X


EOS Fiyatı Tavan Yaptı, Artışın Sebepleri Neler?

EOS fiyatı son bir haftada %55 oranında yükseldi. Peki bu artışı tetikleyen unsurlar neler?
19:00
29 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasasındaki yüzlerce altcoin’den bazıları kimi zaman başarılı fiyat performansları sergileyerek yatırımcısını yüzünü güldürmeyi başarıyor. Bunun durumun son örneğini EOS gerçekleştirdi. Bir oylama sistemi başlatma kararı almasının ardından altcoin’in fiyatı büyük oranda yükseldi.

Haberin hazırlandığı sırada alınan verilere göre son yirmi dört saatte yaklaşık %14 oranında değer kazanan EOS hafta boyunca sergilediği performansla göz doldurdu. Son yedi günde yaklaşık %55 oranında artış gösteren EOS fiyatı birçok kripto para kullanıcısının dikkatini çekmeyi başardı.

Kripto para borsalarındaki EOS/USDT işlem çiftleri güne 5,85 dolar seviyesinde başladı. Kripto para piyasasına hakim olan artış trendinin de etkisiyle fiyat gün içerisinde 6,44 dolara kadar yükseldi. EOS, haberin hazırlandığı sıralarda ise 6,07 dolar fiyatıyla işlem görüyor.

Kripto para piyasasındaki beşinci sırada bulunan altcoin’in bu performansı sergilemesinin belirli etmenleri bulunuyor. Bunlardan en bilineni uzun zamandır planlaması süren referandum sistemi. EOS ekibi geçtiğimiz günlerde bu sistemi başlatma kararı aldığını duyurdu. Görünüşe bakılırsa bu karar yatırımcıların ilgisini büyük oranda cezbetmeyi başardı.

Yakın geçmişte kendi ağına geçen EOS çalışmalarına büyük bir tempoda devam ediyor. EOS Blockchain’inde şu sıralar 35 milyon dolar değerinde token bulunuyor. Ağın kurallarına göre bu token’ler yalnızca EOS Blockchain projesinin geliştirilmesi için tahsis edildi. Ancak ekip şimdiye dek bu meblağın nasıl kullanılacağına yönelik bir sistem inşa etmemişti. Öte yandan söz konusu fonların önümüzdeki on iki ay boyunca yaklaşık 200 milyon dolara kadar artması bekleniyor. Bu artışa neden olan şeyin önceden meydana getirilen ve toplam EOS token arzının her yıl %5 oranında artmasını sağlayan bir sistem olduğu ifade edildi.

EOS referandum sistemi demokratik bir karar verme mekanizması inşa etme yolunda atılmış bir adım olarak yorumlanabilir. Tüm kullanıcılar bu sistem önerisinden hoşnut olmasa da açıklamanın piyasada oldukça iyi bir şekilde karşılandığı aşikar. Sisteme iyi gözle bakmayan kullanıcılarsa token başına bir oy verilmesini öngören bu sistemin, yüksek sayıda token’e sahip kişilerce merkezi hale getirilmesinden endişe duyuyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar