethereum geçtiğimiz ay yakaladığı 4400$ zirvesinden bugüne %60 değer kaybetti. Yazım sırasında Binance borsasında 1.851 dolardan işlem görüyor. Peki bu seviyelere ETH için bir alım fırsatı mı? Santiment verilerine bakılırsa evet, 1.900 dolar altı yatırımcılar için bir alım fırsatı sunuyor.

Ethereum Alım Sinyali Veriyor

Yaşanan düşüş trendi yatırımcıların büyük kısmını korku ve paniğe sevk ederken, Santiment tarafından paylaşılan veriler Ethereum fiyatının halen ucuz olduğunu gösteriyor. Bu zincir üstü veriler bir varlığın, fiyatının ne kadar gerçek olduğunu söyler.

Ethereum MVRV Fiyat Grafiği

Yukarıdaki tabloda göreceğiniz üzere ETH için 30 günlük MVRV (piyasa değeri- gerçekleşen değer) oranı eksi seviyelerde bulunuyor. Net olarak Ethereum’un MVRV verisi -17% ile satın alma için mevcut rakamların makul olduğunu söylüyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

MVRV Oranı Nedir?

Piyasa değerinin günlük fiyata bölünmesiyle hesaplanan MVRV (Market Value to Realized Value) bir ürünün alım için uygunluğunu gösterir. Hesaplama sonucu artı değer verirse ürünün pahalı olduğu ve eksi değer vermesi ürünün mevcut fiyatının ucuz olduğuna yorulur.

Yaklaşık 3 yıldır kullanılan bu hesaplama David Puell ve Murad Mahmudov tarafından bulunmuş ve bugüne kadar ürünlerin alım/satım kararlarının alınmasında kullanılmıştır.

ETH Ücretleri ve Hash Oranı Düşüyor

Ethereum işlem ücretleri bu yılın başlarına göre ciddi zirveler gördü. Fiyatın artıyor olması direkt olarak işlem ücretlerinin de şişmesine sebep oldu. Ancak yaşanan geri çekilme ETH işlem ücretlerinin Aralık 2020 seviyelerine gerilemesini sağladı.

Santiment, bu değişimin fonlar için daha esnek hareket etme imkanı sağladığını düşünüyor. Aynı zamanda Ethereum ağını kullanarak uygulama geliştiren girişimler için de Gas ücretlerinin düşmüş olması ciddi bir avantaj sağlıyor. Tabi orta vade de Ethereum’un PoS algoritmasına geçecek olmasını da eklersek, ETH için güzel bir gelecek ön görebiliriz. ETH 2.0 için stake rekor seviyeye ulaşmıştı buradan detaylarına ulaşabilirsiniz.

Ethereum hash oranının düşüyor olmasını direkt olarak Çin baskısıyla ilişkilendirebiliriz ve bunun operasyonlar farklı bölgelere taşınana kadar asgari 3-6 ay arası daha devam etmesi bekleniyor.

Fiyatların düşüyor olması borsalardaki Ethereum mevduatlarının artması gibi bir sonuç doğurdu, bunun aksine aktif adreslerin azalması fiyatın piyasa normalleşmesinde güçlü bir ralli yapabileceği fikrini destekliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar