X


Emlakçılık Sektörü BrikBit’le Yeniden Şekilleniyor

Emlakçılık sektörünün çehresi BrikBit projesiyle tamamen değişiyor.
11:00
19 Ekim 2018

Gittikçe yayılan Blockchain çılgınlığı pek çok sektör gibi emlakçılıkta da yankı buldu ve kullanılmaya başladı. Birden fazla oyuncuya bağlı emlakçılık sektöründe güvensizlik, yasal mücadeleler, çeşitli masraflar ve dolandırıcılığın boyutu gibi pek çok sorun bulunuyor. Tüm bunları tespit eden BrikBit, Blockchain teknolojisiyle emlakçılık sektörü hizmetlerini küreselleştiriyor ve dijitalleştiriyor.

Önemli altcoin’lerden Lisk protokolünün referans noktası olarak kullanıldığı BrikBit, emlak sektöründeki iş süreçlerinin toplu halde dijitalleştirildiği bir platform olarak karşımıza çıkıyor. BrikBit ekosisteminin 3 sacayağı şu şekilde:

BrikBit Sosyal Profesyonel Ağ: Kullanıcıların dijital bir profil oluşturup diğer emlakçılık sektörü üyeleriyle doğrudan iletişime geçtiği ve projelerine hayat verdiği P2P ağ. Ağdaki tüm süreç 4 adımdan oluşuyor. Kullanıcı BRIK token’ı satın alır ve kayıt ve profil oluşturma adımına geçer. Sonrasında gerekli bilgileri de ekleyerek planlarını sisteme yükler. Projeye ilgili kişiler için bilgi paylaşımının yapıldığı alanlar oluşturulur. Parametreleri ayarlayan kullanıcılar sonrasında diğer kullanıcılarla anlaşma sağlayıp işbirliği başlatabilir.

BrikBit Djital Hisseleri: “Akıllı Mülkler” konsepti dahilide kullanıcılar fiziksel bir varlığı (bina, ev gibi) alır ve alıp satılabilir token (REDA) formunda likidite sağlar. Bir diğer deyişle Lisk protokolünün kullanıldığı sistemde kullanıcılar BRIK kripto parasını bir mülkün dijital temsilini (REDA) yaratmak için kullanır. Aynı zamanda kullanıcılar BRIK token‘larını kullanarak mobil yönetim araçlarına (REDApps), analitik metodlara, akıllı sözleşme teknolojisine ve işlem yapmayı kolaylaştıran araçlara erişim sağlar.

BrikBit Sosyal Market: Kullanıcıların isteği üzerine, Blockchain tecrübesi az üyeler dijital ekosistemde başarılarını artırmak adına projelerinin işleyişi ve denetimiyle ilgili oryantasyon hizmeti alır.

Bu üç farklı sistem kolektif olarak BrikBit platformunu oluşturuyor. Bu devrimci platformun katılımcıları, BRIK token’ı sayesinde uluslararası kısıtlamalara kafayı takmadan ve itibari paraları çevirmeye ihtiyaç duymadan, istedikleri gibi emlakçılık işlemleri yapabilir. Bunun yanı sıra platformun sağladığı mobil olanaklar ve diğer araçlara erişim sağlar. BrikBit emlak alım satım sürecinde yasal yetkililer, noterler, avukatlar gibi aracıları aradan çıkarır. Her varlık BrikBit sisteminde dijital bir dosyayla bağlantılı olduğu için dolandırıcılık yapmak imkansız hale gelir. Öte yandan BrikBit’in sağladığı esneklik sayesinde kullanıcılar kendi Blockchain’lerini bağımsız bir şekilde ve farklı özellikler ekleyerek geliştirebilir ve kendi ekosistemlerinde işlerine devam edebilir. Söz konusu merkezsiz uygulamalar JavaScript diliyle geliştirilir.

BritBik’in öne çıkan özellikleri

Aracıların aradan kaldırılması. Alıcının ve satıcının karşısına emlakçılık alım satımlarında birçok engel çıkar. Aracılar da bu engellerden biridir ve tüm süreç, içinden çıkılmaz bir hal alır. BrikBit’in geliştirdiği yenilikçi sistemde bunların hiçbiri yoktur. Dijital varlığın transferi hızlı ve masrafsız bir şekilde gerçekleşir, mülk sahibini değiştirmek için cefa çekmeye gerek kalmaz. Emlakçılık sektörünün oyuncularına açılan yeni işbirliği olanakları ve fırsat kapıları da cabası.

Dolandırıcılığın önlenmesi. Geleneksel emlak işlerinde dolandırıcılığın hat safhada olduğu hepinizin malumu. Ancak BritBik’in kendine özgü dosyalama sistemi sayesinde dolandırıcılık imkansız hale geliyor; her işlem chain’e kaydediliyor ve chain’ler güvenliğin daha da artmasına yardımcı oluyor.

Sürekli gelişim fırsatı. İhtiyaçları doğrultusunda kendi ekosistemlerini ve yan platformlarını geliştirmek isteyen kullanıcılara platform gerekli kaynakları ve araçları sunuyor. Dolayısıyla platform çok yönlü bir yapıya bürünüyor.

BrikBit projesinin ICO kampanyasının resmi başlama tarihi 29 Kasım 2018. Projeye dair daha fazla bilgiye ve yapılacak yeni duyuru ve güncellemelere erişmek için platformun Medium kanalına ve web sitesine göz atabilirsiniz.

Web siteMedium – FacebookTelegramTwitterInstagramGithub

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar