reklamı kapat
  • BTC  :  30.065,16 ₺
  • ETH  :  948,01 ₺
  • BCH  :  2.055,77 ₺
  • XRP  :  2,70 ₺
  • NGC  :  0,95 ₺
  • BTC 30.065,16
  • ETH 948,01
  • BCH 2.055,77

Eski FED Başkanından FedCoin Projesine Destek

8 Mayıs 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Eski ABD Merkez Bankası FED yöneticisi Kevin Warsh The New York Times’a yaptığı açıklamada FED’in kendi kripto parasını basması gerektiğini belirtti.

Warsh merkez banka modeli esas alınmış proje Basis’e yatırımda bulunanlar arasındaydı. Warsh 2006 ve 2011 yılları arasında FED yöneticiliği yaptı ve geçen sene başkanlığın en büyük adaylarından birisiydi.

Warsh eğer FED başkanlığına tekrar gelirse ‘’FedCoin’’ araştırmaları için bir ekip kurabileceğini ifade etmişti. Warsh kripto paraların fiat para birimlerinin yerini alabileceğini düşünmüyor ancak kripto paranın krizlere karşı parasal bir politika olarak kullanabileceğine inanıyor. Ayrıca birçok merkez bankasının kripto paraları tehdit olarak gördüğünü ve yatırımcıların zarar görmesine sebep olabileceği görüşünde olduğunu not düştü.

Warsh’a göre Blockchain teknolojisi bankalar arasındaki trilyon dolarlara varan para aktarımlarında kullanılabilir. İngiltere merkez bankası ve Singapur mali yöneticileri bu konuyla ilgi bir projenin üzerinde çalışıyor.

FED başkanı Jerome Powell kasım ayında verdiği demeçte Blockchain teknolojisinin muazzam uygulamaları olduğunu ve ekonominin ödemelerde kullanılan parçası olabileceğini ifade etmişti.

Merkez Bankası Kontrolünde Kripto Para?

Merkez bankası kontrolü bir kripto para için oldukça olağan dışı bir rol olabilir. Merkez bankaları genellikle para değerini dengede tutmaya odaklanır, kripto paralar volatil olduğu için değişim aracı olarak uygun görülmüyor. Merkez Bankaları yasal yaptırımlar aracılığıyla kripto paraların yasa dışı kullanımının önüne geçmeye çalışıyor.  Diğer yandan eğer FedCoin basılırsa bankalara güvenmeyen insanların geliştirdikleri teknoloji bir banka tarafından kullanılacak.

Merkez bankaları yetkilileri Blockchain teknolojisinin, bazı kripto para destekçilerinin sahip olduğu anarşist eğilimi barındırmadığını düşünüyor. Ancak Warsh’a göre eğer insanlar dijital para birimlerini gelecekte kullanılacak para birimi olarak görmeye başlarlarsa, merkez bankaları kripto paraların artık bir yenilik olmadığını kavramış olacak. Warsh eğer yeni nesil kripto paralar para biriminden çok altına benzerlerse -yani spekülatif değil, güvenilir olursa- kripto para kontrolünün devletlerin elinde olması gerektiğini belirtti. Kripto paraların yaygın kullanıldığı bir gelecekte en çok kaybeden kurumların merkez bankaları olacağını sözlerine ekledi.

Basis tahsisli satışla 133 milyon dolar topladı  ve birçok yatırım firmasından destek aldı. Basis’in hedefi kripto paranın faydaları ile fiat para birimini birleştirmek olarak belirlendi. Merkez bankaları parasal politikalar yapar ve para arzını değiştirerek volatiliteyi azaltır. Kripto paralarda ise tam aksi, arz sabit kalır. Basis yöneticisi Nader Al-Naji Basis’in volatil olmayan kripto para olacağını ve gelişen ekonomiye sahip ülkelerin Basis’i güçlendireceğini ifade etti.

Kaynak: CCN.com
Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.