Elon Musk’ın Dogecoin Tweet’inin Öncesinde 850 Milyon Dolarlık Şüpheli İşlem Merak Uyandırdı

Kayıtlara yansıyan işlem yatırımcıların kafasında soru işaretlerine neden oldu.
17:18
16 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Balina monitörü WhaleStats, Tesla’nın ürün ödemeleri için Dogecoin’i kabul etmesiyle ilgili açıklamasıyla potansiyel olarak bağlantılı olabilecek 850 milyon dolarlık şüpheli bir DOGE işlemi paylaştı. Kayıtlara yansıyan işlem yatırımcıların kafasında soru işaretlerine neden oldu.

Dev Dogecoin İşleminin Arka Planı

Dogecoin blok zincirinde görünen işlem, anonim “Jzi13k” adresine neredeyse 1 milyar dolar değerinde büyük bir işlem yapıldığını ortaya koydu. İlk adres olan “y3PvN” işlemin büyük bölümünü aldı ve şu anda 5.3 milyar Dogecoin sahip. Gönderici cüzdanın geçmişinde ise çok sayıda işlem varken bir kripto para borsasına bağlı olabilir, alıcının sayfalarında yalnızca bir gelen işlem vardı.

Alışılmadık derecede büyük işlem, Tesla CEO’Su Elon Musk’ın şirketinin Dogecoin’i kabul ettiğini açıklamasının akabinde yapıldı. Duyurudan sonra popüler meme coin’in fiyatı %30 arttı ancak %19’luk bir geri çekilme hareketi izledi. Dogecoin topluluk üyeleri, Dogecoin blok zincirinde bu akdar büyük işlemlerin nadir olması nedeniyle iki olay arasında bir çıkarım yaptı. Ek olarak alıcı cüzdan fonları almak amacıyla oluşturuldu ve işlemin ardından bu yana onları taşımadı.

Şüpheli Yaklaşım

Bazı kullanıcılar Tesla’daki veya konuya yakın birinin potansiyel duyuruyu bildiğini ve anlaşmadan önce önemli bir kâr elde etmek için Musk’ın gönderisinden önce DOGE satın aldığını varsaydı. Ancak satın alınan coin’ler adresten taşınmadığı için teori eksik kalıyor. Dogecoin fiyatı, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0.18 dolardan alım satım işlemi görüyor. Musk’ın tweet’inin öncesinde 0.15 dolarda konumlanan Dogecoin, 0.20 dolara kadar tırmanmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar