EOS Geliştiricisi Hatalarının Bedelini Ödedi

Eos geliştiricisi EOS Blockchain'inde bulunan bug'lar için iyi niyetli hacker'lara binlerce dolar ödül verdi.
22:00
5 Şubat 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Piyasa değeri olarak 4. sıradaki kripto para EOS’un geliştirmelerinden sorumlu şirket EOS.io hacker’lar tarafından bulunan 5 kritik güvenlik sorunu için ödül verdi. Güvenlik zafiyetleriyle ilgili platform HackerOne bu ödülleri açıkladı.

Hata Bulma Ödülleri

10 Ocak’ta 40,750 dolar değerinde ödül HackerOne platformu üzerinden hataları bulan iyi niyetli hacker’lara dağıtıldı. EOS tarafından en kritik zafiyetlere verilen ödül 10 bin dolar değerinde. 4 farklı bildirim için 10 bin dolarlık ödül verildi.

Diğer oluşumlarda da bulunan hatalar için farklı ödüller dağıtıldı. Tron geliştiricisi Tron Vakfı da ocak ayı içerisinde hata düzeltmeleri için 22 bin dolar ödül verdi. Coinhood ve Coinbase de daha düşük riskli hatalar için hacker’lara ödeme yaptı. Yukarıda bahsedilen hatalar dışa vurulmayan, gizli hatalardı. Hata detayları şirketler tarafından açıklanmadı.

EOS Piyasa Değeri

Geçtiğimiz ay Huobi EOS adına bire ilki gerçekleştirmek adına adım attı. Huobi işlem hacmini göre dünyanın ilk 5 kripto para borsası içerisinde bulunuyor. Huobi basın açıklamasına göre Huobi ekibi bir süredir EOS ile birlikte çalışıyor ve borsanın detaylarını belirliyor. Açılacak borsada EOS ile diğer kripto paraların çiftleri bulunacak, Henüz borsanın açılacağı tarih duyurulmadı.

Diğer yandan Çin’in düzenli olarak yayımladığı Blockchain sıralamasında EOS birinci sırayı almıştı. Ethereum 2. sırayı alırken Bitcoin ise 15. sırada yer alıyordu. Çin ilk raporunu geçtiğimiz yıl mayıs ayında yayımlamıştı ve o zamandan beri EOS’u ilk sıraya yerleştiriyordu. Ancak son çıkan haberlerden sonra Çin’in belirlediği kriterler ve ölçme yetisi oldukça şüpheli duruyor. EOS ağı daha önce birçok kez merkezi olmasıyla eleştirildi ve supernode’larının elinde bulundurduğu güce dikkat çekildi. Yine de bütün bunlar EOS’un piyasa değeri olarak yükselişini durdurmadı, EOS halen 4. sırada yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar