Reklam

Ethereum (ETH) 2021 Yılında Bitcoin’i Geride Bıraktı! 2022 Ethereum Fiyat Hedefi!

2021 yılında Ethereum cephesinde neler yaşandı? 2022 yılında fiyat kaç dolara ulaşabilir?
20:21
29 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum’un gelişen kullanım durumları, 2021’de ETH fiyatını ciddi anlamda artırdı. Peki 2022 yılında Ethereum’u ne bekliyor? ETH’nin değerindeki artış, Ethereum’un çekirdek protokolünde yapılan yükseltmelerle paralel oldu ve 2022’de hisse kanıtı konsensüs protokolüne geçişi için önemli bir adım atıldı.

Ethereum (ETH) 2021 Yılında Bitcoin’i Geride Bıraktı

Belirli Ethereum İyileştirme Önerileri (EIP), daha geniş Ethereum topluluğu için ilgi odağı oldu ve 2022’de gerçekleşecek olan Proof-of-Stake Beacon Chain ile “The Merge” için çok önemli olduğunu kanıtladı. Londra hard forku, bir avuç EIP’yi tanıtan en çok beklenen yükseltmeydi. EIP-1559, madenciler tarafından kazanılan ve kullanıcılar tarafından ödenen ücret yapılarının değişmesi nedeniyle çekişmeli geçti ve yükseltmenin getirdiği hem olumlu hem de olumsuz yönler vardı.

Önemli bir faktör, bir işlem ücreti ödemek için kullanılan Ethereum’un bir bölümünü yok eden yerleşik ETH yakma mekanizmasıydı. Bazı madenciler ücretlerde bir düşüş görmekten mutsuz olsa da Londra hard forkunun iyi tarafı ETH yakma mekanizmasının deflasyonist etkisiydi. Bu EIP ve deflasyon mekanizmasının önümüzdeki aylarda ve yıllarda ETH’nin değerini artırmaya yardımcı olacağına inanılıyor.

Bu yılın başında 700 dolar seviyelerinde olan Ethereum, yılın sonuna doğru 5.000 dolar sınırına dayandı. Ağdaki iyileştirmeler, DeFi ve NFT kullanımının artması en fazla Ethereum’a yaradı.

2022 Ethereum Fiyat Hedefi

Ethereum‘un gelişen kullanım durumları, 2021’de ETH’nin değerinde bir artışa neden oldu, ancak 2022 yılında Ethereum’u neler bekliyor?

Aralık ayı, Güney Afrikalı araştırmacılar tarafından tanımlanan en son COVID-19 varyantının keşfine sert tepki veren küresel pazarlar için zorlu geçti. Geleneksel piyasaları baskılayan bu durum kripto para ekosistemini de etkiledi. BTC, ETH ve bir dizi büyük kripto para birimi, bu duygu kripto piyasalarına yayıldıkça kayıplara uğradı ve ABD’de enflasyon yükselirken daha fazla kötü haber geldi. Piyasalar halen fazlasıyla kırılgan ve 2021 yılını geride bırakırken Bitcoin, Ethereum düşmeye devam ediyor.

Peki 2022 yılında Ethereum kaç dolar olabilir? Öncelikle ağ aktifliğinde cidd bir düşüş yok ve olması gerektiğinden daha az miktarda Ethereum dolaşımda bulunuyor. Önümüzdeki yıl bu devam edecek büyük ihtimalle daha fazla deflasyonist günler yaşayacağız. Elbette bu durum ETH’nin değerlenmesine katkıda bulunacak. İlk fiyat hedefi olan 5.000 doların hızla aşılmasıyla birlikte birçok yatırımcı 10.000 dolarlık psikolojik direncin alt edileceğine inanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar