reklamı kapat

Ethereum Büyüdükçe Sorunları Da Büyüyor

2 Mayıs 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Ethereum (ETH) piyasa değeri en yüksek ikinci kripto para. Ethereum Blockchain’i büyüyüp gelişiyor ancak çözüme kavuşmamış sorunlar gün geçtikçe artıyor.

Son zamanlarda tartışılan başlıklar şöyle; hack’lenerek kaybolan token’leri geri almak, ether token’i arzı ve yeni madencilik donanımlarına nasıl yaklaşılmalı. Tabii ki bu sorunların çözümüne yönelik birçok teklifte bulunuldu ancak geliştiriciler Ethereum protokolü ve yol haritası belirlenmesi konusunda hemfikir olamadı.

Geçen hafta teklif edilen EIP 999 düzenlemesi bazı geliştiriciler tarafından hoş karşılanmadı. Karşıt görüşlü geliştiriciler yeni güncellemenin sonucunda iki ayrı uyumsuz Blockchain oluşabileceğinden endişe duyuyor. Bununla birlikte önde gelen geliştiriciler ve Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ayrı Blockchain oluşturma fikrinden vazgeçse de bu ihtimal hala geçerliliği koruyor. Çünkü tartışmalar kızıştıkça herhangi bir geliştirici kendi fork’unu yaratıp bu ihtimali gerçekleştirebilir.

Sadece geliştiriciler fikir ayrılığı yaşamıyor, Ethereum topluluğu da mütabık olabilmiş değil. Ethereum oylama sitesindeki ankette oylanan başlığın evet ve hayır oy sayıları birbirine çok yakın.  Sosyal medyaya baktığımızda aynı şekilde ayrılık sinyallerini görüyoruz. Parity vakasında 210 milyon doları dondurulan Web3 kurumundan Ashley Tyson şunları ifade etti:

‘’Topluluğun ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli olan yapılmıyor. Reddit ya da Twitter’a baksanız bile topluluğun fikirleri hakkında yeterince bilgi sahibi olamıyorsunuz.’’

Bu sorunlar sadece Ethereum’a özgü değil. Zaman zaman Bitcoin geliştiricileri, madencileri, startup’ları ve kullanıcıları arasında görüş ayrılıkları oluyor. Örneğin Bitcoin Cash ölçeklendirme tartışmaları sonucu ortaya çıkan bir hard fork’tu.

Tartışmalar GitHub üzerinden ya da toplantılarda yapılıyor ancak herkesin teknik detayları anlayabilecek kadar teknik bilgisi doğal olarak bulunmuyor. Bütün programlama detaylarının ortalama bir kullanıcıya büyük bir etkisi olmasa da topluluklardaki bazı saygın isimler olabildiğince çok kullanıcının söz sahibi olması gerektiğini ifade ediyor. Özellikle sistemin temel özelliklerinin değişmesi konusunda sadece geliştiricilerin kararlarının dikkate alınmaması öne sürülüyor.

Modern çağın iletişim sorunları

Söylemenin yapmaktan çok daha kolay olduğu aşikar. Ancak şimdilik topluluğun tepkisini sadece sosyal medyadan ve birkaç oylama sitesi üzerinden ölçülebiliyor. Sosyal medya herkesin istediğini yazabildiği bir ortam olduğu için kullanıcılar yatırımcıların yanlış yönlenmelerine sebep olabiliyor.  Bu yüzden yatırımcılara sosyal medya üzerinden edindikleri bilgileri her zaman resmi kaynaklardan kontrol etmeleri öneriliyor.  Kripto para yatırımcısı sayısı arttıkça bir kişinin birkaç hesap açarak yatırımcıları tehlikeli sulara sürüklemesi giderek kolaylaşıyor.

Bir diğer tepki ölçme yöntemi ise coin oylamaları. Bu yöntemin kullanılması DAO’nun hack’lenmesi sonrasında giderek yaygınlaştı. O zamanlar mekanizma iletişim yetersizliği ve seçimin yeterince uzun sürmemesi nedeniyle eleştirilmişti. Ayrıca kullanılan oyun ağırlığı oyu kullanan kullanıcının ne kadar ether tokeni sahip olduğuna göre belirleniyordu. Bu da ether zenginlerinin daha fazla söz sahibi olduğu anlamına geliyor. Coin oylama sistemi bugün aynı eleştiriyle karşı karşıya. Azınlığın verdiği oyun önemi oldukça az görünüyor.

Çözüm arayışı

İletişim sorununa henüz çözülememiş olsa da bazı geliştirici ve gruplar bu konunun üzerine gidiyor. Örneğin yeni forumlar açılıyor ve geliştiricilerle yüz yüze toplantılar düzenleniyor. Ancak bu şekilde büyük kitlelere ulaşılması pek mümkün görünmüyor.

Diğer yandan Ethereum’un karşılaştığı sorunlara geliştirici Alex Van de Sande bir kod değişikliği teklifinde bulundu; Ethereum geliştiricileri proof of work sisteminden proof of stake sistemine geçmek istediklerinden, bir nevi sigorta fonu yaratmak için bundan sonra basılan bütün token’leri akıllı sözleşmelere gönderilebilir. Eğer herhangi birinin ether token’leri kaybolursa toplanan havuzdan bu token’ler temin edilebilir. Van de Sande’ye göre tartışma sonucu oluşan hard fork’lara bu şekilde dur denebilir. Ancak bu teklif çoğunluk tarafından kabul görmüş değil. Eğer sorular yeterince anlaşılırsa cevapları daha kolay verilebilir. Bu açıdan topluluğun teknik açıdan bilgilendirilmesi ya da bilgilerin daha sindirilebilir olması cevapların bulunması adına büyük önem taşıyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.