Eski Bakkt CEO’su Önemli Bir Göreve Getirildi!

Özet

  • Bakkt CEO'su bir zamanlar kendisine onay vermeyen CFTC'yi denetleme görevine getirildi.
20:00
8 Ocak 2020
Okuma Süresi: < 1 Dakika

İlk fiziki teminatlı Bitcoin (BTC) vadeli işlem sözleşmelerini piyasaya sürmesiyle tanınan Bakkt‘ın eski CEO’su Kelly Loeffler, kısa bir süre önce ABD Kongresi‘ne oldukça hızlı bir giriş yapmıştı. Loeffler’in yerine ise Mike Blandina CEO olarak atandı.

Sağlık durumları nedeniyle emekli olmak zorunda kalan başka bir senatörün yerine geçen Loeffler, oldukça önemli ve manidar bir göreve getirildi. Bakkt’ın getirildiği komite, temel olarak ABD’li regülatör Emtia ve Vadeli İşlemler Komisyonu‘nun (CFTC) yetkilerini belirleyecek ve düzenleyecek. Bakkt ilk olarak 2018 yılının Aralık ayında piyasaya çıkmayı hedeflese de, CFTC’nin koyduğu engeller ve ertelemeler yüzünden bunu 2019 yılının üçüncü çeyreğine kadar hayata geçirememişti. Bakkt ilk ay içerisinde beklentilerin çok altında kalsa da, bunun devamındaki aylarda ciddi bir artış ve hacim elde etmeyi başardı. Bu da Bakkt’ın kurumsal ilgiyi çekmekte başarılı olduğunu gösterdi.

Bakkt ve CFTC’nin Kozları Değişti

Loeffler’in yeni görevinde CFTC’nin federal bir regülatör olup olmaması gerektiğine dair yeniden yetki verebilecek olması da, birçok tartışmayı beraberinde getirdi. ABD basını temel olarak Loeffler’in çıkar çatışması yaşayacağını ve CFTC’ye karşı tarafsız bir denetim sağlayamayacağını savunuyor. Loeffler ise The Wall Street Journal’a verdiği demeçte Senato’nun belirlediği kurallar çerçevesinde görevine devam edeceğinin garantisini verdi.

Loeffler açıklamasında daha ileri giderek gerektiği durumlarda kendisini komiteden azledilebileceğini de ifade etti.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI