ETH İçin Büyük Gün Yarın! Altcoin Kralı İçin Mart Ayının Provası Olabilir!

Özet

  • Ethereum için vakit daralıyor. İki yönde de hedefler büyük ölçüde belli. Peki ETH yatırımcılarını neler bekliyor?
21:07
27 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Piyasa değerine göre en büyük altcoin olan ETH ve en büyük akıllı sözleşme platformu Ethereum. Kısa vadeli beklentiler neler? Geçtiğimiz yılki çöküşte ciddi anlamda kan kaybeden ve Merge gibi devasa bir teknolojik yükseltmeyi bile FUD nedeniyle fiyatlamayan ETH için ralli ne zaman başlayacak. Yarın adeta Mart ayının provası gibi olacak.

Ethereum (ETH) Yorum

Bitcoin’in Coinbase nedeniyle yaşadığı son düşüş sonrası Ether fiyatı kritik direnç bölgesi olan 1.690 doların altında işlem görmeye devam ediyor. Bu dirençteki mücadele fiyatın gelecekteki yönünü belirleyecek. Geçen hafta çıkan haberlerde, Ethereum geliştiricileri, şu anda Goerli Testnet’i kullanan geliştiriciler için token dağıtımı sorununu çözmek için yeni bir testnet inşa etmek istediklerini belirtti. Polygon CEO’su, layer1 protokollerinin blockchain ekosisteminin geleceği olduğunu ve Ethereum blok zincirinin en önemlisi olduğunu söyledi.

Öte yandan yarın Shapella hard fork’u başlatılacak ve doğrulayıcılar için staking para çekme işlemleri test edilecek. Bu durum mart ayında gerçekleşecek olan Şangay forkundan önceki en önemli adımlardan biridir. Eğer Şangay sebebiyle ETH fiyatı ciddi bir yükseliş veya düşüş yaşayacaksa yarın bunun öncü sinyallerini fiyatta görebiliriz. Eğer doğrulayıcıların satış yapacağına dair hissiyat yüksekse bu tarih yaklaştıkça diğer ETH yatırımcıları satış yönlü pozisyon almak isteyecektir, fiyat da bunu yansıtır. Tam tersi senaryo da gerçekleşebilir.

ETH Mart Ayı Yorum

Şangay önümüzdeki ay yapılacak ve milyonlarca Ether artık serbest kalacak. Bu durum ciddi belirsizlikleri de beraberinde getiriyor. Milyonlarca doğrulayıcı kilitli ETH varlıkları serbest kaldığında az veya çok karla bunu satabilir. Daha büyük kalabalıklar ise zararına satışlara yönelebilir. Hali hazırda borsalardaki arzın artmasına sebep olabilecek bu durum birkaç hafta hatta ay boyunca ETH fiyatında yüksek volatiliteye neden olabilecek güçtedir.

Ancak iyimser olmak için bazı nedenler var.

  • Ethereum ağı dezenflasyonist sürece girdi ve dolaşıma yeni arz girmemekle birlikte zayıfta olsa dolaşım arzında erime yaşanıyor. Bu durum ETH değerlenecek algısıyla doğrulayıcıların satıştan uzak durmasını sağlayabilir.
  • Stake daha cazip kazanç oranları sunabilir. Ancak oran ciddi anlamda artarsa bu durum dezenflasyonist süreci sona erdirebileceği için daha büyük bir negatiflik de doğurabilir.
  • ETH 2.0 sözleşmesine Ether kilitleyen ve uzun süredir kilit açılışını bekleyen kitlenin önemli kısmı zaten Ethereum ağının geleceğine ve başarısına inanıyor. Eğer buna inanmıyor olsalardı ne zaman açılacağı belli olmayan kilidi gerekçe gösterip doğrulayıcı olmaktan vazgeçebilirlerdi.

Peki teknik tarafta durum ne? ETH 26 Şubat’ta bir boğa yutan mum çubuğu oluşturdu. Dahası, günlük RSI düşüş eğilimi çizgisinden (yeşil çizgi) çıktı ve şu anda 50’nin üzerinde. Destek seviyeleri 1.490 dolarda birleşiyor. Bu, 0,382 Fib geri çekilme destek seviyesi, yatay bir destek alanı ve ETH’nin daha önce çıktığı yükselen bir paralel kanalın ortası tarafından oluşturulmuştur. Bu nedenle, fiyatın bu alanın altına düşmesi ya da 1.660 direncini geri kazanması gelecekteki eğilimi belirleyebilir. Birincisi 1.200 dolara doğru bir düşüşe yol açabilirken, ikincisi 2.000 doların üzerinde bir artışa yol açabilir. Aslında her iki yöne yol büyük ölçüde net. Belirsiz olan ise doğrulayıcılar ve doğrulayıcıları izleyen diğer Ether yatırımcıları olacak.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI