Enflasyon Tüm Dünyada Artıyor: Uzmanlar Çözümün Bitcoin’de Olduğunu Düşünüyor!

Enflasyon giderek daha fazla artarken uzman isimler enflasyondan korunmanın yolunun Bitcoin’den geçtiğine inanıyor.
15:22
23 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Enflasyon tüm dünya çapında önemli bir sorun haline gelmeye devam ediyor. Bunun nedeni olarak ise merkez bankalarının gevşek para politikaları ve koronavirüs pandemisinin patlak vermesi sırasında para arzındaki önemli artış olduğu düşünülüyor. Enflasyondan korunmak için ise pek çok uzman isim Bitcoin gibi deflasyonist para birimlerine ya da altın ve gümüş gibi değerli metallere yatırım yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Enflasyon Yükseliyor

Compound Capital Advisors’ın kurucusu Charlie Bilello’ya göre, Ocak 2021’de ABD enflasyon oranı %1.4 civarındaydı, ancak şu anda %5.4 civarında. 21 Ekim itibariyle de ülkedeki enflasyon beklentileri 2006’dan bu yana en yüksek seviyelere ulaştı.

Bu durum sadece ABD için geçerli değil. Trading Economics’ten elde edilen veriler, Arjantin, Kanada, Almanya, İspanya ve diğerleri dahil olmak üzere diğer G20 ülkelerinin de enflasyon oranlarında bir artış gördüğünü ortaya koyuyor. Eğilim uzun süre devam ederse, bu korkutucu bir gelişme olacak…

Bunlara ek olarak Twitter CEO’su Jack Dorsey de yaptığı son açıklamalarda enflasyonun her şeyi değiştireceğini, “Hiper enflasyon her şeyi değiştirecek. Bu gerçekleşiyor.” sözleri ile dile getirdi.

Bitcoin Umut Olabilir

Belirsizliğin ortasında, birçok kişi enflasyona karşı korunmak için önde gelen kripto para birimine yatırım yapıyor. Paypal’ın kurucusu Peter Thiel, daha fazla Bitcoin almak istediğini ve henüz yeteri kadar BTC’si olmadığını hissettiğini dile getirmişti.

Öte yandan enflasyon yoluyla doların devalüasyon korkusu, daha fazla yatırımcı ve kurumu Bitcoin‘e yatırım yapmaya itti. Örneğin, en büyük Bitcoin kurumsal yatırımcısı MicroStrategy, diğer nedenlerin yanı sıra enflasyondan korunmak için kripto para birimine yatırım yapmaya başladı. Geçen yıl ağustos ayındaki ilk satın alımından bu yana şirket, Bitcoin satın almayı bırakmadı. Şu anda, Coingecko verilerine göre şirketin 7 milyar dolar değerinde 114.042 BTC’ye sahip olduğu bildiriliyor.

Bunun yanında MicroStrategy CEO’su Michael Saylor geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamasında Bitcoin’in Türkiye için de umut olduğunu dile getirmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar