Ethereum Classic Nedir?

Ethereum Classic, Ethereum hard fork sonrası ortaya çıkan sansürlenemez, halka açık ve merkezsiz bir blockchain platformudur.
11:00
10 Haziran 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Ethereum Classic, uygulamaların çalıştırılabileceği güvenlik odaklı, sansürlenemez, halka açık ve merkezsiz Blockchain platformu olarak biliniyor. Ethereum Classic (ETC), Ethereum’un (ETH) hard fork uygulanmamış hali olarak tanımlanabilir.

ETC Coin Nedir?

Ethereum Classic’in ortaya çıkışını anlatabilmemiz için DAO saldırısından söz etmemiz gerekiyor. DAO (merkezsiz kendi kendine çalışabilen organizasyon) herhangi evrak ihtiyacı olmadan, merkezsiz ve oylama sistemli çalışabilen bir toplu karar verme mekanizması anlamına geliyor. DAO’lar başlangıçta akıllı sözleşmeler ile fon toplar ve katılımcılara token dağıtılır. Fon toplanması sona erdiğinde DAO çalışmaya başlar, token sahipleri organizasyonla ilgili kararlarda oy kullanabilir ve DAO’da toplanan paranın harcama planında söz hakkına sahip olur. Yani DAO’lar sadece topluluk tarafından yönetilir.

Ethereum Classic Yorum

ETH ve Ethereum Classic‘in ayrılmasına neden olan DAO, Airbnb benzeri merkezsiz bir uygulamaydı. Bu uygulamanın ICO’su, kurucusunun bile beklemediği bir hızla büyüdü ve 11.000 katılımcıdan 150 milyon dolar topladı. O sıralarda bazı geliştiriciler DAO kodunda bir açık olduğunu ve herhangi bir saldırı olursa felaketle sonuçlanabileceğini ifade etti. Buna rağmen ICO sahibi uyarıları dikkate almadı, herhangi bir tehlikenin söz konusu olmadığını öne sürdü. 28 günlük ICO’nun ardından açığı bulan kimliği belirsiz hacker DAO’dan ether’leri çekmeye başladı ve benzer bir DAO’nun içine bu ether’leri yerleştirdi. DAO katılımcıları sayıca fazla oldukları için ether’leri kurtarmak adına kod değişikliği oylaması zamanında yapılamadı. Proje token’lerinin değeri 20 dolardan bir anda 13 dolara düştü. Hacker’ın çaldığı ether token’leri ikiz DAO’da tutulduğu için 28 gün boyunca token’lerin başka hesaba aktarılması mümkün değildi. Ayrıca DAO’lar halka açık olduğundan herkes bu token’leri görebiliyordu. Bu yüzden hacker çaldığı ether’leri başka hesaba çekemedi.

ETC Coin

Çalınan ether’lerin geri alınması için Ethereum Vakfı hard fork uygulama kararı aldı. Ethereum topluluğundan bazıları bu kararın Ethereum’un temelindeki düşünceye uygun olmayacağını belirtti. Çünkü hard fork kararı vakfa karşı çıkanlara göre bir kesimin görmezden gelinmesi ve vakıf kararlarının ön plana çıkarılması anlamına geliyordu. Ethereum Classic geliştiricileri bir araya gelerek sansürlenemez ve gerçek anlamda merkezsiz bir platform yaratma kararı aldı. Topluluk tarafından eğer kod değiştirilecekse fikir birliğinin %100 olması gerektiği hakkında Ethereum Classic yorumları yapılıyor. ETC Blockchain’i üzerinde birçok cüzdan uygulaması ve merkezsiz uygulama (dApps) bulunuyor.

ETC Fiyat

ETC/USD paritesine bakıldığında Ocak 2018’de 45 dolara yakın bir fiyat görülüyor, bu fiyat tüm zamanların rekoru olarak kayıtlara geçti. Yazının güncellendiği tarih itibariyle 1 ETC 6,35 dolardan işlem görüyor. Piyasa değeri, yani Ethereum Classic market cap 738 milyon dolar ve ETC kripto para sıralamasında 19. sırada kendine yer ediniyor.

ETC Kaç TL?

Ethereum Classic, kripto para borsalarında işlem gören kısa ismiyle ETC, birbiri ardına kripto borsalarında listelenerek 40 dolar seviyesinin üzerine çıkmış ve sert dalgalanmalar yaşamıştı.  ETC Coin 5 milyar TL’lik piyasa değeriyle kripto paralar listesinde ilk 20 coin içerisinde yer alırken günlük işlem hacmi 4 milyar TL’nin üzerinde seyretmekte. Ayrıca 210 milyon adet ETC’nin 116 milyonu kullanımda bulunuyor.

Ethereum Classic Satın Al

Ethereum Classic, kısa ismiyle ETC’yi dünyanın en büyük borsalarından biri olan Binance‘den temin edebilirsiniz. Türkçe dil desteği ve kimlik onaysız işlem yapılabilmesi sebebiyle Binance platformu tercih edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar