X


En Büyük Madencilik Havuzu Artık Çin’de Hizmet Vermeyecek! Çin ve Bitmeyen Yasakları!

Yasakların son kurbanı en büyük Ethereum (ETH) madencilik havuzu oldu. Çin kripto paraları yenebilecek mi?
22:05
24 Eylül 2021

En büyük Ethereum (ETH) madencilik havuzu Çin’deki hizmetlerini durdurma kararı aldı. Çin’in baskısı sebebiyle ülkede oldukça az madencilik şirketi kalmıştı yakın zamanda gelen açıklamalardan sonra sıfıra inecek gibi görünüyor. Ethereum (ETH) için toplam hash oranını %25’ini temsil eden Spark Pool, artık Çin anakarasında bulunan madencilere hizmet sağlamayacağını açıkladı.

Spark Pool Çin’den Çekiliyor

Son düzenleyici politikalar artık Çinli madencilerin ülkeden kaçmasını mecburi hale getiriyor. Spark Pool artık baskılara daha fazla dayanamadı ve Çin’de bulunan madencilere hizmet sağlayamayacağını duyurdu. Birçok kripto para madencisi Kazakistan ve diğer komşu ülkelere taşınmaya devam ediyor. Şirket yakın zamanda konunun detaylarını açıklayacağını duyurdu.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ucuz elektrik ve teknolojik ekipmanlara erişim konusunda Çin birçok madenci için cazipti küresel hash gücünün burada yoğunlaşmasının sebebi de buydu. Ancak dijital yuan ve yerli blockchain projeleriyle Çin kripto paralara resmen savaş açtı.

Çin ve Değişmeyen Tek Şey

Yıllardır Çin denilince kripto para yatırımcılarının aklına gelen ilk şey yasaklar oluyor. Yıllardır her 2-3 ayda bir neredeyse kripto paraları yasaklıyoruz açıklamaları yapılıyor. Daha eski açıklamalar unutulmadan “bu sefer kesin yasaklıyoruz” minvalinde yeni açıklamalar geliyor. Son yasaklar bu yılın ortasına gelmeden Elon Musk FUD’unu takiben gelmişti.

Bugün duyurulan ise bir kararlılık göstergesi olarak yorumlanıyor. Çin Merkez Bankası kripto paralarla alakalı faaliyetlerin tamamen yasak olduğunu net biçimde duyurdu. Piyasalar eskiye nazaran bu haberle daha az zarar gördü. Yani yasak açıklamaların artık fiyata %20-30 etkileri olmuyor. Bu da doğal olarak piyasanın bunu net biçimde fiyatladığını gösteriyor.

Çin, ülkedeki teknoloji devleri ile masaya oturdu ve blockchain alanında ar-ge çalışmaları yapmalarını istedi. Huawei, Tencent ve daha çok sayıda Çinli teknoloji firması kapsamlı blockchain geliştirmeleri yapıyor. Yani mevcut kripto para ekosistemine “yerli ve milli” bir alternatif oluşturuluyor. NFT pazarları açılıyor, dijital finans projeleri geliştiriliyor ve çok daha fazlası için çalışmalar yapılıyor.

Peki 100 milyon yatırımcıya ulaşan kripto para ekosistemine Çin bir alternatif oluşturabilecek mi? Bunu zamanla göreceğiz ancak Çin ve değişmeyen tek şey “yasaklar” olarak kalmaya devam edecek. Yani yıl 2027’de olsa biz mutlaka her 4-5 ayda bir “Çin kripto yasaklarını duyurdu” haberlerini göreceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar