X

En Büyük Bitcoin Madencilik Havuzu da Çin İle Bağlarını Koparıyor!

Dünyanın en büyük Bitcoin (BTC) madencilik havuzu 15 Ekim’den itibaren Çin IP’lerini engellemeye başlayacağını duyurdu.
12:56
14 Ekim 2021

Çin’in kripto para birimleri ile ilgili attığı engelleyici adımlar sebebiyle hem kripto para borsaları hem de kripto para madencilik şirketleri ülke ile olan bağlarını tek tek koparıyor. Bu konuda son açıklama Ant Pool’dan geldi.

Ant Pool Çin’e Kapılarını Kapatıyor

Yapılan son açıklamalara göre dünyanın en büyük Bitcoin madencilik havuzu olan Ant Pool, Ekim ayının 15’inden itibaren Çin anakarasında IP erişimini durduracağını ve çeşitli ülkelerin yasalarına uymak için KYC sistemini başlatacağını duyurdu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Çin’in Bitcoin ve kripto para madenciliğini ülkede tamamen yasadışı ilan etmesinden sonra pek çok madencilik şirketi ülkedeki faaliyetlerini sonlandırmış ve yeni yargı alanlarına taşınmıştı. Bu süreç içinde hashrate’lerde düşüşler yaşansa da son veriler madencilerin yeni alanlarda hızlıca faaliyetlerine başladığını gösteriyor.

Buna ek olarak yeni ortaya çıkan bilgiler, Çin’deki Bitcoin madenciliği faaliyetlerinin büyük oranda Amerika’ya kaydığını gösteriyor. Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin (CCAF) paylaştığı veriler ABD’nin şu anda hash oranı noktasında lider konumda olduğunu gösteriyor.

Borsalar Çin’den Çekiliyor

Binance yaptığı son açıklama ile Çin’den tamamen çekildiğini duyurduktan sonra genellikle Çinli kullanıcılara hizmet veren Bitget de bugün, Çin’de kripto para – geleneksel para işlemlerini yarın itibari ile durduracağını açıkladı.

Dolayısıyla Çin’in kripto para ekosistemi üzerindeki etkisi her geçen gün azalıyor. Çünkü Çin’de faaliyet gösterebilecek kripto para şirketi kalmıyor. Bu da aslında ekosistemde pozitif bir durum olarak nitelendiriliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar