Ethereum (ETH) için Beklenen Açıklama Geldi! Şimdi Ne Olacak?

Ethereum'un sansüre açık olduğu konusundaki endişeler The Merge ile ağın hisse ispatına (PoS) geçişiyle birlikte artmasının ardından beklenen açıklamayı Vitalik Buterin yaptı.
13:30
3 Ekim 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum’un sansüre açık olduğu konusundaki endişeler The Merge ile ağın hisse ispatına (PoS) geçişiyle birlikte artmasının ardından beklenen açıklamayı Vitalik Buterin yaptı. Ethereum kurucu ortağı Buterin, Ethereum ağı için sansür risklerini azaltmak için kısmi blok açık artırmaları önerisinde bulundu. Buterin, merkezileşmeyi ve Ethereum ekosisteminin sömürülmesinin önüne geçmek için blok üreticilerinin gücünü kısıtlamayı amaçlıyor.

“Sansür” Tartışmaları için Harekete Geçildi

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin,  The Merge’nin ardından Ethereum ağının sansürlenmesini önlemek için ağın çalışmasının sağlayanların (blok üreticileri) blok üretimlerinin sınırlandırılması önerisinde bulundu. Buterini önerdiği kısmi blok açık artırmaları ağın çalışır olmasını sağlayan blok üreticileri için “blokun ilk yarısını” seçmelerine izin vererek blok üretimini daha da merkeziyetsiz hale getiriyor:

Ağın çalışır kalmasını sağlayan blok üreticilerinin bir açık artırmayı kazanmaları durumunda tüm bloku çıkarmak için tam yetkiye sahip olmaları yerine, daha sınırlı miktarda güce sahip olmaları sağlanacak.

Bununla birlikte, ağdaki blok üreticileri neredeyse tüm maksimum çıkarılabilir değeri (MEV) yakalamak ve teklif veren/blok üreticilerini ayırmanın (PBS) diğer faydalarını yakalamak için yeterli güce sahip olacaklar. Aslında, blok üreticileri yeniden sıralanabilecek, önceden konumlandırılabilecek ve eklenebilecek, teklif verenler bile kısıtlanabilecek.

Buterin, dahil etme listeleri, teklif veren sonekleri ve ön taahhüt teklif veren sonekleri şeklinde blok üretim gücünü sınırlamanın üç potansiyel yolunu ortaya koydu. Ethereum kurucu ortağı, böylece hem teklif verenler hem de blok üreticileri için gücün sınırlanacağını ve merkezileşmeyi önlemek için blok üretim sürecine üçüncü bir taraf getirileceğini belirtiyor. Böylece Ethereum ağının sansüre dönük yönünde önemli bir sınırlandırma yapılmış olacak.

The Merge’nin Ardından Ethereum Fiyatı

The Merge‘nin ardından ağın sansüre daha açık olduğuna dair endişeler arttıkça ETH fiyatı zayıf kalmaya devam ediyor. Sansür endişeleri, Circle’ın stablecoin’i USDC piyasa değerinin de 48 milyar doların altına düşmesine neden oldu. Bu da kripto para piyasalarınla merkeziyeleşme, sansür gibi konulara yer olmadığını işaret ediyor.

ETH fiyatı, yazım sırasında son 24 saatte yaklaşık yüzde 1,5 düşüşle bin 291 dolardan alınıp satılıyor. Ethereum fiyatı, The Merge’den beri yüzde 35’in üzerinde düştü ve düşüşün devam edip etmeyeceği büyük merak konusu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar